Czy można zwiedzić miasto takie jak Rzym w jeden dzień? Oczywiście, że nie można, a nawet miesiąc mógł by nie starczyć. Ale nawet w jeden dzień można wiele zobaczyć.

Sezon turystyczny w Rzymie przypada od kwietnia do czerwca i od września do października, prawdopodobnie ze względu na łagodniejszą pogodę. Jest to okres największego zagęszczenia turystów, a co za tym idzie najdłuższych kolejek.

Do Wiecznego Miasta warto wybrać się więc w miesiącach letnich, gdy tańsze są ceny hoteli i można zwiedzić miasto w krótszym okresie czasu- na przykład w jeden dzień.

Zwiedzanie Rzymu czas zacząć

Zwiedzanie rozpoczęłam wyruszając z dzielnicy Ottaviano w stronę murów Watykanu. Ulicą Via di Porta Angelica weszłam na teren najmniejszego miasta świata. Na jego uliczkach można zobaczyć gwardzistów szwajcarskich w charakterystycznych strojach, broniących papieża.

Gwardziści oprócz znanych na świecie pasiastych żółto-niebieskich strojów z hełmem z czerwonym pióropuszem. Noszą także dwa rodzaje niebieskich mundurów z beretem. Na świecie krąży informacja, że stroje gwardii zaprojektował Michał Anioł. To nieprawda, pokazuje to jednak jak artysta był mocno związany ze sztuką Watykanu.

Włochy-Rzym-zwiedzanie-atrakcje-co-zobaczyć-blog-podróżniczy
Policja na ulicach Rzymu to stały widok

Oprócz gwardii szwajcarskiej można spotkać także zwykłą policję kierującą ruchem. Włoskie ulice są szeroki, liczba pasów zależy od liczby mieszczących się samochodów i odwagi kierowców dlatego policja jest czasami niezbędna.

Spotkanie z Papieżem w Rzymie

Kolejnym punktem mojej wycieczki było spotkanie z papieżem. Audiencja generalna odbywa się w każdą środę na placu św. Piotra (o ile pogoda pozwala) lub w auli św. Pawła w Watykanie. W Rzymie byłam za czasów urzędowania papieża Benedykta XVI.

Od kiedy papież Benedykt XVI odszedł na emeryturę zagadka „kiedy był ostatni zjazd papieży?” przestała być aktualna (odpowiedzią prawidłową było: jest tylko jeden papież więc nie ma zjazdu papieży)

Inne wyprawy Naszych Szlaków do słonecznych Włoch

Galeria zdjęć w Katedry Duomo w Mediolanie
20 godzin w Mediolanie
Republika San Marino
Bergamo z Ewą i Michałem
W drodze przez Włochy do Wenecji
Katedra w Mediolanie  i Muzeum Katedralne

Po audiencji w oczekiwaniu na opróżnienie się placu ruszyłam na zwiedzanie okolic Watykanu. Stając plecami do bazyliki św. Piotra można już zobaczyć Mauzoleum Hadriana leżącego na prawym brzegu Tybru. Budowla zmieniła nazwę na Zamek św.

Anioła w VI wieku gdy na terenie Cesarstwa Bizantyjskiego szalała pierwsza epidemia dżumy. Papież zmienił nazwę budowli aby upamiętnić ukazanie  nad mauzoleum anioła ukrywającego miecz na znak końca epidemii, którą interpretowano jako gniew Boży.

Włochy-Rzym-zwiedzanie-atrakcje-co-zobaczyć-blog-podróżniczy-papież-Benedykt
Spotkanie z Papieżem

Po powrocie na plac św. Piotra po krótkiej przerwie przy fontannach ruszyłam zwiedzać bazylikę św. Piotra na Watykanie. Świątynia jest miejscem pochówku wszystkich papieży od czasów św. Piotra.

U progu świątyni znajdują się Drzwi Święte otwierane z okazji rozpoczęcia Roku Jubileuszowego. W dawnych czasach przejście przez bramę symbolizowało możliwość otrzymania odpustu.

Po wejściu, po prawej stronie kościoła jest umieszczona Pieta watykańska –  wyrzeźbiona przez jeszcze wtedy nieznanego Michała Anioła. Bazylika jest prawdziwą gratką dla miłośników sztuki.

Stojąc na placu św. Piotra przodem do bazyliki, po prawej stronie znajduje się Kaplica Sykstyńska. Jest to dzieło życia Michała Anioła. Zwiedzając ją należy uważać na tzw. „syndrom Kaplicy Sykstyńskiej”. Objawia się on omdleniem podczas odgięcia głowy przy patrzeniu do góry, podczas którego dochodzi do zamknięcia tętnic szyjnych i omdlenia. Nazwa wzięła się z częstych omdleń starszych ludzi podczas długotrwałego podziwiania sklepienia kaplicy. Także uważajcie na siebie 🙂

Włochy-Rzym-zwiedzanie-atrakcje-co-zobaczyć-blog-podróżniczy-katedra-sykstyńska
Bazylika pełna jest niezwykłych dzieł sztuki od posadzki aż po oszałamiające sklepienie.

Następnie pojechałam w stronę Koloseum. Po drodze mijałam plac Largo di Tore Argentina z pozostałościami budowli z czasów republiki, przejeżdżałam przez plac wenecki z Ołtarzem Ojczyzny (Vittoriano), mijałam kolumnę Trajana i kościół Najświętszego Imienia Marii.

Słynne Koloseum w Rzymie

Obok Koloseum stoi łuk Konstantyna Wielkiego ozdobiony licznymi płaskorzeźbami. Amfiteatr Flawiuszów (inna nazwa Koloseum), jeden z 7 cudów świata, za czasów świetności w średniowieczu mógł pomieścić 45 do 50 tysięcy widzów.

Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta. Pod areną znajdował się system skomplikowanych tuneli, który podczas naumachii (bitw morskich) pozwalał na błyskawiczne zalanie areny wodą z pobliskiego akweduktu. Tam też znajdowały się klatki ze zwierzętami i gladiatorami.

Niedaleko Koloseum znajduje się łuk Tytusa zbudowany w celu uczczenia zwycięstwa Tytusa i Wespazjana nad Żydami i zdobycia Jerozolimy.

Włochy-Rzym-zwiedzanie-atrakcje-co-zobaczyć-blog-podróżniczy-koloseum
Koloseum w Rzymie jest jednym z siedmiu cudów świata starożytnego. Do dziś budzi podziw jego ogrom i niezwykłą historia.

Poszłam dalej na wschód podziwiać Lateran z arcybazyliką św. Jana oraz plac San Giovanni in Laterano z egipskim obeliskiem. Ulicą Via Merulana ruszyłam do majestatycznej bazyliki Matki Bożej Mniejszej, następnie w kierunku zachodnim do Forów Cesarskich.

Fontanna Di Trevi

Następnym przystankiem była znanym na całym świecie fontanna di Trevi. Miejsce to występuje w wielu filmach m.in. „La Dolce Vita” w którym aktorzy kąpią się w fontannie – faktycznie jest to zakazane! W centrum fontanny znajduje się bóstwo oceanów.

Okeanos na rydwanie zaprzęgniętym w dwa hipokampy (połączenia konia i ryby). Jeden jest spokojny, a drugi wyrywny. Symbolizują one ciszę na morzu i sztorm.

Fontanna jest pełna symboli, rzeźby nie są tam bez celu. W sezonie wokół fontanny zgromadzona jest rzesza turystów (uwaga na portfele!) wrzucająca drobne monety przez ramię do tyłu. Znaczenie ma ilość wrzucanych monet.

Jedna zapewnia powrót do Rzymu, dwie – romans, a trzy – ślub. Co jakiś czas monety te są wyławiane przez władze miasta. Dofinansowują one ochronę miejskich zabytków oraz pomoc biednym w Rzymie.

Włochy-Rzym-zwiedzanie-atrakcje-co-zobaczyć-blog-podróżniczy-fontanna-di-trevi
Fontanna Di Trevi jeden z cudów Rzymu

Ostatnim punktem mojej wycieczki był znajdujący się niedaleko kościół Trinita dei Monti (Trójcy Świętej na Górze) u którego podłoża znajdują się Schody Hiszpańskie i Fontanna della Barcaccia. Fontanna ma postać zatopionej do połowy łodzi.

Przypomina ona powódź, która zalała Piazza di Spagna w 1598. Na Schodach Hiszpańskich co roku odbywają się pokazy mody, wiosną są ozdabiane z okazji festiwalu kwiatów, a na Boże Narodzenie stawiana jest na nich szopka.

Rzym zachwyca architekturą, jest też miejscem corocznie odwiedzanym przez dziesiątki tysięcy turystów. Podczas momentów zachwytu nad średniowieczną kulturą i sztuką warto uważać na swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że w tłumie turystów łatwo stać się ofiarą kieszonkowców niezwykle licznych w najczęstszej uczęszczanych miejscach miasta.