Niesamowitą formacją skalną Gór Stołowych jest oczywiście Szczeliniec Wielki.  Dotarliśmy tutaj w zupełnie innym terminie i o ciut późnej porze, ale było warto.

Zobacz też:

Błędne skały w Sudetach
Skalne Miasto Adrspach w Czechach

Sam w zasadzie nie wiedziałem czego się spodziewać, bo mimo że miałem w głowie obrazy platform skalnych i wielkiej skalnej małpy, to nie miałem pojęcia jak wygląda droga na sam szczyt.

Okazało się, że nie było tragicznie i spokojnie nawet dzieci dały by radę tam się wgramolić. Co prawda mieliśmy już w nogach Adrspach i Błędne Skały, które zrobiliśmy wcześniej tego samego dnia i powoli niektórym (bo akurat teraz nie byliśmy sami) odbierało dech w piersiach.

Szczeliniec Wielki w Sudetach. Kamienny masyw na szczycie.

Ale mimo marudzenia, że za szybko, że za stromo, że zbyt zimno, że jednak za gorąco w końcu dotarliśmy do pierwszych „rzeźb”, które wyszły spod ręki znakomitej rzeźbiarki Erozji.

Erozja jest koleżanką matki natury jak byście jeszcze nie wiedzieli i  potrafi wyczyniać takie cuda swoim dłutem, że klękajcie narody. Co prawda pracę wykonuje wyjątkowo powolnie i na efekty trzeba czekać wiekami, ale jak już za coś się zabierze, to i jest w stanie góry zlikwidować.             

Szczeliniec Wielki zachwyca! To jest pierwsza myśl która przyszła mi do głowy, gdy już dotarliśmy na szczyt. Widok z platformy, którą wcześniej można było zauważyć z poziomy parkingu jest fenomenalny, jednak najlepsze dopiero było przed nami. Przejścia po metalowych schodkach pomiędzy otaczającymi nas ścianami Piekiełka i słynne na całe góry stołowe ucho igielne sprawiło, że poczułem lekkie uczucie smutku, gdy pomyślałem sobie że już za moment wycieczka dobiegnie końca.

Szczeliniec Wielki w Sudetach

Obiecałem sobie i wiem, że słowa dotrzymam, że jeszcze kiedyś przywieje mnie w te strony z dzieciakami, niech też pokochają ten najwyższy szczyt Gór Stołowych, perełkę Korony Gór Polski, tak jak ich tata.

– Acha, bo bym zapomniał – małpa jest jak genialna! Szukałem jakiejś legendy z nią związanej i odnalazłem wzmiankę, że kiedyś na Szczelińcu podobno stał zamek, w którym mieszkała piękna księżniczka (jak to jest, że nie nigdy w takim zamku nie mieszkała brzydka księżniczka). Pewnego razu do zamku przybyła karawana z dalekiej Afryki i księżniczka zakochała się bez pamięci w egzotycznym kupcu, który odwzajemnił natychmiast uczucie.

Książę z Nigerii powiedział dziewoi, że jest spadkobiercą wielkiego majątku jednak nie może dobrać się do swojego majątku, bo blokują go urzędnicy i potrzebuje pożyczki, czy jakoś tak, żeby odblokować swój skarbiec. Oszołomiona księżniczka natychmiast opróżniła zamkową kasę i dała ją swojemu jurnemu kochankowi.

Szczeliniec Wielki w Sudetach. Wielka formacja skalna przypominająca małpę.

Gdy dowiedział się o tym potężny czarnoksiężnik, który od dawna smolił cholewki do księżniczki, wściekł się niezmiernie i przygotował  zaklęcie, które miało odpędzić oszusta. Coś poszło jednak nie tak i wszyscy, łącznie z księżniczką, całym dworem, kupcem i jego egzotycznymi zwierzętami na sprzedaż z małpą na czele, zamienili się w głazy.

Ciekawostki ze Szczelińca Wielkiego

 • Szczeliniec Wielki jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Należy on do Korony Gór Polski.
 • Bardzo blisko Szczelińca Wielkiego znajduje się Szczeliniec Mały. Jest to teren objęty ochroną ścisłą i jest wyłączony z ruchu turystycznego.
 • Pierwszy znany ślad obecności człowieka na Szczelińcu Wielkim to wyryte w skale  Fotelu Pradziada słowa IHSV 1576 (In hoc signo vinces – Pod tym znakiem zwyciężysz)
 • Od końca 18 wieku szczyt zdobywał na popularności przyciągając coraz znamienitsze osobistości. Swoją stopę na szczycie postawili między innymi: król Fryderyk Wilhelm II, Johann Wolfgang von Goethe, a także poseł pruski późniejszy prezydent USA John Quincy Adamsa szczyt prowadzi szlak składający się z 665 schodów, które ułożył sołtys pobliskiego Karłowa Franz Pablo w roku 1814
 • Na trasie znajduje się schronisko PTTK „Na Szczelińcu” wybudowane w roku 1846 w stylu tyrolskim.
 • Tutaj także, jak w przypadku Błędnych Skał, kręcono sceny do filmu „Opowieści z Narni: Książę Kaspian

Szczeliniec -Informacje praktyczne

Parking:

Parkingów w Karłowie jest kilka. Warto poszukać te najbliżej ścieżki na górę, bo są w tej samej cenie (5zł), a jednak kilka metrów bliżej robi czasami sporą różnicę.

Czas zwiedzania:

 • Wejście i zejście: około 45 min
 • Zwiedzanie na szczycie: około 1 godziny

Szlaki:

 • Szlak żółty: Karłów – Szczeliniec czas przejścia ok 45 min (na szczyt).
 • Szlak żółty: Radków – Szczeliniec czas przejścia ok 3 godz. (na szczyt).

Cennik:

 • Bilet wstępu normalny – 10zł
 • Bilet wstępu ulgowy – 5zł
Szczeliniec Wielki w Sudetach
Szczeliniec Wielki w Sudetach
Szczeliniec Wielki w Sudetach
Szczeliniec Wielki w Sudetach