Dla tych, co jeszcze nie mają pomysłu gdzie spędzić majowy weekend i nerwowo szukają palcem po mapie kierunku, który mógłby okazać się strzałem w dziesiątkę jeżeli chodzi o atrakcje i aktywne spędzenie czasu. Krótkie zestawienie 10 najlepszych naszym zdaniem miejsc w świętokrzyskim, które warto i trzeba zobaczyć – w województwie które podbiło serca Naszych Szlaków. Zapraszamy

 Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

chyba najlepsze miejsce na całodniową wyprawę pośród starych domostw i budzącej się do życia przyrody. Według nas nie wynaleziono jeszcze lepszego wehikułu czasu, jak właśnie takie skanseny. Szczególnie polecamy rodzicom wymęczonym codziennym jazgotem gromady dzieciaków, bo tylko tam można puścić nasze szalone pociechy samopas i delektować się rozkwitającą wiosną, nie przejmując się tym, że mogą poczynić jakieś nieodwracalne szkody.

Muzeum-Wsi-Kieleckiej-w-Tokarni-Kielce-skansen-Polska-atrakcje-co-zobaczyć-wiatrak-Michał-Baranowski-Ewa-Baranowska

Muzeum Wsi Kieleckiej powołano do życia w roku 1976 i w jego skład wchodzi kilka oddziałów.

Rezerwat Skałki Piekło

kolejne miejsce niezmąconego odpoczynku. Co prawda tutaj uważał bym na spuszczanie dzieciaków ze smyczy, bo po pierwsze to rezerwat i szaleć nie wolno, a po drugie nie tylko my lubimy wygrzewać się na słońcu, ciepło płynące z naszej gwiazdy uwielbiają także żmije zygzakowate, których pełno jest w otaczających drogę gęstwinach.

Rezerwat-Piekło-świętokrzyskie-park-skały-skałki-atrakcja-co-zobaczyć-zwiedzanie

Rezerwat Piekło to gromada przepięknie wyrzeźbionych skał.

Jaskinia Raj i Centrum Neandertalczyka

Jak już zrobi Wam się za gorąco i zapragniecie poczuć lekki chłód na karku, to koniecznie trzeba odwiedzić Jaskinię Raj. Co prawda musicie przygotować się na tłumy oblegające wejście, ale i tak warto wystać, lub wysiedzieć swoje w kolejce, by móc zobaczyć struktury skalne które tworzyły się przez miliony lat.  Po jaskini warto udać się do pobliskiego Centrum Neandertalczyka gdzie jak dobrze pójdzie, Wasz mężczyzna z dzikością w oczach upoluje dla Was włochatego mamuta.

Jaskinie-Raj-neandertalczyk-świętokrzyskie-atrakcje-co-zobaczyć-zwiedzanie

Jeżeli Wam za gorąco i zapragniecie poczuć lekki chłód na karku, to koniecznie trzeba odwiedzić Jaskinię Raj

Zamek w Chęcinach

Dla tych którzy uwielbiają dźwięk kling mieczy o poranku, zdecydowanie najlepszym wyborem jest Zamek Królewski w Chęcinach. To właśnie tam takie osoby poczują się jak u siebie w domu – tańczące w rytm średniowiecznej muzyki panny, zbrojownia przygotowana na najcięższe oblężenia i zaklęte w murach legendy o potępieńcach, którym przyszło marnie skończyć żywot w zamkowych lochach.

Zamek-Chęciny-twierdza-warownia-świętokrzyskie-zwiedzanie-ciekawostki-co-zobaczyć-ruiny-legenda

Zamek w Chęcinach to wciąż żywe ruiny dawnej wspaniałej budowli.

Zamek Krzyżtopór

kolejny zamek na liście, który w czasach swojej świetności był czymś wręcz niespotykanym. Mimo, że dzisiaj jest to trwała ruina to już z daleka bryła tej monumentalnej budowli zapiera dech w piersiach, zaś po wejściu na dziedziniec i zagłębieniu się w podziemiach, czas mija nam jak z bicza strzelił i nawet się nie obejrzycie, jak minie kilka godzin, a Wam ciągle będzie mało.

Krzyztopór-ruiny-zamek-zwiedzanie-ujazd-świętokrzyskie-co-zobaczyć-atrakcje-turystyczne-zwiedzanie

Krzyżtopór to ruiny wspaniałego niegdyś zamku. Dziś jest to jedna z piękniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego.

Sandomierz i jego atrakcje

No tego miasta to chyba nie trzeba przedstawiać i polecać. Reklama jaką zrobił popularny serial telewizyjny rozpętała taki szał na Sandomierz, że oprócz niesamowitych zabytków, pięknych kamienic i wielu atrakcji musicie spodziewać się powodzi turystów, którzy szczególnie w ciepłe weekendy zalewają ulice tego królewskiego miasta.

Sandomierz-świętokrzyskie-zwiedzanie-co-zobaczyć-atrakcje-wycieczka

Sandomierz to stare i bardzo ciekawe miasto. Trudno nie wpaść tu będąc w województwie świętokrzyskim

Pałac w Kurozwękach

Genialne miejsce dla dzieciaków i ich rodziców. Nie dość, że można zagubić się w zakamarkach pałacowych podziemi słuchając strasznych legend, to jeszcze można po przebywać z bizonami, które leniwie wygrzewają się na słońcu. Świetną wiadomością dla smakoszy jest to, że w pałacowej restauracji możecie, o ile pozwoli Wam na to stan Waszego konta, skosztować mięsa tych włochatych kuzynów naszych żubrów.

pałac-Kurozwęki-świętokrzyskie-atrakcja-turystyczna

Bizonów z pałacu w Kurozwękach nie trzeba nikomu przedstawiać. Same w sobie są niezłą atrakcją turystyczną województwa świętokrzyskiego

Pałac w Oblęgorku

Zdecydowanie propozycja dla książkofili, którzy nie wyobrażają sobie weekendu bez książki w ręku. Chyba nie ma nic lepszego niż usiąść w cieniu drzew pamiętających jeszcze przechadzającego się Sienkiewicza i zagłębić się w którąś z jego wielu książek. Prawda?

Pałac-w-Oblęgorku-muzeum-Henryka-Sienkiewicza-atrakcja-turystyczna-kieleckie-zwiedzanie-pamiątki-podróże-co-zobaczyć

Pałac i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku to wspaniałe miejsce idealne na weekendowy wypad

Opatów i słynne podziemia

Kolejne miejsce gdzie można wypocząć od lejącego się żaru z nieba, lub też (czego nam wszystkim nie życzę) od padającego deszczu. Podziemia opatowskie, ciągnące się pod kamienicami tego wiekowego miasta, są po prostu niesamowite, a jak jeszcze wsłuchacie się w opowieści, którymi uraczy Was miła Pani przewodnik to nie będziecie chcieli z nich wychodzić i jedynie myśl o opatowskich krówkach, zdoła Was z nich wyciągnąć na powierzchnię.

Opatów-świętokrzyskie-podziemia-zwiedzanie-co-zobaczyć-zabytki-legendy

Opatów i jego podziemia to atrakcja, której nie sposób się oprzeć

Pacanów

Zdecydowanie propozycja dla rodzin z dziećmi. Miasto Koziołka Matołka, który tak jak my uwielbiał podróże i niejedną przeżył przygodę, kusi dzieciaki nowoczesnym Europejskim Centrum Bajki, gdzie nasze pociechy mogą poznać tych bohaterów, którzy bawili nas z ekranów telewizorów kineskopowych. Jest Bolek i Lolek, są Muminki, Pyza i wielu, wielu innych.

Pacanów-zabawki-koziołek-matołek-wytwórnia-filmowa-bajki-stare-filmy

Każdy chyba zna tego przystojniaka ściskającego nasze dziewczynki 🙂