Muzeum Sztuki w Bristolu to jedna z niezwykłych atrakcji miasta.

Podobno miasto ocenia się po tym, jakie oferuje muzea. Gdyby w ten sposób oceniać Bristol, stolicę zachodniej Anglii, można by uznać, że jest to miasto ze wszech miar nietuzinkowe. Wielbiciele skarbów zebranych w gablotach, a także Ci lubujący się w starych, zakurzonych tomiskach znajdą tu wszytko to, co sprawia im tak wielką przyjemność.

Bristol Museum & Art Gallery to muzeum należące do grupy Bristol Museums, w skład której wchodzą: Muzeum MShed, The Georgian House Museum, The Red Lodge Museum, Blaise Museum i Bristol Archives.

Museum & Art Gallery w Bristolu

Bristol Muzeum, podobnie jak wszystkie inne muzea należące do Korony, jest darmowe. Oczywiście mamy możliwość pozostawienia dotacji, ale jej wysokość zależy już od nas. W dobrym smaku jest zostawić 5 funtów w skrzynce tuż przy wyjściu, o ile oczywiście uznacie, że instytucja jest tego warta. Osobiście uważam i nie jest to tylko moja opinie, muzeum w Bristolu warte jest dużo większej kwoty.

Nim opowiem o tym, co zobaczymy w przepastnych wnętrzach bristolskiego muzeum i galerii sztuki, muszę opowiedzieć trochę o jego historii.

Atrakcje w Bristolu, co robić w mieści oraz ile to kosztuje

  • Znajdź hotel w Bristolu, pamiętaj, by był on w pobliżu interesujących Cię atrakcji. Zwiedzanie będzie przyjemne i proste.

Historia muzeum i galerii sztuki w Bristolu

Bristol Museum & Art Gallery z założenia miało być największym muzeum sztuki w tej części Anglii. Zostało powołane do życia w roku 1823, jako Instytut Postępu Nauki i Sztuki (Institution for the Advancement of Science and Art). Początkowo na siedzibę zacnego muzeum wybrano miejsce nieco oddalone od obecnej lokalizacji, a mieszczące się w siedzibie biblioteki uniwersyteckiej stojącej o kilkaset metrów w dół ulicy Park Street.

Muzeum zostało przeniesione od dzisiejszej siedziby, mieszczącej się na szczycie Park Street, w kwietniu 1872 roku. Siedziba bristolskiego muzeum stanęła w najbliższym sąsiedztwie dawnego kościoła Bishop’s College, w którym mieściła się wówczas biblioteka miejska.

Po wielu negocjacjach z właścicielami okolicznych terenów, ostatecznie w roku 1899 miasto Bristol kupiło ziemię wokół szczytu ulicy Park Street i rozpoczęła się budowa nowoczesnej siedziby dla miejskiego muzeum, w której funkcjonuje ono do dziś.

Początkowo instytucja nosiła nazwę Museum of Antiquities i pierwszymi eksponatami były zabytki starożytnej Asyrii, Egiptu, Grecji i o oczywiście starożytnego Rzymu.

Obraz z muzeum w Bristolu

Z czasem powstała wystawa historii naturalnej. Początkowo była niewielka i w niczym nie przypominała tej, jaką może pochwalić się American Museum of Natural History w Nowym Jorku. Amerykańskie muzeum mieliśmy szczęście odwiedzić jakiś czas temu i wciąż jesteśmy pod wielkim wrażeniem.

W Bristolu zebrane eksponaty zmieściły się początkowo w jednej zaledwie sali. Z czasem jednak, gdy zainteresowanie przeszłością ziemi wzrosło, kolekcja powiększyła się i dziś możemy oglądać całkiem pokaźny zbiór, przywiezionych tu artefaktów.

Bristolskie muzeum w XX wieku

W roku 1906 muzeum w Bristolu zyskało dodatkową powierzchnię, gdyż rozdzielono je z biblioteką miejską, którą przeniesiono do College Green. Obecnie w jej najbliższym sąsiedztwie stoi przepiękna bristolska katedra oraz Urząd Miasta Bristol. Przez jakiś czas trwały przepychanki pomiędzy muzeum a Uniwersytetem w Bristolu o miejsce po dawnej bibliotece.

Powstał odważny plan rozbudowy, który zmieniłby całą dzielnicę nie do poznania. Niestety wybuch I Wojny Światowej przerwał wszelkie przygotowania do inwestycji. Na czas trwania wojny większość eksponatów z wyższych pięter przeniesiono do piwnic i na niższe poziomy. Ich miejsce zajęli żołnierze stacjonujący w Bristolu.

W pierwszej połowie XX wieku los nie był zbyt łaskawy dla muzeum w Bristolu. W roku 1940 podczas jednego z licznych nalotów bombowych na najstarszą część budynku spadła bomba. Stało się to podczas Bristol Blitz; Była to seria nalotów niemieckiego lotnictwa, mająca na celu zniszczenie infrastruktury w mieście i jego najbliższej okolicy.

Bezpowrotnie utracone bezcenne eksponaty

Podczas tej feralnej nocy, w wyniku uderzenia bomby zostało zniszczonych ponad siedemnaście tysięcy eksponatów z działu Historii Naturalnej. Pożar, który wybuchł po nalocie, strawił również część Galerii Sztuki.

Galeria sztuki w Bristolu

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności jednak najcenniejsze dzieła zostały przeniesione kilka dni wcześniej w inne miejsce. Po wojnie z przyczyn finansowych najstarsza część muzeum została sprzedana siedzibie Uniwersytetu w Bristolu. W przyszłości miejsce to zostanie zmienione w restaurację Brown’s Restaurant, która działa do dziś.

W latach siedemdziesiątych powstał plan budowy nowej siedziby dla muzeum. Miałoby się ono mieścić w dzisiejszym Castle Park, gdzie nad brzegiem rzeki Avon stoją ruiny dawnego kościoła. Jednak z przyczyn finansowych budowa nigdy się nie rozpoczęła, a władze miasta wyliczyły, że taniej będzie zainwestować pieniądze w modernizację starej siedziby.

Banksy uliczny artysta pochodzący z Bristolu

O muzeum w Bristolu zrobiło się głośno ponownie w roku 2009, gdy do jego zbiorów trafiło ponad 70 prac słynnego Banksy’ego. Były to rysunki i instalacje multimedialne wykonane przez pochodzącego z Bristolu artystę. Banksy, to znany od początku lat dziewięćdziesiątych artysta uliczny. Pochodzi z Bristolu i to tutaj jego sztuka nabrała obecnego wymiaru.

Artysta słynie z czarnego humoru, który wyraża w zabawnych, dających do myślenia grafikach. Tworzy je w przeróżnych miejscach na całym świecie. Poza sztuką Banksy jest silnie działającym aktywistą politycznym oraz twórcą filmowym. Jego prace piętnują błędy i głupotę ludzi rządzących naszym światem. Przez wielu polityków nazywany jest wandalem, a nawet bandytą nawołującym do niepokojów społecznych.

Banksy Slave Labor
Dzieło Banksy’ego nazwane Slave Labor. Zostało sprzedane za ponad milion dolarów.

Nie przeszkadza to jednak, by jego dzieła osiągały horrendalne ceny na światowych aukcjach sztuki. Zwykłe, wydawałoby się rysunki na murach, drzwiach czy nawet koszach na śmieci, sprzedawane są za miliony funtów. Reprodukcje prac Banksy’ego można kupić w wielu sklepach z pamiątkami dosłownie wszędzie. Znaleźliśmy koszulki z grafikami Banksa nawet w dalekiej Kambodży.

Banksy to bardzo tajemnicza postać

Artysta jest postacią bardzo tajemniczą. Nikt nie potrafi powiedzieć kim tak naprawdę, jest słynny Banksy. Jedna z teorii spiskowych głosi, że to nie jedna osoba, a grupa artystów działająca pod jednym szyldem. Ma na to wskazywać fakt, że kilkakrotnie dzieła Banksy’ego pojawiały się niemal w tym samym czasie w zupełnie różnych miejscach.

Oczywiście odkrycie kim jest Banksy, stało się bardzo popularnym zajęciem. Wielu ludzi zajmowało się tym niemal zawodowo. Jednak do dziś nikt nie potwierdził jednoznacznie, kto kryje się za zamaskowaną postacią. Jest kilka spekulacji wskazujących na konkretne osoby, są to między innymi:

  • Robert Del Naja – To frontman dobrze znanego zespołu muzycznego wywodzącego się z Bristolu – Massive Attack. Do przypuszczeń takich skłoniło ludzi zamiłowanie Banksego do twórczości tej grupy, której wpływ przewija się często w jego pracach.
  • Jamie Hewlett – Innym artystą mogącym być tajemniczym Banksym jest znany grafik i twórca komiksów. Zasłynął serią opowieści obrazkowych Tank Girl oraz grafiką, którą stworzył dla zespołu Gorillaz. Również jego prace pojawiają się często w sztuce Banksy’ego.

Jest wiele innych typowanych postaci, lecz są one dużo mniej prawdopodobne i czasami nielogiczne.

Muzeum w Bristolu obecnie

Dzisiaj Muzeum w Bristolu pozwala na spacer po wielu galeriach i wystawach. Są to dzieła sztuki oraz artefakty przywiezione z niemal wszystkich zakątkach naszego globu. Nie jest to dziwne, gdy przypomnimy sobie, że nie tak dawno to właśnie Anglicy rządzili światem i często uważali się za jego właścicieli.


Muzeum podzielone jest na trzy piętra, które stanowią naturalny podział tematyczny i czasowy. Zwiedzanie dobrze jest rozpocząć od góry. Trochę to sprzeczne z tym, co piszą w przewodniku, ale nauczony doświadczeniem wiem, że po godzinach zwiedzania, trudno jest skupić się na malarstwie czy chińskiej ceramice, która rozlokowana jest drugim piętrze.

Muzeum w Bristolu – Piętro drugie

Zgodnie z powyższą radą nasze zwiedzanie rozpoczniemy od samej góry. Na piętrze drugim rozmieszczono, jak wspomniałem wcześniej, galerie sztuki zawierającą malarstwo i rzeźby brytyjskich oraz europejskich artystów. Przeważają tu prace okresu oświecenia i początku brytyjskiego romantyzmu.

Poza tym jest sporo dzieł pochodzących z okresu wiktoriańskiego z całą jego okropną pruderyjnością. Jeżeli mowa o dawnym malarstwie i pruderyjności, nie może zabraknąć sztuki sakralnej. W bristolskim muzeum zebrano sporą kolekcję dzieł z tym tematem związanych.

Na wystawach z ceramiką stoją dzieła sztuki pochodzące z Azji oraz Europy Wschodniej. Szczególnie ciekawie wygląda wystawa fajansu, pochodzącego z kilku cenionych chińskich epok. Jest też trochę szkła z Japonii i innych krajów tamtego regiony. Nie zabrakło oczywiście słynnego niebieskiego szkła wytwarzanego w Bristolu.

Dzieła zebrane na tym piętrze obejmują szeroki przekrój wiekowy. Warto tu zajrzeć, gdyż niektóre z wystawionych eksponatów są bardzo ciekawe i unikatowe, jak choćby zbiory sreber. Część z nich pochodzi z brytyjskich kolekcji, ale nie brakuje przedmiotów wykonanych w innych rejonach świata. Przykładem jest kilka sztuk srebra użytkowego przekazanych dla muzeum przez władze Francji.

Srebrna zastawa z muzeum w Bristolu

Wędrując po cichych salach ozdobionych pięknymi płótnami lub spacerując pomiędzy gablotami pełnymi chińskiej ceramiki, łatwo przekonać się o trafności mojego założenia, że do tej części muzeum trafia naprawdę niewielu ludzi.

Sale są w większości bezludne, co zwiększa przyjemność w kontakcie ze zgromadzonymi tu dziełami sztuki. Dodatkowym plusem jest to, że ludzie zatrudnieni w muzeum z czystej nudy robią wszystko, by móc opowiedzieć nam historię zgromadzonych tu dzieł.

Muzeum w Bristolu – Piętro pierwsze

W odróżnieniu od najwyższego piętra muzeum, zbiory na piętrze pierwszym zostały wykonane nie przez ludzi, lecz przez naturę. Miejsce w gablotach w tej części muzeum w Bristolu zajmują eksponaty związane z szeroko pojętym życiem na ziemi. Najstarsza część to minerały i skamieliny. Można tu obejrzeć szkielety dinozaurów oraz zwierząt bardziej nam współczesnych.

Dział botaniczny w bristolskim muzeum

Dział przyrodniczy skupia się na przedstawicielach fauny i flory występującej na Wyspach Brytyjskich, ale nie tylko. Obejrzeć tu można zwierzęta, rośliny oraz owady występujące współcześnie, a także wymarłe. Przykładem jest zmumifikowany i wypchany ptak dodo. To gatunek nielota, które występował licznie na wyspie Mauritius i został doszczętnie wybity w XVII wieku. Do zguby całego gatunku przyczynił się podobno, doskonały smak jego mięsa.

Wypchany ptak dodo z muzeum w Bristolu

W muzealnych gablotach znajdziemy wiele gatunków ptaków wraz z dokładnym ich opisem. Pokazano tu nie tylko same zwierzęta, ale również środowisko, w jakim występują i to, czego potrzeba im do życia. Znaleźć tu również można wiele ciekawych informacji o roli poszczególnych gatunków w naszym ogromnym ekosystemie.

Innym osobnikiem, który został wystawiony w jednej z gablot, jest słynny goryl o imieniu Alfred. Ogromna małpa trafiła do Zoo w Bristolu w roku 1930, jako dwuletni berbeć. Mieszkańcy pokochali zwierzę i szybko stało się ono maskotką całego miasta.

Gdy zwierzę zmarło w 1948 roku, w Bristolu ogłoszono żałobę. Dziś zmumifikowany goryl stoi w bristolskim muzeum. Towarzyszą mu inne zwierzęta. W gablotach ustawiono tygrysy, małpy, antylopy i wiele innych zwierząt.

Dział geologiczny w bristolskim muzeum

Bardzo ciekawym działem jest ten związany z geologią. Zebrano tu setki jak nie tysiące, eksponatów. Można zobaczyć piękne kryształy wydarte z czeluści ziemi. Przekonać się można, jak wygląda nieoszlifowany diament czy inne kamienie szlachetne. Jest tu złoto, srebro oraz pozostałe cenne metale. Większość z nich pokazana jest w postaci rudy, a następnie już w formie przetworzonej.

Minerały z muzeum w Bristolu
Minerały z muzeum w Bristolu.

Wszystkie eksponaty połączone są z opisem miejsc ich występowania oraz wydarzeń, jakie musiały zajść w naturze, by powstał oglądany przez nas kryształ czy minerał. Moim zdaniem jest to bardzo ciekawy dział, z którego można wynieść sporo przydatnej wiedzy.

Miejsca takie jak to potrafią nauczyć nas więcej o przyrodzie i otaczającym świecie niż dziesiątki godzin spędzone w szkolnych ławkach. Dlatego też bristolskie muzeum odwiedzane jest licznie przez całe klasy szkolne. Podczas tych wizyt nauczyciele w prosty i łatwy do przyswojenia sposób przekazują dzieciom wiedzę, używając do pomocy zebranych w muzeum eksponatów.

Co poza tym oferuje nam piętro drugie bristolskiego muzeum? Całkiem sporo. Stoją tu szkielety dinozaurów, wystawione są zbiory monet i stare mapy. Na balkonach i galeriach otaczającym ogromny hol, zgromadzono materiały mające pokazać zmiany zachodzące w Bristolu na przełomie wieków.

Poza tym pomieszczenia na tym piętrze wykorzystywane są dla wystawy okolicznościowych i specjalnych. Nie tak dawno można było oglądać tu prace Leonarda da Vinci, a obecnie wystawiona jest sztuka tkacka z centralnej Afryki.

Muzeum w Bristolu – Parter

No i w końcu trafiamy na parter naszego muzeum. To idealna okazja, by zrobić sobie przerwę i napić się kawy w muzealnej restauracji. Można tu również skorzystać z toalety, a także pozwolić najmłodszym pobawić się w specjalnie dla nich przygotowanym kąciku.

Pobudzeni kawą zaczynamy zwiedzanie mojej ulubionej części muzeum w Bristolu, a mianowicie Działu Egipskiego.

Życie i śmierć w starożytnym Egipcie

Dział opowiadający o życiu i śmierci w dawnym Egipcie nie jest może bardzo duży, ale ma niesamowity urok i dziwną aurę, która pozwala niemal przenieść się w owe, tajemnicze, pełne mistycyzmu czasy.

Pomieszczenia przeznaczone na zbiory egipskie spowija półmrok, co pozwala skupić się na artefaktach podświetlonych w szklanych gablotach. A jest co oglądać. Zgromadzone tu mumie patrzą na nas niewidzącymi od tysięcy lat oczami jakby urażone, że zaglądamy im do spowitych kurzem sarkofagów.

Tuż obok stoją maski pośmiertne i figurki obrzędowe. Jest nawet cały zestaw narzędzi używany przy mumifikacji zwłok. Przy czym w mumie zobaczymy nie tylko mumie ludzi, ale także towarzyszących im zwierząt. Możemy je zobaczyć, jak stoją cicho w cieniu swoich dawnych właścicieli. Hasło „przyjaźń na wieki” nabiera tutaj zupełnie nowego znaczenia.

Śmierć to wierny przyjaciel Egipcjanina

Zgromadzone przedmioty przypominają nam o tym, jak ważną częścią życia dawnych Egipcjan była śmierć. Celebrowano ją niemal jak żywą istotę, poświęcając jej czas i zasoby. Przykładem jest proces mumifikacji. Choć jest to sprzeczne z tym, co większość z nas wie o egipskich mumiach, to mumifikacji poddawano każdego, kogo było na to stać, nie tylko faraonów i ich rodziny.

Jak widzicie, już wówczas pieniądz rządził światem i to nie tylko tym doczesnym, ale i w zaświatach. Biedni trafiali do piachu, a bogaci ubrani w piękną mumię wędrowali prosto do nieba.

Płaskorzeźby z muzeum w Bristolu

Zwiedzając dział egipski, można zauważyć, że wiele sarkofagów pozbawione jest zawartości. Przyczyna leży w dziwnym zamiłowaniu mieszkańców wiktoriańskiej Anglii do mumii. Pisałem już o tym w dziale Ciekawostki Podróżnicze, do czego wykorzystywano przywożone do Anglii egipskie mumie. Słynna zabawa w rozwijanie mumii była popularną rozrywką ówczesnych salonów.

Gorąco polecam mroczny, lecz niezwykle ciekawy dział egipski w muzeum w Bristolu. Sale, w których spoczywają mumie Egipcjanie, sąsiadują z działem poświęconym starożytnej Mezopotamii.

Dział starożytnej Mezopotamii i Asyrii

Asyria to państwo będące prawdziwą potęgą starożytnego świata. Siłą Asyryjczyków był handel i to on przyczynił się do tego, że opanowali oni niemal cały Bliski Wschód. Była to jedna z pierwszych, nowoczesnych kultur rozwijających się w tej części świata. Ich przedstawicielstwa handlowe znajdowano nawet w odległej Azji i na dalekiej północy.

W zasadzie siłą starożytnej Mezopotamii było wspólne dziedzictwo kulturowe takich ludów jak Asyryjczycy, Sumerowie czy Huryci. Liczne wojny i podboje doprowadziły w końcu do wielkiego zjednoczenia i tak oto powstały zaczątki naszej obecnej cywilizacji.

Jakikolwiek opis tamtych wydarzeń ma się jednak nijak do wiedzy, którą wynieść można z sal pełnych eksponatów i artefaktów pochodzących z opisanych wyżej czasów.

Dzikie życie na południowym zachodzie Anglii (South West Wildlife)

Ostatnim, dużym działem na parterze muzeum w Bristolu jest ten zatytułowany – Dzikie życie na południowym zachodzie. Znajduje się on na lewo od wejścia do muzeum i to tutaj trafia większość szkolnych wycieczek.

Dobrze jest poczekać na chwilę, gdy dzieciaki odejdą do innych części muzeum. Młodzi ludzie bardzo żywiołowo reagują na zgromadzone tu eksponaty. Wynika to chyba z tego, że ptaki i zwierzęta, jakie zobaczymy w gablotach, możemy spotkać, żyjące dziko na naszych ulicach, w parkach czy na brzegach rzek i jezior.

Za szkłem patrzą tu na nas dobrze wszystkim znane mewy, rybitwy, wróble i wiele innych, pospolitych ptaków i zwierząt. Ze znajdujących się przy nich opisach możemy poszerzyć naszą wiedzę i informacje, których wcześniej nie mieliśmy.

Magdalena Kiżewska w Bristol Museum & Art Gallery
Dział przedstawiający przyrodę południowo-zachodniej Anglii w bristolskim muzeum jest bardzo ciekawy i bardzo lubimy to zaglądać.

Czasami umykają nam ciekawostki, które z popularnych zwierząt czynią prawdziwych bohaterów. Czy widzieliśmy, dla przykładu, że powszechnie występująca mewa srebrzysta jest prawdziwym mistrzem w lataniu? Potrafi przemierzyć setki kilometrów, a ponadto jako jedne z niewielu potrafią szybować podczas nawet najsilniejszej burzy i dobrze się przy tym bawić.

Znajdziemy tu również wielką mapę południowo-zachodniej Anglii. Zobaczymy, jak wygląda dno kanału bristolskiego i pobliskiego oceanu. Dowiemy się wiele o lokalnej pogodzie i zmianach, jakie w niej zachodzą. Bardzo ciekawy dział, radzę go nie omijać.

Poza wyżej opisanymi miejscami, na parterze znajduje się dział, w którym organizowane są wystawy okolicznościowe. Zmieniają się one co jakiś czas. Przed wizytą w muzeum sprawdźcie aktualne tematy wystaw na oficjalnej stronie muzeum.

I oto dotarliśmy już do końca naszej wycieczki po muzeum w Bristolu. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia pięknych sal wypełnionych gablotami, obrazami i rzeźbami. Wszystkie zgromadzone tu eksponaty opowiadają jakąś historię, jeżeli wsłuchacie się uważnie, znajdziecie taką, która Was porwie i nigdy już o niej nie zapomnicie.

Bristol Museum & Art Gallery w Bristolu informacje praktyczne

Niestety muzeum z racji położenia nie posiada parkingu dla odwiedzających. Co więcej, parkowanie na ulicy w pobliżu muzeum również nie jest możliwe. Pozostaje poszukać miejsca na okolicznych uliczkach, których jest sporo w tej części miasta lub skorzystać z parkingu mieszczącego się kilkaset metrów od muzeum. Znajdziecie je pod adresem: 25 Berkeley Pl, Clifton, Bristol BS8 1EH

Adres muzeum i godziny otwarcia Bristol Museum & Art Gallery

  • Bristol Museum & Art Gallery – Queens Road, Bristol, Bristol BS8 1RL England
  • Godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum

Wirtualny przewodnik po Bristol Museum & Art Gallery w Bristolu

Na stronie bristolskiego muzeum znajdziecie link do wirtualnego przewodnika, dzięki któremu możecie odbyć podróż przez muzealne sale, nie ruszając się z domu. Jest to przydatne zwłaszcza w chwili, gdy muzeum z tych czy innych przyczyn jest zamknięte.

Bristol Museum & Art Gallery w Bristolu ciekawostki

  • W muzeum zgromadzono słynne diamenty bristolskie. Jest to forma kwarcu, który występuje licznie w okolicach Bristolu. Kryształy te przyjmują formę zbliżoną wyglądem do diamentów. Diamenty z Bristolu są używanym na całym świecie synonimem czegoś pięknego, ale bezwartościowego.
  • Muzeum w Bristolu, podobnie jak wszystkie muzea należące do państwa, jest darmowe. Przed wyjściem ustawiono gablotę, w której można zostawić datek na rzecz muzeum.
  • Muzeum w Bristolu organizuje zajęcia naukowe dla dzieci i dorosłych. Planowane spotkania znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum.
  • Istnieje możliwość zorganizowania ślubu w muzealnych salach. Wyobraźcie sobie ceremonię w otoczeniu płócien dawnych mistrzów. Muzeum organizuje również inne imprezy. Są to między innymi przyjęcia urodzinowe, spotkania biznesowe i okolicznościowe, a także obiady świąteczne czy zabawy noworoczne.
  • Co roku w muzeum odbywają się cykliczne imprezy. Do kalendarza już na stałe weszły Dni Kultury Chińskiej oraz Noc w Muzeum.
  • Na szczycie budynku muzeum, wysoko nad wejściem ustawiono rzeźby trzech kobiet. Te kamienne figury przedstawiają trzy dziedziny sztuki. Pierwsza to Architektura, która trzyma w dłoniach deskę kreślarską. Druga pani to Malarstwo, ta przedstawiona jest z paletą farb i pędzlem. Trzecią postacią jest rzeźba. Ta ostatnia trzyma w dłoni uszkodzoną rzeźbę i szykuje się do jej naprawy. Artystą odpowiedzialnym za wykonanie kamiennych rzeźb był William John Smith. On również wykonał inne kamienne ozdoby, jakich znajdziecie sporo w całym muzeum.
  • Muzeum posiada ogromną kolekcję wypchanych ptaków. Jest ich w bristolskim muzeum ponad siedem i pół tysiąca, co czyni ją jedną z najbogatszych na świecie.
  • W Bristol Museum & Art Gallery rozstawiono 19 galerii. Część z nich jest wielotematyczna, a inne ruchome. Gdyby chciano pokazać wszystkie zgromadzone w muzeum eksponaty, potrzebna byłaby pięciokrotnie większa przestrzeń, jaką dysponuje muzeum obecnie.