Kasprowy-wierch-szczyt-tatry-atrakcje

Tatry – Wspinaczka na Kasprowy Wierch

Dzisiaj wracamy do Polski, jednak nie będzie zamku, nie będzie imprezy, ani też nie będzie zbyt dużo historii. Dzisiaj odrobimy lekcję z geografii.

Mam zaszczyt zabrać was dzisiaj w góry, a dokładnie na Kasprowy Wierch. Zdecydowałem się opisać akurat ten szczyt, bo chyba każdy o nim słyszał, większość na nim była, ale czy tak do końca go poznaliśmy? Doszukałem się także kilku ciekawych legend (tak wiem, tęskniliście), ale o tym za momencik.

Moje pierwsze spotkanie z Kasprowym, jak pewnie i większości z was, miało miejsce w podstawówce, potem był wyjazd w szkole średniej, potem jakiś urlopik i zawsze, ale to zawsze udało mi się trafić na widoczność praktycznie zerową, pogoda nigdy mnie nie rozpieszczała. Dopiero w tym roku duch gór okazał się bardzo łaskawy i udało się strzelić kilka bardzo fajnych fotek.

Co do suchych faktów. Szczyt wznosi się na wysokość 1987 m n.p.m.  Zbudowany jest ze skał krystalicznych, mimo położenia w młodszej części Tatr zbudowanej ze skał osadowych. Tylko od strony Doliny Kasprowej występują strome stoki (praktycznie pionowe ściany), natomiast z pozostałych stron Kasprowy dostępny jest bezproblemowo.

Jak dostać się na szczyt? Można wygospodarować sobie minimum 2 godziny i podejść świetnie przygotowanymi szlakami, lub też wybrać opcję bardziej leniwą i podjechać sobie nowoczesną kolejką linową. Ja po raz kolejny wybrałem opcję drugą.

Historia kolejki linowej

Kolej linowa prowadząca na szczyt Kasprowego powstała w roku 1936 r. – co ciekawe budowa trwała „aż” 6 i pół miesiąca od rozpoczęcia prac. Dzisiejsi inżynierowie i budowlańcy mogliby brać przykład z naszych przodków.

Kasprowy-wierch-szczyt-tatry-atrakcje
Kasprowy Wierch to szczyt w Tatrach. Znana i chętnie odwiedzana atrakcja turystyczna w polskich górach

Trasa kolejki została podzielona na 2 etapy – pierwszy z Kuźnic (1028 m. n.p.m.) na Myślenickie Turnie (1352 m. n.p.m.) i drugi z Turni na Kasprowy Wierch (1959 m. n.p.m.). Stacja pośrednia, przesiadkowa na Myślenickich Turniach mieści napęd niezależny dla każdego odcinka, składający się z dwóch silników elektrycznych.

W roku 2007 kolejka przeszła gruntowną modernizację – zostały wymienione przestarzałe wagoniki, na rzecz nowoczesnych gondoli. Z jednej strony podróż dzięki temu stała się szybsza i bardziej komfortowa. Z drugiej strony jednak pamiętam jakie wrażenie zrobił wjazd starymi wagonikami, to bujanie podczas większego wiatru i pisk dziewczyn. Ehh stare dobre czasy.

Stacja końcowa kolejki znajduje się poniżej szczytu na wysokości 1959 m. n.p.m. Łączy w sobie funkcję stacji końcowej, restauracji, punktu widokowego oraz placówki TOPR. Fasada z peronami skierowana jest na południe. Elewacja frontowa mieści wejście główne oraz taras widokowy. Jest to jedyny budynek, który można dostrzec gołym okiem z Zakopanego – co jest oczywiście jego wadą, ponieważ zaburza jednolitość grani Tatr.

Obserwatorium Państwowego Instytutu Meteorologicznego

Powyżej stacji kolejki na szczycie znajduje się Obserwatorium Państwowego Instytutu Meteorologicznego wybudowano je w 1938 r. Wzniesione zostało na rzucie prostokąta z okrągłą wieżą obserwacyjną.

Podsumujmy więc, jak już uda nam się wam uzyskać bilet, wjechać na szczyt i trafić na pogodę z dobrą widocznością, to naprawdę będziecie zachwyceni. Widoki rewelacyjne. Tak mnie zauroczyła potęga otaczających gór, że nawet nie zauważyłem momentu, gdy minęły 2 godziny i musiałem już wracać.

Kasprowy-wierch-szczyt-tatry-atrakcje
Odpoczynek na Kasprowym Wierchu to czysta przyjemność zwłaszcza, że właśnie przeszło się kilka kilometrów pod górę

Na zakończenie dobra rada: Rezerwujcie sobie bilety online i nie żałujcie dodatkowo wydanych 36 zł na bilet. Z mojego punktu widzenia, gdy w górach jestem raz na kilka lat, to naprawdę nie chce mi się czekać w kolejce do kasy biletowej 2 godziny czy więcej, często w padającym deszczu.

Dlatego zawsze kupuję bilet online, który uprawnia do wejścia poza kolejką. Tak wiem, różnica w cenie może i spora, ale uwierzcie mi nie warto żałować, szczególnie jak pojedziecie z dziećmi i będziecie musieli co chwilę wysłuchiwać – czy długo jeszcze musimy tu stać? Tata nogi mnie bolą!

Legenda o skoku Józefa Uznańskiego

Dzisiaj dowiecie się o historycznym już skoku Józefa Uznańskiego, kuriera Armii Krajowej. Opowieść ta ma bardzo wiele wersji, chyba więcej niż opowieść o smoku wawelskim,  dlatego nie chcę was zanudzać i opowiem tylko dwie z nich.

W roku 1942r. młody kurier Józef Uznański wjeżdżał koleją na Kasprowy. W pewnym momencie konduktor ostrzegł młodego posłańca, że na szczycie oddział Niemców skrupulatnie przeszukuje każdego „turystę”. Józef miał dwa wyjścia, albo wjechać na górę i dać się złapać z kontrabandą, lub spróbować ucieczki z wagonika.

Wybrał tą drugą opcję i gdy kolejka zaczęła zwalniać przed stacją końcową, a do ziemi było „tylko” 10 metrów, wykonał karkołomny skok, którego nie powstydziłby się żaden kaskader. Niemcy podobno zauważyli uciekiniera i otworzyli ogień. I tak pod gradem kul, kurier poszusował skalistym odcinkiem w dół, unikając pojmania.

Druga wersja, która jest bardziej prawdopodobna, mówi o tym, że Uznański rozkochał w sobie córkę pogranicznika. Ten początkowo słownie starał się mu wyperswadować tą znajomość, lecz widząc że nie odniosło to żadnego skutku, przyczaił się z trzema kolegami na szczycie Kasprowego, by spuścić mu porządny łomot.

Uznański gdy dojeżdżał na szczyt i zobaczył co się święci, wyszedł z wagonika, obszedł go dookoła i wpiął narty. Pogranicznicy zanim się zorientowali, ten już szusował na Halę Gąsienicową.  Straż graniczna, jako że nie była z gestapo, to nie zaczęła strzelać.

W innym przypadku historia zdecydowanie miałaby inne zakończenie.

Jak było naprawdę? Tego już najstarsi górale nie pamiętają.

Bilet normalny przy kasie :

W jedną stronę – 55 zł w
W dwie strony – 69 zł

Ulgowy:
W jedną stronę -47 zł
W dwie strony – 59 zł
Bilet normalny online (ekspres)
W jedną stronę – 79 zł
W dwie strony – 99 zł
 

 
 

16 thoughts on “Tatry – Wspinaczka na Kasprowy Wierch”

  1. Słowacja jest zajebista i bardzo niedoceniona. Mnóstwo historii w czystej postaci. To samo Czechy, np Praga to jedno z ładniejszych miast jakie widziałem.

 1. Moi drodzy, dziś rano na termometrze były zaledwie 3 stopnie. Mieliśmy w planach wyjazd na pobliskie ruiny klasztoru, by się potem pochwalić, ale nic z tego nie wyszło. Poczekamy do wiosny 🙂

 2. Byliśmy na Kasprowym kilka razy i muszę powiedzieć szczerze, że wjeżdżając na górę kolejką odbieracie sobie 90 % radości.
  Wdrapać się tam nie jest łatwo, ale też nie przesadnie trudno.
  Osobiście polecam wspinaczkę następnym razem!

 3. Nie wierzę że mieliście taką pogodę. Kiedy dokładnie tam byliście?
  Byliśmy tak kilka razy już i faktycznie ciągle mgła i deszcz albo śnieg. Zazdroszczę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *