Tower Bridge w Londynie to jeden z symboli miasta i wraz z takimi zabytkami jak Big Ben, Tower of London czy ciekawymi atrakcjami jak London Eye stanowi główny cel niemal wszystkich turystycznych wycieczek do stolicy Anglii. Most Tower Bridge w Londynie był ogromnym osiągnięciem technologicznym w swoich czasach, porównywalnym często do wieży Eiffla w Paryżu.

Tower Bridge w Londynie historia słynnego mostu

Stary obraz Londynu i Tower Bridge AI

Tower Bridge jest jednym z najbardziej znanym i rozpoznawalnym obiektem w Londynie. Projekt i budowę rozpoczęto, gdy parlament angielski przyjął ustawę dotyczącą konieczności budowy drugiego mostu na Tamizie. Londyn był wówczas zapchane towarami, których przerzucanie na drugi brzęk rzeki paraliżowało rozwijające się nieprzerwanie miasto. Podczas debaty jednak pojawiło się wiele zastrzeżeń, dotyczących tego, gdzie ów most miałby stanąć.

Inżynierowie uważali, że najlepszym miejscem będzie okolicy zamku Tower of London, jednak zarząd tego ostatniego wyraził stanowczy sprzeciw, gdyż dodatkowy element w tej części miasta mógłby wpłynąć negatywnie na niezwykle cenny zabytek historyczny, jakim jest bez wątpienia stara, ponad tysiącletnia twierdza.

Ostatecznie wszyscy zainteresowani doszli do porozumienia, narzucając architektom odpowiedzialnym za projekt przyszłego mostu wiele ograniczeń i wymagań. Jednym z nich, chyba najważniejszym, było to, że Tower Bridge w Londynie musi stylem i charakterem pasować do zamku Tower of London. Zadanie zaprojektowania mostu powierzono Horacemu Jonesowi, który doskonale wywiązał się z zadania.

Innym wymogiem było to, że nowy most nie mógł stanowić bariery dla statków oceanicznych, które wpływały do największego wówczas portu na świecie. Zdecydowano się więc na budowę nowoczesnego mostu zwodzonego, który jednocześnie miał wyglądać na bardzo stary.

Dziś wielu turystów uważa, że most Tower Bridge w Londynie jest równie stary, jak twierdza Tower of London, a przecież dzieli je niemal tysiąc lat historii.

Projektowanie mostu zajęło siedem długich lat. Specjalnie na potrzeby projektu ściągnięto wielu inżynierów i naukowców z całego imperium, a głównym z nich był John Wolfe Barry, który przyczynił się do powstania wielu innych mostów w Anglii, stacji kolejowych, a nawet jednej z linii londyńskiego metra.

Uroczyste otwarcie nastąpiło w roku 1894, a dokonał go książę Walii i przyszły król Anglii Edward VII.

Atrakcje w Londynie co robić w stolicy Anglii i ile to kosztuje

  • Poszukaj noclegu; Londyn to ogromne miasto i należy mu poświęcić więcej niż jeden dzień. Pamiętaj, by zamieszkać w pobliżu interesujących Cię atrakcji, będzie wygodniej i przyjemniej zwiedzać miasto.

Tower Bridge w Londynie budowa mostu

Budowa mostu Tower Bridge w Londynie

Londyn to bardzo dynamiczne miasto jest tak teraz i było tak pod koniec XIX wieku. Do Londynu wpływały statki z towarami z niemal całego świata, a tyle samo wypływało z miasta. Wszystkie te dobra musiały być, rozprowadzane po całym mieści, dlatego też nowy most Tower Bridge był prawdziwym wybawieniem dla obywateli imperium mieszkających w jego stolicy.

Mieszkańcy miasta docenili nie tylko funkcjonalność mostu, ale także jego wygląd, z którego byli niezmiernie dumni. Popularnym stało się wysyłanie szkiców Tower Bridge do licznych kolonii na świecie w postaci pocztówek i listów.

Most składa się z dwóch bliźniaczych wież połączonych kładkami na dwóch różnych poziomach. Dolny służy pojazdom i pieszym, górny natomiast przeznaczony jest wyłącznie dla pieszych. Podstawowe elementy mostu składają się z kamiennych ścian, stylem nawiązujących do sąsiadującej z nim twierdzy Tower of London, oraz stalowych utrzymanych w niebieskiej kolorystyce, co doskonale pasującej do tej części miasta.

Ze względu na dynamikę miasta most został zaprojektowany tak, by do londyńskiego portu mogły wpływać nawet największe statki i okręty ówczesnego świata. Umożliwiał to mechanizm mostu, który pozwalał unoszenie go w każdej potrzebnej chwili. Proces taki był bardzo pracochłonny i wymagał załogi, która liczyła sobie ponad 80 osób. Mechanizm ruchomych części mostu, napędzany był silnikami parowymi, które ważyły wraz z całym mechanizmem ponad 2 tysiące ton. Tu ciekawostka, mechanizm parowy działał aż do lat 70. XX wieku. Dopiero wtedy wymieniono go na elektryczny, który zasila wiktoriańską maszynerię do dziś.

Tower Bridge zwiedzanie londyńskiego mostu

Tower Bridge zwiedzanie londyńskiego mostu

Tower Bridge można zwiedzać i to w dwóch różnych wariantach. Pierwsza trasa wiedzie na szczyt mostu oraz na górne przejścia. Jest to fantastyczny punk widokowy na Londyn. Przy dobrej pogodnie widoki są niezapomniane, a spojrzenie w dół budzi dreszcze nawet u największych twardzieli. Aż starach pomyśleć ile pracy kosztowała budowa tego architektonicznego cuda inżynierów i budowniczych w okresie wiktoriańskiej Anglii.

Jedynym minusem widoku ze szczytu Tower Bridge jest to, że nie zobaczysz jego samego. By popatrzeć z góry na Tower Bridge, polecam wybrać się do Sky Garden wieżowca, na którego szczycie znajduje się darmowy punk widokowy.

Góry poziom mostu Tower Bridge wyłożony jest szklanymi taflami, przez które widać ulicę i rzekę w dole. Jeżeli masz problemy z lękiem wysokości, przeprawa przez niemal jedenastometrowy korytarz będzie dla Ciebie prawdziwym wyzwaniem. Widziałem ludzi, którzy rezygnowali z wycieczki po zrobieniu kilku kroków. Sam również nie czułem się komfortowo, ale dałem radę.

Mapa zwiedzania mostu Tower Bridge w Londynie

Drugą trasą jest ta prowadząca przez pomieszczenia z maszynerią odpowiedzialną za wznoszenie i opuszczanie mostu. Zgromadzono tu sporo zdjęć i dokumentów opisujących historię zabytku oraz całą masę urządzeń i mechanizmów związanych z pracą mostu. Obecnie ruchome części przęseł mostu poruszane są za pomocą nowoczesnych urządzeń elektrycznych, lecz w dawnych pomieszczeniach technicznych wciąż stoją stare silniki parowe i wiktoriańskie mechanizmy. Fantastyczna przygoda dla wielbicieli techniki, zwłaszcza tej dawnej.

Tower Bridge informacje praktyczne

  • Zwiedzanie mostu dobrze jest połączyć z wyprawą do Tower of London, gdyż oba zabytki sąsiadują z sobą.
  • Godziny otwarcia mostu dla zwiedzających od 9:30 do 18:00, przy czym ostatnie wejście odbywa się o godzinie 17:00.
  • Ceny biletów sprawdź na stronie, gdzie zdarzają się naprawdę dobre promocje i okazje, dzięki którym możesz sporo zaoszczędzić, zwiedzając Londyn.
  • Wizyta w Tower Bridge zaczyna się w Wieży Północnej, następnie udajesz się na górę, by przespacerować się po szklanej podłodze. Schodami w Wieży Południowej schodzisz na poziom drugi i udajesz się do maszynowni, gdzie kończysz wycieczkę.
  • Przed wejściem na wieżę zostaniesz sprawdzony (strażnik przejrzy twój bagaż). Zabronione jest zabieranie z sobą niebezpiecznych przedmiotów.
  • W wieży znajduje się winda, z której mogą skorzystać ci, dla których wspinaczka po krętych schodach jest problemem.
  • W zabytku znajdziesz toalety, przejścia ułatwiające dostęp osobom niepełnosprawnym oraz sklep z pamiątkami.
  • Tower Bridge w Londynie jest miejscem przyjaznym psom. Jeżeli twój pupil jest grzeczny i nie przeszkadza mu tłok, śmiało możesz zabrać go z sobą.

Tower Bridge fakty, informacje i ciekawostki o najsłynniejszym moście w Londynie

  • Tower Bridge w Londynie oddano do użytku w roku 1894 w odpowiedzi na rosnące potrzeby dynamicznie rozwijającego się Londynu.
  • Budowa mostu trwała 8 lat plus 6 lat planowania.
  • Projekt mostu wybierano z ponad 50 różnych projektów.
  • Górne kładki mostu zostały zamknięte dla ruchu pieszego jeszcze w XIX wieku, gdyż miejsce to upatrzyły sobie prostytutki i samobójców.
  • Kładki mostu unoszą się tylko tyle, by zmieścił się między nimi maszt statku. Sytuacja wygląda inaczej gdy na pokładzie łajby znajduje się panujący monarcha. Wówczas wszystkie przęsła rozwierają się maksymalnie.
  • Każdego roku most Tower Bridge w Londynie przekracza ponad 400 tysięcy ludzi.
  • Jeszcze sto lat temu most unosił się nawet 30 razy dziennie.
  • Most porównywany jest często do wieży Eiffla w Paryżu.
  • Obecnie przęsła mostu Tower Bridge w Londynie unoszone są około 80 razy w miesiącu. Trzeba mieć sporo szczęścia, by zobaczyć most w działaniu, gdyż wszystko odbywa się szybko i sprawnie.
  • Wznoszenie przęseł trwa niespełna 2 minuty.
  • Jeżeli posiadasz jacht z wysokim masztem i chcesz wpłynąć nim do Londynu, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Most otworzy dostęp do miasta zupełnie za darmo, lecz musisz zgłosić ten fakt co najmniej miesiąc wcześniej.
  • Tower Bridge jest bardzo dobrze oświetlony, a dekoracje zmieniają się w zależności od wydarzeń.
  • W chińskim mieście Suzhou w Chinach zbudowano replikę Tower Bridge bez mechanizmów podnoszenia przęseł.
  • Budowa mostu wymagała ogromnych umiejętności i doświadczenia. W budowie brało udział wielu odważnych ludzi, w tym nurkowie, którzy pracowali przy fundamentach umieszczonych w dnie Tamizy.
  • Początkowo most miał kolor jasnobrązowy. Dopiero w roku 1977 przemalowano go na czerwony, biały i niebieski kolor i tak zostało do dziś.
  • Aż do roku 1976 most mechanizmy mostu poruszane były energią parową.
  • Szklaną podłogę na górnej kładce zamontowano w roku 2014.
  • Wysokość mostu to 63 metry, a długość przęseł pomiędzy wieżami to prawie 66 metrów.
  • Fundamenty mostu znajdują się na głębokości 8 metrów.
  • Do budowy mostu zużyto ponad 31 milionów cegieł.
  • Rekord podniesień mostu w ciągu jednego dnia to 64 razy.

Wersja angielska artykułu