Londyn to miasto, jak żadne inne – Tak przynajmniej twierdzą jego mieszkańcy. Wielu zapiera się, że nie ma takiej możliwości, by przenieśli się gdziekolwiek indziej.

Wielokrotnie odwiedzaliśmy stolicę Anglii i faktycznie, można poczuć tam atmosferę niepowtarzalności oraz wiecznego zabiegania, co już mniej nam się podoba.

Jako podróżników i wielbicieli pieszych wędrówek, najbardziej podobają nam się ulice pełne czekających na każdym rogu atrakcji. Poczynając od muzeów i maleńkich galerii sztuki po puby i przyciągające muzyką na żywo restauracje.

Londyn jest bardzo modnym miejscem, dzięki czemu pojawiają się tu sławy wszelkich profesji. W niemal każdym nawet najmniejszych z barów można zobaczyć zdjęcia sław, które się w nim pojawiły.

Sky Garden ogrody na szczycie wieżowca w Londynie. Taras widokowy na Londyn. Ulice Londynu.

Jedliśmy pizzę w knajpie, której właściciel zarzekał się, że przy naszym stoliku siedział sam Quentin Tarantino. Na dowód czego pokazał dość niewyraźną fotografię wiszącą nad barem. Cóż być może był to Tarantino, a może ktoś trochę do niego podobny. Nie ważne, pizza był tak dobra, że nawet mistrz pastiszu filmowego byłby nią zachwycony.

Niemal na każdej ulicy jest coś, o czym można by pisać i opowiadać, co też będziemy jeszcze niejednokrotnie robili. Dziś jednak opowiem o atrakcji nad Tamizą, którą nie wszyscy znają, a warto o niej pamiętać odwiedzając Londyn.

Sky Garden – Podniebne ogrody, na szczycie wieżowca Walkie Talkie w Londynie

Sky Garden to bardzo ciekawe miejsce. Na szczycie jednego z wieżowców, stojącego przy ulicy 20 Fenchurch Street, a zwanego Walkie Talkie, zbudowano zielony habitat. Poza zielenią są tu także bary i przede wszystkim, szklany taras widokowy.

Wrażenie przedziwne. Spaceruje się między drzewami po alejkach otoczonych krzakami i kwiatami. Gdy nie ma tłumów, panuje tu cisza zakłócana jedynie przez śpiew ptaków i brzęczenie owadów. Łatwo zapomnieć, że nie spacerujemy po parku czy ogrodzie gdzieś za domem, a po szczycie jednego z wyższych drapaczy chmur w Londynie.

W krzakach ukryte są wodospady, dzięki którym bezustannie słychać szum wody, niczym w rajskim ogrodzie. Dookoło latają motyle, a powietrze drży nagrzane słońcem – sielanka.

W centralnej części Sky Garden można usiąść przy stoliku i napić się kawy, czy co tam lubicie pić. W słoneczny dzień, dzięki całkowicie szklanej konstrukcji dachu, można napawać się blaskiem słońca.

Największą jednak atrakcją na szczycie wieżowca Walkie Talkie, jest taras widokowy na zewnątrz konstrukcji. Jest to balkon otaczający budynek. Dzięki niemu mamy oszałamiający widok na cały Londyn i to z każdej możliwej strony. Sam zewnętrzny balkon znajduje się co prawda tylko po stronie południowej, ale Sky Garden całe jest wykonane ze szkła, więc widok to prawdziwe 360 stopni.

Londyn to spora metropolia. Obejmuje powierzchnię ponad 1 500 kilometrów kwadratowych. Czyli więcej niż powierzchnia Warszawy i Berlina razem wziętych. Gdy staniecie na szczycie wieżowca i spojrzycie na horyzont z tarasu Sky Garden, wszystko, co zobaczycie to Londyn, aż po widnokrąg.

Według mnie miasto najładniej wygląda od strony Tamizy i słynnego mostu Tower Bridge. Ten ostatni wygląda wspaniale, zwłaszcza z tej perspektywy. Jest jednym z bardziej znanych zabytków Londynu. Wraz z wieżą zegarową, zwaną Big Benem są najczęściej fotografowanymi obiektami w Europie.

Sky Garden ogrody na szczycie wieżowca w Londynie. Taras widokowy na Londyn.

Magdzie bardziej podobał się widok na miasto po drugiej stronie, gdzie stoją inne drapacze chmur, w tym bardzo charakterystyczny 30 St. Mary Axe zwany Swiss Re albo Gherkin. Według Magdy przypomina on carskie, złote jajko Faberge. Mnie budynek kojarzy się raczej z lekko wyślizganym czopkiem, kwestia wyobraźni.

Budynek stanął na miejscu innego wieżowca, zniszczonego przez Irlandzką Armię Republikańską w krwawym zamachu gdzieś na początku lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku. Jest ekologiczny i dzięki obłej konstrukcji, podobno bardzo energooszczędny.

Dzielnica, w której stoi czopek to City of London, stolica europejskiej finansjery, co widać po parkujących w okolicy autach.

Sky Garden ogrody na szczycie wieżowca w Londynie. Taras widokowy na Londyn.

Można by wiele opowiedzieć o mieście, które widać z tarasu. Dzisiejsza jednak historia dotyczy samego Sky Garden i to na nim musimy się skupić.

Jak dostać się na do Sky Garden

Wejście do podniebnych ogrodów jest zupełnie darmowe, co jest dobrą wiadomością. Niesie ona jedna z sobą inną, mniej przyjemną prawdę. Ilość ludzi chcących pogapić się na Londyn z wysokości trzydziestego szóstego piętra jest ogromna.

Dla bezpieczeństwa i wygody odwiedzających wprowadzono limit gości. By móc zakosztować opisanej przyjemności, należy zaopatrzyć się w bilet.

Zarezerwowany bilet daje nam prawo do wjazdu na 36 piętro budynku i spędzenie na nim około godziny. Jest to czasu raczej umowny, gdyż nikt nie sprawdza, o której godzinie z niego wychodzimy. Oczywiście, jeżeli macie na zbyciu trochę więcej funtów, to możecie wjechać piętro wyżej. Znajduje się tam luksusowa restauracja i taras widokowy dostępny jedynie dla jej gości. Dodam tylko, że obiad tam kosztuje tyle, co średniej jakości nocleg w mieście.

My nie wjechaliśmy, ale chętnie posłuchamy, jak było.

Jak pisałem, chętnych na wizytę jest wielu, więc dobrze zarezerwować sobie bilet z pewnym wyprzedzeniem. Można to zrobić na oficjalnej stronie internetowej.

Jeżeli okaże się, że nie ma już miejsc na dany dzień, radzę podejść i zapytać na miejscu, tak jak my to zrobiliśmy. Jako że bilety są darmowe, ludzie często zamawiają je, a potem rezygnują z wizyty.

Sky Garden to chyba jedyny darmowy taras widokowy w mieście. Inną opcją, by popatrzeć na miasto, jest przejażdżka London Eye, co kosztuje ponad 20 funtów za osobę. Można też wjechać na szczyt najwyższego budynku w Londynie — The Shard. Przyjemność taka kosztuje tyle samo co przejażdżka London Eye.

Sky Garden ogrody na szczycie wieżowca w Londynie. Taras widokowy na Londyn.

Londyn do tanich nie należy, więc osobiście polecam wizytę w Sky Garden. Zaoszczędzone pieniądze wydajcie, w Temple Brew House, lokalnym browarze w centrum Londynu. Podają tu najlepsze „ale”, jakie miałem przyjemność pić.

Sky Garden — Ciekawostki

  • W Sky Garden zgromadzono rośliny z okolic Morza Śródziemnego i Afryki.
  • Gdy zbudowano Walkie Talkie, w roku 2015 okrzyknięto go najbrzydszym budynkiem Londynu. Otrzymał on nawet nagrodę od prestiżowego magazynu Building Design. „Za najbrzydszy, ostatnio zbudowany obiekt w całej Wielkiej Brytanii”. Na szczęście z tarasu widokowego samego budynku nie widać.
  • Sky Garden leży na wysokości 155 metrów nad ziemią, co czyni go najwyżej położonym ogrodem w Wielkiej Brytanii.
  • Podobno zamówienie biletów na weekend jest równie trudne, jak zobaczenie królowej przechadzającej się po Oxford Street.
  • Przed wejściem do Sky Garden na wieżowcu Walkie Talkie, musimy przejść kontrolę podobną do tej na lotnisku.
  • Do Sky Garden nie możemy wnosić własnych napojów ani jedzenia.
    Budynek Walkie-Talkie, na którego szczycie rozmieszczono ogrody Sky Garden, zawdzięcza swą nazwę temu, że przypomina słuchawkę telefonu.

Sky Garden – Informacje praktyczne

Adres Sky Garden:
1 Sky Garden Walk, London, EC3M 8AF
Najwygodniej dojechać tam metrem i wysiąść na stacji Monument lub Bank, w zależności od tego, jaką linią podróżujemy.

Godziny otwarcie Sky Garden

poniedziałek-piątek: 10:00 -18:00
sobota-niedziela: 11:00 – 21:00
Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.

***