Bomby spadają na miasta, czołgi niszczą ulice miast, a ich mieszkańcy żyją w ciągłym zagrożeniu i strachu. Nie, to nie są wspomnienia dawnych wydarzeń z czasów, gdy Hitler ze swoimi barbarzyńcami deptali Europę, a relacje z tego, co dzieje się obecnie na naszej wschodniej granicy.

Ciężko wyobrazić sobie wojną w XXI wieku. W poukładanym, jak by się wydawało, świecie nie ma miejsca na przemoc i wojnę. Niestety sytuacja na Ukrainie pokazuje, że pomimo ogromnego postępu nie udało nam się w pełni pozbyć barbarzyństwa, rodem z poprzednich epok.

Pomoc dla Ukraińców uciekającym przed wojną


Podczas działań wojennych na niebezpieczeństwo narażeni są wszyscy, ale najbardziej kobiety i dzieci. Polska otworzyła granice dla tysięcy osób, szukających schronienia przed bombami, ogniem i wojenną przemocą.

Bardzo ważne jest byśmy wszyscy zdali egzamin z człowieczeństwa i zapewnili tym ludziom godziwe warunki życia do czasu, nim będą mogli wrócić do swych domów.

Jak pomagać Ukrainie


Po pierwszych dniach konfliktu możemy być z siebie dumni. Ogromna chęć niesienia pomocy widoczna jest na każdym kroku. Ludzie przygarniają uchodźców, oferując im zakwaterowanie i jedzenie. Czymś naturalnym stało się zbieranie towarów, które następnie trafiają do Ukraińskich rodzin.

Pamiętajcie, że pomoc najlepiej dział, gdy jest skuteczna. Aby zgrać informacje z innymi dobrymi ludźmi, powinieneś zgłosić się do lokalnych władz z pytaniem o organizowane zbiórki. Tylko gdy będziemy działać razem odpowiednia pomoc dotrze do potrzebujących.

Najpilniej potrzebne rzeczy, to środki pierwszej pomocy, żywność oraz ubrania. Niezwykle ważne są również pieniądze, których zbieranie organizują przeróżne stowarzyszenia i organizacje. Na terenie kraju, jak grzyby po deszczu, powstają również punkty zbiórki żywności dla uchodźców.

Pomoc prawna dla Ukrainy

Poza tym instytucje rządowe oraz prywatne, oferują mieszkańcom Ukrainy darmową pomoc prawną i medyczną. Pomoc prawną zapewniają również studenci uniwersyteccy, którzy założyli specjalną grupę na Facebooku.

Wojna jest koszmarem zwłaszcza dla dzieci. To, jak przetrwają ten kryzys i jak zapamiętają czas spędzony u przyjaciół w Polsce, przełoży się w przyszłości na relacje pomiędzy naszymi krajami w przyszłości i pozwoli zapomnieć dawane, historyczne spory.

Dużą akcję pomocy dzieciom, zorganizował UNICEFF i do nich odsyłam wszystkich zainteresowanych losem ukraińskich maluchów.

Pomoc rządowa dla uchodźców z Ukrainy


Każda pomoc jest ważna, ale pomagać trzeba mądrze. By skoordynować działania, jakie mają miejsce w całym kraju, Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło stronę internetową pomagamukrainie.gov.pl, na której znaleźć można wszelkie informacje o tym, jak pomóc oraz, jak o pomoc poprosić. Strona działa w języku ukraińskim i polskim.

Ważną częścią witryny jest dział „Potrzebuję pomocy„. Można tam wypełnić prosty formularz z informacją, gdzie jesteś i czego potrzebujesz. Na tej samej stronie można znaleźć informacje o różnych zbiórkach i innych akcjach charytatywnych koordynowanych przez stronę rządową.

Inną bardzo ważną inicjatywą, jest uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia telefon o numerze 800 137 200, pod którym przez całą dobę można otrzymać poradę medyczną. Podobna pomoc dostępna jest również po wypełnieniu prostego formularza.

Zbiórki i akcje charytatywne


Poza pomocą rządową w Polsce działa cała masa organizacji zbierających pieniądze na rzecz ludzi pokrzywdzonych przez wojnę na Ukrainie. Zbiórki dotyczą rzeczy ogólnych lub konkretnych przypadków. Poniżej lista tylko niektórych prowadzonych przez nich zbiórek pieniędzy.


Jak widać organizacje pozarządowe nie próżnują i każdy kto chce przekazać choćby drobne datki znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Transport i noclegi dla uchodźców


Niezwykle ważną rzeczą, jest zapewnienie uchodźcom, zmuszonym do opuszczenia swoich domów, dachu nad głową i transportu z granicy. W tym temacie najlepiej zdają egzamin ludzie, organizujący bezinteresowną pomoc i koordynujący swoje działania na grupach w mediach społecznościowych.

Miejsc takich jest wiele i tylko niektóre z nich wymienię poniżej:

  • Pomoc dla Ukrainy – Grupa zrzesza niemal 400 tysięcy członków, chcących pomagać obywatelom Ukrainy.
  • Stonewall i Lambda – Są to grupy młodych ludzi, którzy kierują swoją pomoc przede wszystkim do osób LGBTQ+ z Ukrainy, lecz jak sami twierdzą każdy może zwrócić się do nich o pomoc.
  • Pomoc dla zwierząt w Ukrainie – Jest to grupa skierowana do właścicieli zwierząt, które tak samo jak ludzie stały się ofiarami wojny.
  • Pomoc dla uchodźców z Ukrainy – Jest to grupa na której można zaoferować uchodźcom pracę, transport lub dach nad głową.
  • Podaję dłoń Ukrainie – Grupa pomocy związanej z transportem, noclegami i wszelką inną pomocą skierowaną dla Ukrainy.

Jeżeli znasz inne działające grupy lub do takiej należysz, podeślij proszę link byśmy mogli na bieżąco uzupełniać naszą listę.


Poniższa ulotka przeznaczona jest dla obywateli Ukrainy. Znajdują się na niej podstawowe informacje, mówiące o tym, gdzie i jak uzyskać pomoc medyczną, prawną i humanitarną.

Jeżeli masz kontakt z uchodźcami, wydrukuj tą stronę i rozdaj im.


Niestety wszystko wskazuje na to, że wojna na Ukrainie nie skończy się tak szybko, jak byśmy wszyscy chcieli. Pamiętajcie więc, że pomoc to maraton, a nie bieg na 100 metrów. Przygotujmy się na to, że nasze działania będą musiały zostać rozciągnięte w czasie.


Pomoc Ukrainie ważne informacje


  • Facebook wprowadził funkcję „zablokuj profil”. Funkcja ta skierowana jest do mieszkańców Ukrainy, a jej działanie uniemożliwia osobą z poza grupy znajomych oglądanie i kopiowanie zdjęć oraz innych informacji z zablokowanego profilu. Jest to ważne, gdyż służby Rosyjskie mogą inwigilować mieszkańców Ukrainy.
  • Facebook powołał do działania specjalne Centrum Operacyjne. Zatrudnione w nim osoby ukraińsko i rosyjskojęzyczne będą monitorowały w czasie rzeczywistym pojawiające się na Facebooku informacje.
  • Przedstawiciele rządu oznajmili, że nawet osoby nie posiadające paszportu mogą dostać się na teren naszego kraju po wcześniejszej rejestracji w jednostce Straży Granicznej.
  • Poza dobrami materialnymi, które są bardzo ważne, przybyli do naszego kraju ludzie potrzebują również wsparcia psychicznego i zwykłej, ludzkiej dobroci.
  • O naszych przygodach na Ukrainie przeczytać możecie na naszej stronie.
  • Niestety w czasie, gdy większość ludzi skupia sią na pomocy innym, są też tacy, którzy chcą wykorzystać zaistniały kryzys dla własnych korzyści. Bardzo uważajcie na fikcyjne zbiórki pieniędzy czy innych dóbr. Przed wysłaniem czegokolwiek dobrze jest sprawdzić daną organizację.

Link do komentarzy na Facebooku