Bristol jest miastem, które na brak wszelkiego rodzaju atrakcji narzekać nie może. Jego historia oraz historia żyjących w nim ludzi jest bogata i często dramatyczna. W Bristolu rodzili się jak i mieszkali słynni przedstawiciele swoich epok, a miasto było świadkiem powstawania i upadku wielu idei oraz niezliczonej ilości wydarzeń, które kształtowały ówczesny świat.

Muzeum w Bristolu

Najlepszymi miejscami, by zapoznać się z miastem i jego historią, są muzea jemu poświęcone. Nie inaczej jest w Bristolu. By spojrzeć w przeszłość, tak bliską jak i najodleglejszą, powinniśmy udać się do Muzeum M Shed, które od kilku lat funkcjonuje w okolicach bristolskiego portu.

Muzeum M Shed w Bristolu

Muzeum M Shed jest częścią muzealnej sieci, do której należy między innymi opisane przez nas wcześniej Bristol Museum & Art Gallery oraz wiele innych, niezwykle ciekawych miejsc rozsianych po całym mieście.

Muzeum zostało otwarte w roku 2011 i obejmuje ono zaadoptowane do celów wystawowych stare budynki portowe, dużą część nabrzeża wraz z dawnymi dźwigami portowymi, statkami cumującymi przy nabrzeżu, a także kompletną i wciąż działającą linią kolejową. Po tej ostatniej jeżdżą zabytkowe pociągi parowe, budząc zachwyt u najmłodszych turystów odwiedzających portową część Bristolu.

W muzeum M Shed zebrano ponad 3 tysiące eksponatów opowiadających historię Bristolu i jego najbliższych okolic. Są to w większości przedmioty przekazane przez prywatnych właścicieli oraz inne instytucje muzealne.

Również przedział historyczny jest imponujący. Na wystawach obejrzeć można starą broń oraz ceramikę pochodzącą jeszcze z czasów rzymskich. Dla wytrwałych obserwatorów wizyta w M Shed może być pasjonującą wyprawą przez całe wieki.

Atrakcje w Bristolu, co robić w mieści oraz ile to kosztuje

Co zobaczymy w bristolskim M Shed


Główna część muzeum M Shed mieści się w dawnych budynkach portowych. Obejmuje ona trzy podstawowe galerie, są to: Miejsca w Bristolu (jak most wiszący Clifton Suspension Bridge), Ludzie z Bristolu oraz  Życie w Bristolu. Wszystkie one opowiadają historię miasta, używając do tego przeróżnych mediów. Poza wystawami w budynku głównym zobaczyć można wiele ciekawych eksponatów stojących na zewnątrz, w tym kilka statków cumujących przy nabrzeżu.

Dział pierwszy – Ważne miejsca w Bristolu (Bristol Places)

W tej części muzeum M Shed poznać można ciekawe miejsca w mieście i dowiecie się o wielu, często już zapomnianych, obiektach, które w przeszłości przyczyniły się do rozkwitu miasta. Są to między innymi ogromne zakłady lotnicze, które swego czasu wytwarzały samoloty i inny sprzęt latający używany z powodzeniem na całym niemal świecie.

Muzeum MShed w Bristolu. Historia miasta.
W MShed, muzeum opowiadającym historię miasta Bristol, znajdziecie wiele informacji o miejscach, których dziś już nie ma. Jednak wiele z nich miało ogromny wpływ na rozwój miasta.

Z dawnych linii produkcyjnych zakładów lotniczych w Bristolu, schodziły takie konstrukcje jak Mignet HM 14. Ten nieduży, jedno lub dwuosobowy samolot w latach trzydziestych poprzedniego wieku, produkowany był pod hasłem „Samolot dla każdego”. W przyszłości maszyny takie miały zastąpić samochody. Inną słynną latającą maszyną powstałą w tutejszych zakładach, był ogromny transatlantyk Bristol Brabazon.

W mieście funkcjonowały również zakłady produkujące samochody oraz motocykle. Dziś po dawnych wielkich fabrykach nie został już ślad i tylko materiały zgromadzone w M Shed, przypominają o ich dawnej świetności.

W dziale poświęconym ciekawym miejscom w Bristolu znajduje się ogromna mapa, rozpostarta na posadce. Można odszukać na niej niemal każdy szczegół w miejskiej dżungli. Stoją tu również stare pojazdy wyprodukowane w okolicy, sprzęt, który służył ludziom w codziennym życiu oraz całe mnóstwo informacji pochodzących ze starych archiwów. Osobiście bardzo lubię tę część muzeum M Shed. Zgromadzone tu przedmioty i materiały informacyjne pozwalają spojrzeć na Bristol z zupełnie innej perspektywy.

Dzieł drugi – Słynni i zasłużeni ludzie w Bristolu (Bristol People)

Dział muzeum poświęcony ludziom, którzy przez wieki przyczynili się do popularyzacji i rozwoju miasta. Znajdują się tam informacje oraz eksponaty przypominające nam o artystach, przedsiębiorcach czy naukowcach, którzy żyli i pracowali w Bristolu.

Muzeum MShed w Bristolu.
Bristol od zawsze przyciągał malarzy, muzyków i innych artystów, którzy odnajdywali tu dobre warunki do rozwijania swojej twórczości.

Dużą część wystawy zajmują informacje o grupach muzycznych, wywodzących się z Bristolu. Najsłynniejszą jest chyba legendarna już formacja Massive Attack. Słynni muzycy zaczynali swoją karierę w latach osiemdziesiątych XX wieku na deskach klubów i barów w Bristolu. Ich ówczesne eksperymenty z muzyką miały ogromny wpływ na innych artystów z całego świata.

Swój duży dział ma oczywiście słynny przedstawiciel sztuki ulicznej; Banksy. O Banksym pisaliśmy w artykule o Bristol Museum & Art. Gallery.

Z Bristolu wywodzi się również człowiek o nieograniczonej wyobraźni Nick Park, twórca słynnej kreskówki Wallace and Gromit, za którą otrzymał Oskara. Znajdziecie tu również całą masę aktorów i innych artystów. Zaręczam, że będziecie, tak jak i my byliśmy, zdziwieni ilu dobrze znanych i popularnych ludzi związanych jest z Bristolem.

Dział trzeci wydarzenia i życie w Bristolu (The Bristol Live)

Ostatnia z głównych wystaw w M Shed opowiada o życiu w Bristolu. Zgromadzone tu przedmioty oraz dokumenty pozwalają zapoznać się z dynamiką miasta. Przekonać się można, jakie elementy rozwoju towarzyszą miastu od najdawniejszej historii po dziś dzień. Jednym z nich jest oczywiście dostęp do morza poprzez Kanał Bristolski.

MShed muzeum w Bristolu
Życie mieszkańców Bristolu związane było z morzem od zarania dziejów.

Od pokoleń życie Bristolu i jego mieszkańców związane było z morzem. To tutaj powstawały nowe pomysły i technologie związane z wyprawami morskimi. Przykładem jest stojący w suchym doku żaglowiec muzeum SS Great Britain. Był on pierwszym statkiem parowym zaopatrzonym w śrubę napędową, która z czasem wyparła używane wcześniej koła łopatkowe.

Również w innych dziedzinach nauki i techniki Bristol wybijał się ponad przeciętność. Ulepszano tu komunikację, transport i oczywiście sztukę. Poza tymi najbardziej znanymi dziedzinami życia oraz ich wpływu na rozwój świata w M Shed poznać można codzienne trudy zwykłych mieszkańców Bristolu, borykających się z wyzwaniami codzienności.

Dział czwarty wystawa na nabrzeżu (The Working Exhibits)

Poza trzema głównymi działami, znajdującymi się w budynku muzeum M Shed, bardzo ciekawe rzeczy rozstawiono na zewnątrz. Na samym nabrzeżu stoją cztery ogromne dźwigi portowe, które są największymi konstrukcjami w M Shed.

Dźwigi portowe w muzeum MShed w Bristolu.
Nabrzeże przy muzeum MShed w Bristolu zdobią wielkie dźwigi portowe.

Są to pochodzące z roku 1950 w pełni elektryczne dźwigi, które były bardzo nowoczesnymi konstrukcjami w czasach gdy powstały. Pracowały one nieustannie, ładując i rozładowując statki oraz barki w bristolskim porcie. Pracę zakończyły w roku 1975, gdy zamknięto port miejski. Początkowo cały sprzęt miał zostać zezłomowany, a nabrzeże wyburzone i przebudowane. Szczęśliwie dla nas, znalazła się grupa miłośników historii, którzy przekonali polityków i władze miasta, że warto zachować to miejsce jako ważną część historii Bristolu.

Najstarszy na świecie dźwig portowy napędzany parą Fairbairn Steam crane

Największą gwiazdą tej części wystawy, stojącą na nabrzeżu, jest dźwig parowy Fairbairn Steam crane. Jest to najstarszy w całej Wielkiej Brytanii dźwig napędzany parą. Plotka głosi, że jest jedynym na świecie, który wciąż działa. Co jakiś czas rozpala się piec wewnątrz tej niezwykłej konstrukcji i można przekonać się, jak skutecznym systemem napędowym była para wodna.

Dźwig parowy z muzeum MShed w Bristolu.
Najstarszy na świecie dźwig portowy napędzany parą – Fairbairn Steam crane.

Fairbairn Steam crane zbudowała w roku 1878 firma Stothert & Pitt z Bath. Dźwig mógł unieść ciężar ponad 35 ton i wykorzystywany był aż do zamknięcia portu w roku 1975. Dźwig jest w pełni odrestaurowany i w stu procentach sprawny. Na stronie M Shed można znaleźć informację o tym, w jakie dni maszyna jest uruchamiana.

Dział piąty – Statki cumujące przy M Shed – Część muzeum na wodzie


Częścią M Shed są statki zbudowane w bristolskich dokach. Na przestrzeni wieków w Bristolu powstało wiele słynnych konstrukcji, które pływały po najdalszych zakątkach świata. Część z nich wróciła ostatecznie do miejsca swego powstania, inne nigdy nie opuściły portu w Bristolu.

Statek Fire-boat Pyronaut

Łódź pożarnicza Pyronaut zbudowana została w roku 1934. Od tego czasu przez kolejne dziesięciolecia skutecznie broniła portowych części miasta przed pożarami i innym zagrożeniem.

Statek pożarniczy w muzeum MShed w Bristollu.
Fire-boat Pyronaut statek pożarniczy cumujący przy muzeum MShed w Bristolu.

Obecnie jest ona w pełni odrestaurowana, a dumni pracownicy opiekujący się nią (w większości należą oni do jej dawnej załogi), opowiadają ze śmiechem, że w razie poważnego zagrożenia wciąż mogą skrzyknąć dawnych kolegów z domów opieki i po raz kolejny ocalić miasto.

Fajnie jest posłuchać historii starych marynarzy o ich przygodach i pracy. Jeden z panów opowiadał o czasach wojny, gdy jako mały chłopiec oglądał płonące, zbombardowane miasto. Wówczas załoga łodzi Pyronaut, przez całe tygodnie nie schodziła z pokładu gasząc coraz to nowe, wybuchające w porcie pożary.

Statek John King

Statek holowniczy John King zbudowano w roku 1935 i służył on dzielnie przez całe lata, ciągnąc ogromne barki po rzece Avon. W czasie wojny John King holował uszkodzone okręty wojenne do doków naprawczych w Walii i Anglii. Podczas jednego z rejsów został ostrzelany przez niemieckie samoloty. Po zaciętej walce, wspomagany przez uszkodzony niszczyciel, dzielny holownik wrócił bezpiecznie do portu.

Stary holownik John King z muzeum MShed w Bristolu.
Stary holownik John King z muzeum MShed, został odrestaurowany i dziś jest prawdziwą ozdobą nabrzeża portu w Bristolu.

Ostatnim, niezwykle zaszczytnym zadaniem dla statku było holowanie słynnego SS Great Bristain, podczas ostatniej podróży Starej Damy z Falklandów do suchego doku w bristolskim porcie.

Statek Mayflower

Holownik parowy Mayflower, jest prawdziwą gwiazdą wśród statków stojących w bristolskim porcie. Jest to najstarszy na świecie holownik napędzany parą. Zbudowano go w roku 1861 w dokach Gloucester. Powstały wówczas trzy identyczne jednostki, których zadaniem było holowanie barek po rzece Avon oraz kanale Sharpness Canal. Tym ostatnim można było dotrzeć, poprzez rzekę Severn, z Gloucester aż do Kanału Bristolskiego.

Mayflower oraz dwa pozostałe holowniki, odmieniły transport rzeczy w tej części królestwa. Dotychczas barki z towarami ciągnięte były przez konie, które z mozołem, przy pomocy skomplikowanego olinowania i specjalnej sieci dróg, ciągnęły obładowane po brzegi łodzie w górę, a następnie w dół szlaków wodnych.

Holownik Mayflower został zakupiony przez port w Bristolu w roku 1890. Statek pracował nieustannie przez kolejne siedemdziesiąt lat aż do roku 1967. Wówczas poddany został modernizacji, podczas której wymieniono stary silnik parowy i zastąpiono go nowoczesnym dieslem.

Szybko okazało się, że konstrukcja nie współgra z nowoczesnym napędem i statek trafił w najdalsze, zapomniane miejsce w porcie gdzie cumował niszczejąc aż do roku 1981. Wówczas to został odnaleziony przez przedstawicieli muzeum w Bristolu. Piękna maszyna przeszła kolejny remont, podczas którego przywrócono jej dawny wygląd, zamontowano oryginalny silnik opalany węglem. Od roku 1987 Mayflower dumnie przemierza bristolskie kanały, budząc podziw i dumę mieszkańców miasta.

Holownik parowy Mayflower z muzeum MShed w Bristolu.
Holownik parowy Mayflower z muzeum MShed w Bristolu.

W roku 2011 łódź obchodziła swoje 150 urodziny i z tej okazji została przekazana nowopowstałemu muzeum M Shed w Bristolu. Pozostaje jego częścią aż do dziś.

Podsumowanie informacji o Muzeum M Shed w bristolskim porcie

Wszystkie powyższe informacje nie oddają w pełnie atrakcji jakie oferuje M Shed. Jest to muzeum nieco inne niż pozostałe muzea w mieście. Na pierwszy rzut oka panuje tu delikatny bałagan, a okresy, z których pochodzą poszczególne eksponaty wydają się lekko pomieszane i wystawione w trudnym do ogarnięcia nieładzie.

Wrażenie to jest złudne. Pamiętać należy, że historia i życie miasta nie jest prostą linią rozciągniętą w czasie. Złożone obszary miejskie tętnią własnym życiem i rozwijają się w trudnej do sprecyzowania dynamice. Podczas gdy jedne z jego części brną do przodu, wyprzedzając swoją epokę, inne wciąż pozostają zaniedbane i z dużą niechęcią dostosowują się do nowych warunków.

Muzeum w Bristolu

Gdy jednam dacie sobie czas i na spokojnie przespacerujecie się po przepastnych wnętrzach muzeum, dostrzeżecie subtelną nić łączącą poszczególne wystawy.

Muzeum M Shed informacje praktyczne

  • W muzeum M Shed, poza stałymi wystawami, zobaczyć można wystawy czasowe lub okolicznościowe. Wszystkie informacje o takowych znajdują się na oficjalnej stronie muzeum. Obecnie jedną z fajniejszych wystaw jest fotografia podróżnicza, której tematem jest dzikie życie na planecie Ziemia.
  • Muzeum otwarte jest od godziny 10:00 do 17:00 każdego dnia poza poniedziałkiem.
  • Wejście jest darmowe jednak muzeum utrzymuje się głównie z datków i działalności własnej. Przed wejściem wisi informacja o najważniejszych w danej chwili potrzebach. Gdy byłem tam ostatnio zbierano pieniądze na nowy piec w jednej z lokomotyw parowych.
  • Zwiedzanie z dużą grupą oraz przewodnikiem należy wcześniej umówić. Podobnie jeżeli chcecie zwiedzać muzeum w nietypowych godzinach lub okolicznościach. Wszelkie informacje otrzymacie pod telefonem 0117 352 6600.
  • Adres muzeum: M Shed, Princes Wharf, Wapping Rd, Bristol, BS1 4RN

Muzeum M Shed w Bristolu ciekawostki

  • Budowa muzeum rozpoczęła się w roku 2008 i trwała do czerwca 2011.
  • Muzeum zajmuje obszar ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych.
  • Całkowity koszt budowy i przygotowania muzeum wyniósł 27 milionów funtów czyli 130 milionów złotych przy obecnym kursie.
  • Muzeum M Shed zostało otwarte w roku 2011 i zastąpiło istniejące tu wcześniej muzeum Bristol Industrial Museum, które został zamknięte w roku 2006.
  • W pierwszym tylko roku muzeum odwiedziło ponad 700 tysięcy ludzi.
  • W muzeum zgromadzono ponad 3 tysiące eksponatów.
  • W skład muzeum wchodzą sale w dawnych budynkach portu oraz duża część nabrzeża i dawnego portu.
  • Muzeum poza swoją podstawową funkcją oferuje również sale wykładowe oraz możliwość organizowania spotkań w najróżniejszych celach.
  • W muzeum można również zorganizować imprezy okolicznościowe, jak na przykład wesela lub przyjęcia okolicznościowe.
  • W muzeum znajduje się restauracja oraz sklep z pamiątkami.
  • Na stronie muzeum istnieje możliwość odbycia wirtualnej podróży po muzeum.
  • Muzeum M Shed, podobnie jak każde inne muzeum na świecie, posiada całe mnóstwo eksponatów, które nie mieszczą się jednorazowo w salach muzealnych. Dlatego też część wystaw zmieniana jest od czasu do czasu.