Petronas Towers w Kuala Lumpur to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji stolicy Malezji.

Kuala Lumpur, stolica Malezji i największe miasto tego kraju. Mieści się w nim wiele atrakcji turystycznych, które przyciągają tysiące turystów z całego świata. Dość szczegółowo pisaliśmy o nich we wcześniejszym wpisie, więc nie będę robił tego ponownie. Skupię się dziś na tym, czego poprzednio zabrakło. Czegoś, co moim osobistym zdaniem, jest najważniejszą atrakcją stolicy Malezji.

Słynne Petronas Towers w Kuala Lumpur zwiedzanie największej atrakcji w mieście

Petronas Towers Dwie wieże w Kuala Lumpur wyglądają zjawiskowo po zmroku.

Te dwa budynki, lśniące jak wypolerowane, stalowe szpikulce wbite w ziemię, rozpalały moją wyobraźnię od bardzo dawna. Nie wiem, czy pamiętacie film, w którym gra mój ulubiony Bond, James Bond – Sean Connery z towarzyszącą mu piękną Catherine Zeta – Jones. Film nosi tytuł „Entrapment”. U nas przetłumaczono to jako „Osaczeni”, choć powinno być raczej „Uwięzieni”, ale nieważne.

Chodzi o to, że część scen kręcono właśnie w Petronas Towers. Gdy pierwszy raz oglądałem ten film, lśniące wieżowce swoim futurystycznym wyglądem głęboko zapadły mi w pamięć. No może nie tak głęboko, jak zjawiskowa Catherina, ale jednak.

Pamiętam, że szukałem wówczas informacji o nich. Była to jednak wciąż era „przed Internetowa” i wiele nie znalazłem. Obiecałem sobie jednak, że pewnego dnia, podobnie jak Sean, odwiedzę Petronas Towers w towarzystwie równie pięknej kobiety.

Niedawno spełniłem daną sobie wówczas obietnicę.

Co robić i co zobaczyć w Kuala Lumpur oraz ile to kosztuje

A więc dwie wieże w Kuala Lumpur

„Ta druga wieża nie jest tak odległa, jak byśmy chcieli …, Poza tym czarodziej nigdy się nie spóźnia, nie jest też zbyt wcześnie, przybywa, wtedy kiedy ma na to ochotę mój drogi panie Frodo…”

Petronas Towers Dwie wieże w Kuala Lumpur wyglądają zjawiskowo po zmroku.

No dobra te „Dwie Wieże” nie mają z naszą opowieścią nic wspólnego, wracajmy więc do tematu. Pomysł na budowę spektakularnego budynku, mającego być siedzibą największej w Malezji firmy naftowej Petronas i co ważniejsze, pokazującego potęgę szybko rozwijającej się Malezji, pojawił się w głowach rządzących tym krajem jeszcze w latach 70 tych.

Było wiele pomysłów, zwłaszcza gdy rozpisano konkurs i rozeszło się, że w grę wchodzą olbrzymie pieniądze. Pojawiły się projekty, całe dziesiątki projektów. Większość odrzucano już na początku, gdyż nie kojarzyły się z islamem, co było głównym wymogiem.

Dopiero na początku lat 90. argentyński architekt César Pelli, poradził sobie ze wszystkimi życzeniami i ograniczeniami stawianymi przez Malezyjski rząd. Powstał projekt i zapadła decyzja o budowie. Ta ruszyła w roku 1992 i trwała 6 lat. Gdy pracę zakończono, wieże Petronas były najwyższymi budynkami na świecie.

Tytuł ten piastowały do roku 2004, gdy zostały pokonane przez Taipei 101, wieżowiec z Tajwanu. Ten po kilku latach przegrał z innym a tamten z następnym.

Petronas Towers najwyższy budynek świata… swego czasu

Dwie wieże w Kuala Lumpur wyglądają zjawiskowo po zmroku podobnie jak otaczające je ogrody

Dziś najwyższym budynkiem świata jest Burdż Chalifa w Dubaju i mierzy 828 metrów! Dla porównania Petronas Towers to zaledwie 452 metrów. Spora różnica, zważywszy, że minęło zaledwie 20 lat, ale cóż nie sama wielkość się liczy. Jak mawiają mieszkańcy Kuala Lumpur, może i ci z Dubaju mają dwa razy wyższy budynek, ale my mamy dwa!

Wyobraźcie sobie, że pracujecie w jednej z wież i chcecie wpaść na ploty do kumpla, pracującego w drugiej! Trzeba by zjechać na sam dół, przejść do wieży obok i wjechać na górę. Prawdziwa wyprawa. Z myślą o takiej właśnie sytuacji konstruktorzy połączyli oba budynki łącznikiem.

Most znajduje się na 41 piętrze i ma długość 58 metrów. Przy okazji wiecie już, jaka odległość dzieli obie wieże. Przejście jest publicznie dostępne, niestety chętnych jest tak wielu, że stosuje się pewnie ograniczenia i zasady. Po odstaniu swojego w kolejce wjeżdża się na górę w 20-osobowej grupie. Po 15 minutach trzeba wracać. Ostatnia winda zabiera turystów o godzinie 16.

Jaką funkcję pełnią dwie wieże w Kuala Lumpur

Zamysłem budowniczych było stworzenie olbrzymiego biurowca. I tak też jest. Pierwsza z brzegu wieża, nazywana Tower One to siedziba firmy zajmującej się handlem ropą; Petronas. Druga, o nazwie jak się już pewnie zorientowaliście, Tower Two, mieści siedziby wielu światowych gigantów. Najbardziej znane z listy ot Boeing, IBM i Microsoft.

Atrakcje dwóch wież w Kuala Lumpur

By poruszać się po Petronas Tower potrzebna jest mapa

Aby zwiedzić centrum malezyjskiego biznesu oraz wszystko to, co położone jest dookoła, potrzebujemy dużej części dnia i całego wieczoru.

W okolicach Petronas Towers Jest sporo do oglądania. Wielbiciele zakupów będą wniebowzięci. W podziemiach mieści się największy w Malezji dom towarowy Suria KLCC. Jest tam też całe mnóstwo butików najbardziej znanych marek świata. Ceny, no cóż, nie są niskie, ale jeżeli ktoś chce robić zakupy w takim miejscu, musi się z tym liczyć.

Malezja jest krajem muzułmańskim wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami. Tu jednak nie widać słynnej wstrzemięźliwości i skromności. Przepych sklepów, hoteli i parków w okolicy, oszałamia.

Suria KLCC to nie tylko sklepy. Po drugiej stronie znajduje się KLCC Parku. Po wyjściu z kapiących przepychem wnętrz domu towarowego mieliśmy uczucie, jak gdyby za pomocą czarów przeniosło nas do innego świata. Wśród soczystej zieleni są stawy, place zabaw, ścieżki, a nawet wodospady. Idealne miejsce na spacery  i odpoczynek. Bogata roślinność miejscami daje wrażenie głębokiej dżungli.

Petronas Towers w Kuala Lumpur po zmroku

Tak naprawdę w KLCC park robi się naprawdę ciekawie, gdy nadejdzie mrok. Wieżowce otaczające park rozpalają się, gdy ich lokatorzy włączają światła w mieszkaniach i biurach. Dwie gigantyczne wieże błyszczą tuż nad nami. Nieco przytłaczają, zasłaniając sporą część ciemniejącego nieba.

Kolorowe fontanny i muzyka

Petronas Towers Fontanny wokół Petronas Tower w Kuala Lumpur

Nagle pojawia się muzyka i Petronas Towers nabierają zupełnie innej atmosfery. Dźwięk płynie zewsząd, początkowo delikatna i cicha. Szybko jednak rośnie i nabiera tempa. Niespodziewanie otaczające nas stawy i jeziorka rozbłyskują feerią kolorowych świateł. Pojawiają się fontanny strzelające w niebo słupami lśniącej wody. Każdy ruch powiązany jest z muzyką.

Wszystko drga i wibruje. Słupy wody pojawiają się i znikają. Chwilami zapada ciemność i gdy już myślisz, że to koniec, spektakl rozpoczyna się na nowo. Okazuje się, że we wszystkich zbiornikach wodnych zamontowano armatki wodne, które teraz wypluwają strumienie wody. Te ganiają się i rywalizują, która dalej i wyżej.

Kolory, dźwięki i strzelająca w niebo woda, tworzą atmosferę olbrzymiej sceny, na której odgrywana jest jakaś skomplikowana baśń.
Gdzieś prysło poczucie upływającego czasu. Gdy spektakl dobiegł końca, patrzymy na siebie z Magdą i nie mamy pewności czy trwał kilka minut, czy godzinę. Wspaniałe doświadczenie.

Pokaz świateł, muzyki i wody możecie oglądać tak jak my od strony parku lub usiąść w jednej z wielu restauracji i pubów w dolnej części budynku Suria KLCC.

Co czeka na nas we wnętrzu Petronas Towers

Petronas Towers Wnętrze Petronas Tower

Wnętrze dwóch wież, poza siedzibami firm mieści się kino, sale wykładowe i wystawowe. Galerie sztuki, bary i restauracje. Jest tam też słynna Flharmonia Devan. Można w niej posłuchać koncertu muzyki symfonicznej lub któregoś z malezyjskich zespołów ludowych. Jak będziecie mieli szczęście, to traficie na taki, który używa tradycyjnych instrumentów. W naszym dziale z legendami znajdziecie legendę o powstaniu bębna Kompang, popularnego właśnie tu w Malezji.

Z kompleksem łączy się bardzo, ale to bardzo ekskluzywny Traders Hotel. Jeżeli komuś uda się spędzić tam noc to wdzięczny będą za relacje, gdyż krążą przeróżne legendy na jego temat.

Ciekawostki związane z Petronas Towers

  • Przy budowie pracowało 7 tysięcy robotników na każdej z 3 zmian bez nawet jednego dnia przerwy.
  • Każdą z wież budowała inna firma. Wieżę pierwszą Samsung, drugą japońska korporacja Hazama Corporations.
  • Budowa niemal została wstrzymana, gdy okazało się, że jeden z budynków będzie odchylony od pionu o 25 mm. Jednak firma za niego odpowiedzialna uporała się z problemem.
  • Obie wieże mają 32 tysiące okien, ich mycie zajmuje miesiąc.
  • W obu wieżach porusza się 76 wind. Każda zabiera jednorazowo 26 pasażerów.
  • Petronas Towers często pojawiają się w filmach. Przykładem jest wspomniany wcześniej „Osaczeni”.
  • Na wysokości 360 metrów (86 piętro) jest taras widokowy, z którego można pogapić się na panoramę miasta.
  • Petronas Tower jest najwyższym budynkiem świata zbudowanym do końca XX wieku.

Rady praktyczne oraz informacje pomocne przy zwiedzaniu Petronas Towers

  • Łącznik między wieżami otwarty jest dla zwiedzających od godziny 8:00 do 16:30. Wejście jest darmowe.
  • Jeżeli jedziemy pociągiem miasta, musimy wyskoczyć na stacji KLCC. Jeżeli taksówką to koniecznie trzeba sprawdzić, czy kierowca włączył taksometr.
  • Wjazd na taras obserwacyjny, na wysokości 360 metrów, kosztuje 80MYR co daje nieco ponad 70 zł przy obecnym przeliczniku. Dzieci płacą 30MYR.
  • O zakupie biletów trzeba pomyśleć dużo wcześniej. Na miejscu po godzinie 9:00 rano często na kupno nie ma już szans.
  • Przed zapłaceniem za bilet upewnijcie się, że pogoda pozwoli Wam podziwiać widoki. Nad miastem często wisi gęsty smog i co za tym idzie, niewiele wtedy zobaczycie.

Nasze Szlaki życzą fantastycznych przeżyć podczas zwiedzania.

Inne artykuły opowiadające o naszej wyprawie przez Malezję