Rockefeller Center – Słynny taras widokowy w Nowym Jorku.

Manhattan podobnie, jak cały Nowy Jork z lotu ptaka wygląda fantastycznie. Niestety nie potrafimy zmieniać się w ptaki, zatem przestworza są dla nas niedostępne. X-Menami też nie jesteśmy, a więc by popatrzeć na coś z góry, musimy wdrapać się na najwyższy szczyt w okolicy.


Drapacze chmur na Manhattanie

Na Manhattanie szczytów nie brakuje. Nie są to co prawda majestatyczne góry, lecz nie mniej okazałe, słynne, manhattańskie drapacze chmur. Jakiś czas temu opowiedzieliśmy o naszej wizycie na, doskonale wszystkim znanym Empire State Building oraz o widokach, jakie roztaczają się z jego tarasów widokowych.

Galeria fotografii lato

Tym razem postanowiliśmy wjechać na 70 piętro najwyższego budynku z grupy 19 wieżowców należących do Rockefeller Center. Nie jest on tak wysoki jak wspomniany ESB, ale można z niego popatrzeć na Central Park ze wszystkimi jego atrakcjami.

Ze szczytu Rockefeller Center zobaczymy również rozświetlone Times Square na południowej ścianie. Zwłaszcza wieczorem wygląda to fenomenalnie.

Jak zwiedzać Nowy Jork i co zobaczyć, a takze ile to kosztuje

  • Zarezerwuj hotel w wygodny i prosty sposób, tak by zwiedzanie miasta było czystą przyjemnością.
  • Wynajem auta, dzięki czemu będziesz mógł sprawnie i przyjemnie realizować swoje wakacyjne plany.

Rockefeller Center garść informacji

Rockefeller Center jest przykładem na to, jak dawniej spełniał się amerykański sen.

Widok na Nowy Jork z Top of The Rock

Niemiecka rodzina Rockefellerów przypłynęła do Ameryki, licząc na lepsze życie i nowe szanse. Jako pierwsza pojawiła się szansa. Wraz z rozwojem przemysłu naftowego otworzyły się możliwości na niebywałą dotąd skalę.  Johna D. Rockefellera wraz z kilkoma przyjaciółmi otworzyli firmę zajmującą się kupnem i przerabianiem ropy naftowej o nazwie – Standard Oil Co.

Wymyślili sposób na maksymalne zmniejszenie kosztów zakupu surowca. Zaczęli podpisywać umowy bezpośrednio z właścicielami złóż naftowych i jej przetwórcami. Rozpoczęli budowę własnych magazynów i węzłów przesyłowych. Działali tak prężnie, że już w roku 1880 przez ich ręce przechodziło ponad 90 procent całej ropy naftowej w Ameryce.

Niezwykłe podejście Rockefellera do biznesu

John Rockefeller angażował się w każdą, nawet najmniejszą część biznesu. Często zdarzało się, że całe tygodnie spędzał z robotnikami w rozlewniach nafty albo na kolei, którą przewożono gotowy surowiec. Był człowiekiem bardzo pracowitym, pomysłowym i oszczędnym.

Śniadanie na wysokości kilkuset metrów podczas budowy Rockefeller Center w Nowym Jorku

Często powtarzał, że każdy człowiek mógłby być bogaty gdyby odpowiednio wykorzystywał posiadane środki. Nie wszyscy wiedzą, że w owych czasach benzyna była odpadem powstałym przy produkcji nafty. Większość producentów wylewała ją do rzek. John jako pierwszy zaczął używać jej jako paliwa do napędzania maszyn.

Opowiada się wiele zabawnych anegdot związanych z jego zaangażowaniem w prowadzenie biznesu. Znany był z tego, że skrupulatnie liczył wszelkie koszty, także te generowane podczas transportu. Pewnego dnia gdy przyglądał się pracy ludzi ładujących pełne kanistry na wagony kolejowe, zatrzymał nagle wszystkich i zapytał, dlaczego drewniane ścianki oddzielające od siebie blaszane opakowania są takie grube.

Deski, którymi oddzielano kanistry miały ponad 4 centymetry. Kazał przynieść kilka cieńszych i własnoręcznie rozpoczął próby. Okazało się, że jedno centymetrowe deseczki często pękały gdy wagon ruszał lub hamował. Natomiast deski dwu centymetrowe spisywały się świetnie. Dzięki tej zmianie na wagon można było załadować nawet 7 procent więcej nafty.

Często ze śmiechem opowiadał później, że dzięki temu zarobił parę ładnych milionów.

Rodzina Rockefellerów
Rodzina Rockefellerów.

Poza tym w firmie Rockefellerów płacono pracownikom ekstra dodatek za pomysły na obniżenie kosztów produkcji, transportu czy przechowywania towaru. Dzięki temu, że pracownicy zarabiali więcej niż u konkurencji w zakładach Standard Oil Co, dzięki czemu prawie wcale nie zdarzały się popularne wówczas w Ameryce strajki robotnicze.

Rockefellerowie najbogatsza rodzina świata

To prawdopodobnie dzięki takiemu zaangażowaniu Rockefellerowie zgromadzili największy majątek wszechczasów i do dziś są uważani z najbogatszych ludzi na świecie. Oczywiście cały majątek rozdrobnił się, trafiając do potomków prekursora rodu. Lecz pieniądze, jakie zgromadził John Rockefeller w ciągu swojego życia to ponad 650 miliardów dolarów i nikt go jeszcze nie przebił.

Trzeba przyznać, że Rockefellerowie, pomimo bogactwa nie zapomnieli o ludziach gorzej sytuowanych i lubili dzielić się z nimi swoimi pieniędzmi. Z czasem pomoc jakiej udzielali poprzez różne fundacje i inne instytucje nabrała wymiaru instytucyjnego.

Stworzono setki funduszy pomocowych, przeznaczonych na rozwój pomysłowych biznesów. Prowadzili również badania nad rynkiem i chętnie dzielili się wynikami.

Rockefeller Center historia

Na początku XX wieku cały środkowy Manhattan należał do Columbia University i niewiele tam się działo. John Rockefeller postanowił zagospodarować nieużytek i wydzierżawił tereny pomiędzy 48 i 51 ulicą oraz Piątą i Szóstą Aleją. Powstał projekt budowy kilkunastu budynków w tym paru drapaczy chmur z przeznaczeniem na biura i apartamenty.

Ostatecznie zbudowano 15 okazałych budynków, których większość do dziś uważana jest za wzorowy przykład stylu Art Deco w architekturze. Budowa jednak nie szła tak gładko jak życzyliby sobie Rockefellerowie. Wielki kryzys z końca lat 20 i upadek giełdy niemal pokrzyżowały plany.

Ostatecznie jednak John, pomimo wycofania się udziałowców postanowił samodzielnie sfinansować budowę. Do dziś kompleks Rockefellerów jest największą prywatną inwestycją całej ery nowożytnej.

Słynne zdjęcie budowniczych Rockefeller Center jedzących lunch na metalowej belce setki metrów nad ziemią

Jedyną ofiarą wielkiego kryzysu została, planowana od dawna nowa siedziba dla Metropolitan Opera. Wszystkie pozostałe budynki zostały zbudowane w niemal zaplanowanym terminie.

Początkowo cztery budynki miały zostać wydzierżawione niemieckim koncernom, które rozpoczynały ekspansję na rynku amerykańskim. Jednak pod koniec lat 30 John poleciał do Berlina i zobaczył marsze nazistów. Od tej chwili zaprzestał wszelkich kontaktów z Niemcami, a po rozpoczęciu II Wojny Światowej budynki, które miały zostać im wydzierżawione, przeznaczył nieodpłatnie brytyjskim oddziałom specjalnym. To tutaj również, tuż po wojnie stworzona została pierwsze siedziba CIA (Secret Intelligence Service).

W latach 60 dwudziestego wieku do kompleksu dołączyły cztery wieżowce, w tym jeden należący do 21st Century Fox znanego producenta filmowego i właściciela stacji telewizyjnej Fox News.

Rockefeller Centre dziś

Przez niemal sto lat istnienia Rockefeller Center, cały kompleks przechodził przez wiele burz i zawirowań, a także podobnie jak inne wieżowce Manhattanu trafiał z rąk do rąk. Przez pewien czas właścicielem słynnych budynków była firma Mitsubishi. Ostatecznie jednak zabytek trafił w ręce przyjaciela Rockefellerów, które zapłacił za niego niemal 2 miliardy dolarów.

Widok na Nowy Jork z Top of The Rock

Obecnie wszystkie budynki są odnowione i wiedzie się im, podobnie jak i ich właścicielom, bardzo dobrze. Najbardziej znanymi obiektami w kompleksie są: One Rockefeller Plaza, 1260 Avenue of the America z siedzibą Radio City Music Hall oraz GE Building zwany 30 Rock stojący przy Piątej Alei.

Rockefeller Centre oraz Top of The Rock

Najwyższym budynkiem kompleksu Rockefeller Centre jest GE Building. Ma on niemal 260 metrów co czyni go 8 najwyższym budynkiem w Nowym Jorku i 30 w całych Stanach Zjednoczonych. To na jego dachu znajduje się słynne Top of The Rock, do którego jedziemy windą od samego początku tego artykułu.

Płaski dach, co jest ewenementem w manhattańskich drapaczach chmur, daje nam widok 360 stopni na całą wyspę, w tym na opisywany już przez nas Empire State Building.

Widok na Empire State Building z Top of the Rock na Manhattanie

Niektórzy twierdzą, że widok z Top of The Rock widok na miasto jest najładniejszy. Ja spierałbym się z tym, gdyż bardzo podobało mi się na szczycie Empire State Building. Pomimo to panorama zapiera dech w piersiach. Zwłaszcza na północnej ścianie, skąd rozpościera się widok na Central Park. Jeżeli traficie tu tak jak my, tuż przed zachodem słońca, nigdy tego nie zapomnicie.

W budynku działa 60 wind wożących turystów do góry i na dół. Pomimo to trzeba swoje odstać w kolejce, chętnych nie brakuje. GE Building jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców Manhattanu, co za tym idzie dość popularny wśród odwiedzających Nowy Jork pomimo dość drogich biletów.

Podziwianie miasta z wysoka nie jest tanie

Za przyjemność popatrzenia na miasto z wysoka trzeba zapłacić 38 dolarów. Dzieci płacą zaledwie kilka dolarów mniej. Jest też opcja VIP, dzięki której skorzystamy ze specjalnej windy i ominiemy kolejki na dole, jednak koszt takiego biletu to już 75 dolarów. Dodatkowo można wykupić Rockefeller Center Tour i zwiedzić najsłynniejsze miejsca w kompleksie, cena – 25 dolarów.

W budynku swoje siedzimy bają najsłynniejsze stacje telewizyjne. Jeżeli oglądacie stację NBC to przekaz większości ramówek płynie właśnie z tego miejsca. Przed wejściem do windy proponuję połazić po 3 piętrze, na którym mieści się wystawa poświęcona samemu budynkowi jak i całemu Rockefeller Center.

Zwiedzający Top of The Rock na Rockefeller Center w Nowym Jorku

Osobiście bardzo polecam wizytę na 70 piętrze GE Building. Można poznać tu kawał amerykańskiej historii i otrzeć się o naprawdę bogatych ludzi oraz ich spełnione marzenia.


O swoim pobycie w Stanach Zjednoczonych pisała wcześniej Asia. Opowiadała o tym jak mieszkają Amerykanie, a także o przygodach na wysepce Key West w Kalifornii. Inne artykuły ze Stanów Zjednoczonych to: Kilka mniej znanych miejsc w Nowym Jorku i dlaczego pokochałam Nowy Jork. Opowiadaliśmy również o pierwszej stolicy Stanów zjednoczonych Filadelfii oraz słynnych wodospadach Niagara Falls.

Jeżeli planujecie wyjazd do Nowego Jorku koniecznie zajrzyjcie do artykułu Magdaleny KiżewskiejNowy Jork – Jak przygotować się do wyjazdu.

Informacje praktyczne związane z Rockefeller Center

Kompleks mieści się pomiędzy 48 i 51 ulicą oraz Piątą i Szóstą Aleją.
Ceny biletów oraz termin wizyty należy ustalić na oficjalnej stronie nowojorskiej atrakcji.
Warto zaplanować wizytę na tarasie widokowym przed zmierzchem, zachód słońca znacznie poprawia przeżycia związane z oglądaniem miasta.

Ciekawostki Rockefeller Center i Top of The Rock

  • W roku 1987 Rockefeller Center zdobył miano Narodowego Pomnika Historycznego.
  • Rockefeller Center to największy, prywatny kompleks budynków na świecie. Obejmuje on powierzchnię niemal 90 tysięcy metrów kwadratowych.
  • Budynek Radio City Music Hall to jeden z największych i najbardziej luksusowych teatrów na świecie. Pomimo posiadania 6 tysięcy miejsc, najczęściej jest on wypełniony po brzegi. Jest to miejsce, które często widujemy w telewizji przy okazji wielkich wydarzeń artystycznych. To tutaj odbywają się premiery wielkich przebojów kinowych oraz scenicznych. Występowały tu największe gwiazdy takie jak Frank Sinatra czy Madonna.
  • W budynku GE Building, na szczycie którego mieści się taras widokowy Top of The Rock, znajduje się luksusowa restauracja, w której spotykają się najznamienitsi i najbogatsi ludzie z całego świata.
  • Na placu pomiędzy budynkami przed 30 Rock znajduje się miejsce zwane Lower Plaza. To tutaj ustawiona jest najsłynniejsza choinka bożonarodzeniowa na świecie. Pierwsze odpalenie światełek transmitowane jest na cały świat.
  • Od roku 1964 światła na choince odpala zawsze jakaś znana osobistość.
  • Obecnie choinkę oświetla 45 tysięcy światełek rozpiętych na 8 kilometrach kabla. Energia do ich zasilania pochodzi z paneli słonecznych ustawionych na dachach okolicznych budynków.
  • Tuż obok wielkiej choinki przy Lower Plaza corocznie otwarte jest lodowisko. Działa ono nieustannie od roku 1936 i podobnie jak bożonarodzeniowe drzewo jest ono tradycją budynku.
  • W podziemiach kompleksu znajduje się wielki pasaż handlowy oraz stacja metra pod Szóstą Aleją.
  • Rockefeller Center ozdobiony jest wysokimi masztami, na których powiewają flagi państw należących do ONZ.
  • Rockefellerowie od samego początku istnienia kompleksu, posiadają w nim swoje biura. W najwyższym budynku 30 Rock znajduje się słynny Pokój 5600. Jest to tak naprawdę 3 piętrowy apartament obejmujący poziomy od 54 do 56 piętra.

Inne artykuły z Nowego Jorku