Będąc na wyspie Bali w Indonezji spotkacie się zapewne z niezwykłym balijskim tańcem.

Taniec w Indonezji, a na Bali w szczególności jest podstawowym elementem życia kulturowego mieszkańców wyspy. Tańczy się dosłownie wszędzie i przy każdej okazji.

Nie musicie nawet martwić się, że trzeba będzie szukać miejsc gdzie trwają popisy tancerzy. Uliczni sprzedawcy i naganiacze na pewno znajdą was pierwsi.

O wyspie Bali pisaliśmy już wcześniej

Jak powstała wyspa Bali – Legenda z Indonezji
Legenda o czarownicy z Bali – Indonezja
Legenda z Bali – o powstaniu góry i jeziora Batur
Kawa Kopi Luwak na Bali – Indonezja
Ubud – Atrakcje i ciekawostki


W zasadzie każde miasteczko i większa wioska ma swój zespół muzyków oraz własnych tancerzy. Warto jednak rozejrzeć się za występami profesjonalnych artystów. Przepych oryginalnych strojów i dźwięk dobrej jakości instrumentów podnosi wartość oglądanego przedstawienia. 

Historia tańca na Bali

Tradycja tańca na Bali sięga daleko w przeszłość. Przy pomocy tanecznych ruchów opisywano wydarzenia nim jeszcze pojawiło się pismo.

Od początku taniec związany był głęboko z mitologią balijską i religijnymi rytuałami. Warto zwrócić uwagę, że podczas tańca nie tylko ruchy ciała artystów są nośnikiem informacji ale także mimika a nawet ledwo zauważalne gesty i spojrzenia. Każdy drobny ruch oczu czy palców ma znaczenie dla opowiadanej historii.

Tańce religijne i ceremonialne

Taniec na Bali dzieli się na dwa główne rodzaje. Pierwszym jest taniec sakralny i religijny. Aby go obejrzeć wystarczy udać się do pierwszej większej świątyni w trakcie, któregoś z balijskich świąt. Tych uwierzcie mi nie brakuje. Praktycznie co dwa trzy dni mieszkańcy wyspy znajdują powód by odprawić jakąś religijną ceremonie.

Najbardziej popularnymi tańcami ceremonialnymi są Wali i Bebeli. Pierwszy z nich to rodzaj tańców wykonywanych wyłącznie w świątyniach. Często podczas tańca artyści wpadają w trans co pozwala im wyprawiać prawdziwe cuda.

Drugi rodzaj – Bebeli, to raczej przedstawienia teatralne, w których opowiada się przy pomocy tańca, przygody bóstw i demonów z balijskiego panteonu.

Każdy z tańców ma określone zadanie. Jedne zabawiają Bogów inne odstraszają demony.

Taniec świecki

Ostatnim rodzajem są tańce świeckie. Wykonuje się je na ulicach, knajpach czy hotelach.

Na jakikolwiek rodzaj tańca traficie, spodoba wam się na pewno.

Tancerze angażują się w uprawianą przez siebie sztukę w pełni. Zaczynają ćwiczyć już w najmłodszych latach by z czasem doprowadzić każdy ruch do perfekcji.

Bali - Indonezja. Tradycyjny taniec balijski. Tancerze na scenie.

Tancerze przygotowują się do występów przez większość swojego życia. Zaczynają już jako dzieci.

Dla mnie najciekawsze były tańce opowiadające historie z balijskiej mitologii. Przewija się w nich odwieczna walka dobra ze złem. Występują tam dzielni bohaterowie i straszliwe demony. Tancerze i piękne tancerki doskonale radzą sobie z opisem wydarzeń i akcją opowiadanej historii.

Stroje i muzyka w tańcu balijskim

Artyści i ich stroje robią wielkie wrażenie. Dbałość o szczegóły ubrań i ich misterność jest niesamowita. Najciekawsze jest to, że artyści sami szykują swoje kostiumy i rekwizyty. Mówi to wiele o zdolnościach balijskich artystów.

Tancerzom na scenie towarzyszy zazwyczaj zespół muzyków. Grają oni na instrumentach zwanych Gamelan. Jest to zestaw bębnów i gongów. Część z nich jest zawieszona na specjalnych ramach, inne leżą poziomo. Muzycy do gry używają specjalnych młotków i pałek. W zespole występują też instrumenty dęte i strunowe.

Bali-Indonezja-Ubud-tradycyjny-taniec-muzyka

Gamelot – Tradycyjny instrument muzyczny wykorzystywany podczas ceremonii na Bali w Indonezji

Niewielu wie, że w Polsce mamy znany w świecie zespół wykonujący tradycyjną muzykę indonezyjską. Warsaw Gamelon Group to grupa muzyków działająca przy Ambasadzie Republiki Indonezji w Warszawie.

Gdzie zobaczyć występy balijskich tancerzy

Po raz pierwszy zetknęliśmy się z występami balijskich tancerzy podczas pobytu w Ubud. Tam też regularnie odbywają się przedstawienia taneczne i teatralne. Podobnie jest w Denpasar i innych miejscach na wyspie.

Ceny biletów są różne i zależą od pory roku i renomy artystów biorących udział w przedstawieniu. Te w Ubud kosztowały nas 100 tysięcy rupii. W innych częściach wyspy ceny mogą być inne, najprawdopodobniej niższe.

Co lepsze hotele zapraszają artystów na pokazy dla swoich gości. Można wtedy podziwiać tancerzy jedząc kolacje.

Bali-Indonezja-taniec-tancerki-ubud-wyspa-przedstawienie-tradycyjny-atrakcja

Zespół tancerzy z Bali w Indonezji. Przedstawienia w ich wykonaniu są barwne, dynamiczne i pełne mistycyzmu.

Pamiętajmy, że Bali to nie tylko piękne plaże, ale też unikalna kultura i niezwykłe obrzędy. Wielkim marnotrawstwem było by odlecieć z wyspy nie zobaczywszy tradycyjnego balijskiego tańca.

Ciekawostki z Bali

Jeżeli lokalna społeczność uzna, że w któregoś z sąsiadów wstąpiły złe duchy, łapią delikwenta i spiłowują mu zęby aż do dziąseł.

Jeżeli panna młoda przed weselem rozmyśli się co do ślubu pan młody ma prawo ją porwać.

Podczas pogrzebów rodzina i goście muszą jak najlepiej się bawić. Ich zdaniem razem z nimi bawią się demony a to one później zajmują się duszą zmarłego. 

Pierwszy syn w rodzinie dostaje na imie Wayan, drugi Made a trzeci Nyoman. Dalej też nie jest oryginalnie. Gdy więc na jakimś zgromadzeniu zawołasz któreś z imion jest szansa że spora część ludzi odwróci się w twoją stronę.

Na Bali nie wolno budować niczego co było by wyższe od najwyższej palmy w okolicy. Zasada jest święta i nawet wielkie korporacje z dużym kapitałem nie mogą jej łamać.