Jako, że już dawno nie było o żadnym zamku, to  pragnę powitać was w progach Zamku Czocha. Fotografie z naszej przygody możecie zobaczyć na końcu artykułu. Dzisiejsza wycieczka, z racji tego że zamek ten zaliczany jest do najbardziej opętanych miejsc w Polsce, będzie głównie opierała się na tych mniej i tych bardziej krwawych legendach i opowiastkach.

Na początek jednak troszeczkę faktów. Zamek Czocha powstał  w latach 1241-1247. Założycielem był czeski król Wacław I. Twierdza została zbudowana  w rejonie przygranicznym nad malowniczo położoną rzeką Kwisą. Potężny zamek bardzo często przechodził z rąk do rąk, dlatego też nie będę zanudzał opowiastkami kto, komu i za co go przehandlował, zainteresowane osoby na pewno takie informacje sami odnajdą.

Zobacz też:

Zamek Człuchów
Zamek Grodno
Zamek Gniew
Zamek Krzyżtopór
Zamek Książ


Z ciekawostek to warto jedynie  wspomnieć, że w roku 1433 r. kiedy prawowity właściciel zamku balował w Szwajcarii, ten został najechany i zdobyty przez znanego w okolicy rozbójnika Hansa von Tschirn z Niesyta. Rabusie byli tak pewni siebie, że nie opuszczali zamku przez kilka miesięcy, do momentu gdy właściciel wraz z oddziałami zaciężnymi odbili zamek siłą, a następnie krwawo rozprawił się z bandytami.

zamek-czocha-twierdza-atrakcje-co-zobaczyć-zwiedzać-oglądać-ciekawostki-opis-opinie-warownia
Sam widok zamku wiele mówi o jego atrakcyjności

Z punktu widzenia niedzielnego turysty, zamek robi dość dobre wrażenie. Troszeczkę zwiedzanie psuje fakt, że zamek pełni także rolę hotelu i część pomieszczeń jest wyłączona z normalnego zwiedzania. Jednak nie jest to aż tak wielkie utrudnienie.

Zamek jako atrakcja dla najmłodszych

Co ciekawe w okresie kiedy udało nam się do niego dojechać, zamek pełnił rolę tematycznego obiektu kolonijnego. Tematem kolonii był świat Harrego Pottera ,a zamek pełnił rolę Hogwartu i dosyć często spotykało się na korytarzu młodych czarodziejów.  Na jednym ze zdjęć mają Państwo możliwość zobaczyć nawet boisko do Quiditcha.

Co do trasy turystycznej – troszkę słaby przewodnik recytując z pamięci po raz kolejny te same teksty, zero inicjatywy własnej. Jednak dosyć ciekawy wystrój, jak łóżko z zapadnią na źle sprawujące się kochanki  i co najważniejsze liczne ukryte przejścia, którymi trasa prowadzi,  pozwala na wystawienie oceny dobrej z plusem. Wycieczka zakończyła się  obowiązkowo wejściem na wieżę z której widok zapiera dech w piersi.

zamek-czocha-twierdza-atrakcje-co-zobaczyć-zwiedzać-oglądać-ciekawostki-opis-opinie-dzieci-zabawa
W zamku zorganizowano wiele atrakcji z których zadowoleni będą najmłodsi

Na początku wspomniałem, że jest to podobno jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w Polsce. Sam nie miałem okazji doświadczyć niczego ponadnaturalnego, jednak kto wie, może będziecie mieli więcej szczęście (lub nieszczęścia) niż ja i spotkacie jaką umęczoną duszę błąkającą się po zamkowych korytarzach.

W samym zamku zamieszkuje kilka duchów. Najbardziej znana jest Biała Dama. Gertruda, bo tak jej na imię, w XV w na skutek wrodzonej damskiej złośliwości  nasłała na swojego brata husytów, którzy siłą zajęli zamek. Za swą zdradę otrzymała worek złota.

Po odbiciu warowni, brat nie patyczkował się ze zdrajczynią i ściął ją na dziedzińcu zamkowym jednocześnie przeklinając  jej duszę. Od tego momentu duch szlaja się gdzieś po korytarzach zamkowych i w rocznicę zdrady rozrzuca judaszowe złoto. Podanie głosi, że to złoto może zdobyć ktoś urodzony w niedzielę.

Wcześniej już wspominałem o łożu małżeńskim z zapadnią, z którego skorzystał Ernest Gutschow. Ernest, stary choć bogaty dziad, poślubił Annę,  młodziutką ślicznotkę. Jak już przyszło do skonsumowania małżeństwa,  Anna jednak nie miała zbyt radosnej miny, co przypłaciła własnym życiem.

Podobno jej ciało nigdy nie zostało wydobyte z lochów, a duch pojawia się w sypialni w której zginęła. O dziwo, łoże małżeńskie było na tyle skuteczne, że jeden z władców zamku uczynił z zapadni zabawkę i po nocy ślubnej uśmiercał w ten sposób kolejne nieświadome małżonki, tak by było miejsce dla nowej dziewicy.

Kolejnym ważnym elementem wystroju zamku jest studnia, która nosi dosyć ciekawą nazwę Studnia Niewiernych Żon. Pewnie już się domyślacie, że zazwyczaj niewierne małżonki lądowały na dnie studni i stąd ta nazwa. Pierwszą z nich była Gertruda (po raz kolejny to piękne imię, lecz osoba inna), którą poślubił Krzysztof von Nostitz.

Krzysiek biorąc rękę Gertrudy sądził, że wniesie ona nie mały posag do małżeństwa, jednak się przeliczył, gdyż Gertruda pochodziła z biednej rodziny. Małżonkowie się nie dogadali i Gertruda poszukała pociechy u innych. W momencie gdy zaszła w ciążę, oczywiście nie z Krzyśkiem, ten wpadł w furię i wrzucił ją do studni, gdzie konała przez kilka dni.

Kolejną kobietą, której mąż z racji wykonywania zawodu przebywał dość często poza domem, co fakt ten skwapliwie wykorzystała na igraszki z innymi, byłą Ulrika. Tak jak w pierwszym przypadku, antykoncepcja okazała się nieskuteczna co poskutkowało urodzeniem bękarta. Mąż jak tylko się dowiedział, wrzucił Ulrike do studni, a jej dziecko zamurował nad kominkiem. Do dzisiaj duch kobiety błąka się po korytarzach w poszukiwaniu syna.

zamek-czocha-twierdza-atrakcje-co-zobaczyć-zwiedzać-oglądać-ciekawostki-opis-opinie-widok-z-murów-lasy-rzeka
Widok z murów zamku na płynącą w dole rzekę zapiera dech

Ostatnim miejscem, które warto odnotować  jest most prowadzący do zamku. To tam w XVIII wieku doszło do katastrofy budowlanej, gdy pod wagą konduktu żałobnego konstrukcja mostu runęła zabijając większość żałobników. Oczywiście dzisiaj duszyczki straszą zbiorowo.

Tak więc na dzisiaj kończymy, życzę Państwu niespokojnej nocy wypełnionej przeraźliwymi jękami niewiernych żon.
Pozdrawiam i zapraszam na kolejną wspólną wycieczkę już za tydzień.

Koszty:

15 zł dorośli
8 zł dzieci do 15 lat
parking 5 zł