Skały krasnoludków w Gorzeszowie na Dolnym Śląsku. Niezwykłe formacje skalne.

Gorzeszów – Skały krasnoludków

Nasze Szlaki zawitały do gospodarstwa agroturystycznego o fajnej nazwie „Ekokrasnoludki”. Znajduje się ono w Gorzeszowie, w województwie dolnośląskim, 8 kilometrów od granicy z Czechami. Gospodarstwo znalezione przypadkowo w Internecie okazało się strzałem w 10. 

Za naprawdę niewielką kwotę, otrzymujemy we „władanie” całkowicie wyposażone mieszkanie. Jeżeli szukacie spokoju i miejsca do odpoczynku, to właśnie je znaleźliście. Oddalone od głównej drogi, o ile wąską nitkę można nazwać główną drogą, jest na tyle oddalone od „centrum” wioski, że nawet po zapytaniu o drogę, tubylcy rozłożyli bezradnie ręce.

Gospodarstwo zapewnia wszystko co jest potrzebne do wypoczynku – miejsce na ognisko, miejsce na grilla, zwierzęta dla dzieci (owce, bardzo łagodne psy i nawet mała sarenka się znalazła) i najważniejsze co jest dostępne to ogromne połacie łąk, gdzie nikt nam nie będzie zawracał gitary. Przez rzeczone łąki spacerkiem można dojść do „Głazów Krasnoludków”.

Gorzeszów - Skały krasnoludków
Gorzeszów – Skały krasnoludków

Rezerwat „Skały Krasnoludków” położony jest w Zaworach – w Sudetach Środkowych, na zboczu zalesionego wzniesienia, około 2,0 km na południowy zachód od Gorzeszowa. Nazwa może wskazywać, że coś mała ta atrakcja i nie warto marnować na nią czasu. Jednak po dotarciu na miejsce można naprawdę się zdziwić. Rezerwat  znajduje się w rzadko odwiedzanej części gór stołowych, dlatego też nie spotkamy tam tabunów turystów, rozdeptujących każdy centymetr kwadratowy ziemi.

Co najważniejsze, cały kompleks skał, mimo swojego majestatycznego wyglądu, dostępny jest nawet dla 5-latków i nie ma najmniejszego problemu z zabraniem pociech ze sobą.  Jak już nasze szkraby zaczną marudzić, to wystarczy wspomnieć, że gdzieś w pobliżu czają się krasnoludki i może warto byłoby je odszukać i nagle, jak za dotknięciem różdżki marudzenie ustaje. Nikt nie pogania, nikt nie hałasuje, nikt nie popycha, nie ma kolejek do zrobienia zdjęcia – spokój totalny.

Z tym miejscem, jak można się domyśleć, związana jest legenda, czy też opowiadanie o krasnoludkach. Okazuje się, że nie były to tak miłe stworzenia jak by mogło się wydawać. Wysokie na 2 stopy, odziane w płaszcze i kaptury, krasnale te wyróżniały się ogromnymi stopami i brodami. W zasadzie pewnie do dzisiaj by ich nikt nie zauważył, gdyż były bardzo płochliwe.

Jednak jeden z nich zakochał się w córce bogatego gospodarza. Gospodarz oczywiście adoratora wyśmiał i wyzywał od karłów i tutaj legenda zakręca w inne rejony niż zwykle, gdyż gospodarz dostał w zęby od krasnoluda i runął na ziemię nieprzytomny. Po przebudzeniu się śladu po krasnalu i jego córce już nie było. Jak można wywnioskować na wesele też zaproszony nie został. Ślad po nich zaginął.

Polecam w 100%, zdecydowanie zboczyć trochę ze szlaku i powędrować w to miejsce.

Dla “Naszych Szlaków” Michał Baranowski


 

 

7 thoughts on “Gorzeszów – Skały krasnoludków”

  1. Wiele jest takich miejsc na terenie Polski. Koło nas niedaleko Karpacza też mamy podobne skały zwane czarcimi. Natura to najlepszy rzeźbiarz

  2. Pamiętam że błąkałam się między tymi skałami przez cały dzień poprzedniego lata. Cudowne miejsce, pełne cudów natury i dające do myślenia. Aż dziw bierze, że Pan który to opisywał nie znalazł żadnej legendy z prawdziwego zdarzenia a nie taką mini micro na trzy ledwo zdania.
    Pozdrawiam

    1. Był to pierwszy wpis na naszych szlakach i prawdę powiedziawszy nie wiedziałem wtedy jak się za to zabrać. Dlatego wyszło, jak wyszło 🙂 Jednak dzięki temu artykułowi widać, że cały czas staramy się rozwijać i jest progres 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *