Teplickie Skały to cud natury, który znajduje się w północnych Czechach w Sudetach Środkowych,  całkiem blisko polskiej granicy (20 km). Jest to największy w Czechach kompleks skalny o powierzchni 1800 hektarów.

Teplickie Skały to ciut mniej znane i rzadziej odwiedzane przez turystów czeskie skalne miasto, w porównaniu do oddalonego o niecałe 5 km Adrspach. Jednak nie oznacza to, że ten cud natury jest gorszy czy mniej spektakularny! Co to, to nie! Teplickie Skały zachwycają swoją monumentalnością i czasami miałem wrażenie, że są nawet piękniejsze niż te z Adrspach. Jedno jest pewne. Przyjeżdża tutaj zdecydowanie mniej turystów, co sprawia, że spacer (szczególnie w sezonie letnim) jest o wiele przyjemniejszy. 

Galeria fotografii lato

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto tu przyjechać, to jestem pewien, że ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości. A już na pewno tak się stanie, gdy zobaczysz zdjęcia w galerii. Choć nie oddają one całego majestatu Teplickich Skał, to dają wyobrażenie, jak tam jest cudownie!

Dojazd do Teplickich Skał, parking, o której godzinie najlepiej przyjechać, gdzie zaparkować i ile to kosztuje


Jak już wielokrotnie wspominałem w artykułach dzisiaj trafić w dane miejsce to nie problem. Wystarczy kierować się popularnymi nawigacjami i na pewno dojedziesz do celu. Wystarczy, że wpiszesz Teplickie Skały parking i jak po sznurku trafisz na miejsce przeznaczenia.

Teplickie Skały blog podróżniczy Nasze Szlaki

Z Kudowy-Zdrój dojedziesz do Teplickich Skał w około 40 min (38 km). Z okolic Wałbrzycha czeka cię podobna odległość i czas przejazdu. Natomiast jeżeli jedziesz z Wrocławia, to zarezerwuj sobie niecałe 2 godziny i już będziesz na parkingu przy Teplickich Skałach.

Jednak pamiętaj, że mimo mniejszej liczby zwiedzających w Teplickich Skałach niż w Adrspach, to i tak jest to całkiem pokaźny tłum turystów. Dlatego, jak w przypadku każdych ciekawych atrakcji, tak i tutaj trzeba być odpowiednio wcześnie, by bezproblemowo zaparkować. My oczywiście hołdujemy tej zasadzie, że im wcześniej, tym lepiej i dlatego zawsze zjawiamy się wcześnie rano, omijając przedpołudniowe kolejki.

Tobie też radzę zjawić się tutaj w okolicach godziny 09.00. Masz pewność, że nie będziesz się wściekał na brak miejsc parkingowych. Szczególnie w okresie wakacyjnych, gdzie zwiedzających jest jak mrówek.

Parking, z którego korzystaliśmy, znajduje się niedaleko kas biletowych. O dziwo był bezpłatny! Zaznaczyliśmy go na mapie jako początek trasy.

Teplickie Skały kasa biletowa i cennik biletów


Po zostawieniu samochodu na parkingu czas kupić bilety. Kasy biletowe są otwarte, w zależności od pory roku, w godzinach:  

  • Styczeń — Marzec: 9.30-15.30
  •  Kwiecień: 9.00-17.00
  •  Maj — Sierpień: 8.00 – 18.00
  •  Wrzesień — Październik: 9.00-17.00
Kolejka do kasy w Teplickich Skałach w Czechach

Po krótkim odstaniu w kolejce, która z godziny na godzinę coraz bardziej się wydłuża, czas kupić bilety. Cena, jak za tak ciekawą atrakcję, nie jest zbyt wygórowana.

  • Cena biletów dla dorosłych: 180 KC (w sezonie wysokim), 130 KC (po sezonie).
  • Cena biletów dla dzieci: 130 KC (w sezonie wysokim), 90 KC (po sezonie)

Po zakupieniu biletów w końcu można wkroczyć na szlak jak z bajki. Możesz mi wierzyć lub nie, ale w tym miejscu zaczynasz podróż w świat zupełnie zaczarowany! Jakby żywcem wyciągnięty z baśni opowiadającej o nieznanych i tajemniczych światach zamieszkiwanych przez magiczne stworzenia. Bilety można kupić też online.

Teplickie Skały trasa, szlaki i mapa


Trasa przez Teplickie Skały nie jest wymagająca, ani tym bardziej trudna. Poradzą sobie z nią w zasadzie wszyscy, od najmłodszych do najstarszych. Jedyne miejsce, które może sprawiać pewne problemy osobom o mniejszej kondycji i tym, którzy mają lęk wysokości, jest „Zamek Strzemień”. Ale o tym za moment.

Czas przejścia całej trasy to około 2 godzin, jednak po co się spieszyć w tak niesamowitym miejscu. My spacerowaliśmy sobie tutaj, podziwiając formacje skalne około 4 godzin.

Warto wiedzieć, że z Teplickich Skał możesz dostać się szlakiem żółtym do Skalnego Miasta w Adrspach. Poprowadzony jest on pięknym Wilczym Wąwozem i jak masz siłę, to warto nim przejść. Długość przejścia z Teplickich Skał do Skalnego Miasta w Adrspach to około 4 km.

Skalne miasto w Teplicach, tarasy widokowe i niesamowite formacje skalne w Teplickich Skałach


Czy warto odwiedzić Teplickie Skały? No jasne, że tak! Według mnie to miejsce jest jednym z najpiękniejszych tego typu miejsc na świecie. I nie ma tutaj ani grama przesady! Na udostępnionej dla zwiedzających trasie znajdziemy w zasadzie, jest wszystko, co jest potrzebne do niezapomnianego spędzenia czasu! Zaczynając od niesamowitej natury, poprzez piękne, lekko mrożące krew w żyłach,  tarasy widokowe i pobudzające wyobraźnię formacje skalne.

Teplickie Skały w Czechach taras widokowy

 A te ostatnie, uwierz mi, są wręcz fenomenalne! No bo kto by się spodziewał ujrzeć gdzieś w czeskim rezerwacie, formowanego przez tysiące lat w kamieniu psa Huckleberrego?! A w Teplickich Skałach taki jest i faktycznie wygląda jak jego pierwowzór 😊 I żeby nie było! Skalne odwzorowanie animowanego psiska to nie jedyna naturalna rzeźba, którą można tam zobaczyć! Zresztą zaraz Ci o nich troszkę opowiem.

Formacje skalne, czyli na co warto zwrócić uwagę będąc w Teplickich Skałach


Jak już wspominałem w Teplicach jest co oglądać! Idąc szlakiem, co chwilę będziesz spotykał tabliczki informacyjne z opisem, na co zwrócić uwagę. Jedną z pierwszych jest fortepian, który faktycznie wygląda jak skamieniały instrument. A czym dalej idziesz tym do oglądania więcej!

Szorty Karkonosza, wspomniany pies Huckelberry, łeb konia i inne cudownie wyglądające formacje. Co prawda czasami trzeba solidnie pogłówkować, co też miał na myśli sporządzający tabliczki, ale większość nazw jest trafiona w punkt. I już po krótkim ogarnięciu wzrokiem z ust oglądających pada – No faktycznie, to jest właśnie to!!!

Wyobraźnia działa w Teplickich Skałach jak szalona! Oprócz naturalnych formacji skalnych mamy kilka bram, które w dawnych czasach pozwalały regulować ruch na szlaku. Dzisiaj już w tych miejscach nie pobiera opłat za zwiedzanie, a bramy służą jako ciekawe tło fotografii.

Gdzieś tak w połowie trasa zmienia się znaczącą. Wchodzimy w wilgotny, chłodny i delikatnie mroczny labirynt skalny. Skały zaczynają zbliżać się do siebie, pozostawiając jedynie odrobinę miejsca na ścieżkę.

Teplickie Skały Michał Baranowski

To miejsce robi naprawdę fenomenalne wrażenie. Człowiek czuje się tutaj malutki i nabiera szacunku dla siły natury, która była zdolna wyrzeźbić to niesamowite skalne miasto. Naprawdę warto tu przyjechać i poczuć tę potęgę otaczających skał na własnej skórze.

Zamek Strzemień w Teplickich Skałach


Jednym z ciekawszych miejsc na trasie w Teplickich Skałach są ruiny zamku Strzemień. Wejście do niego znajduje się na początku szlaku. Prowadzą do niego dość strome i wąskie schody, które potrafią odebrać oddech mniej wprawionym piechurom. Po dojściu na szczyt pozostaje najtrudniejsze – wspiąć się po drabinkach na sam szczyt tarasu widokowego.

Wejście może nie jest zbyt trudne technicznie, ale pojawia się tutaj problem małej powierzchni zapchanej ogromną ilością ciekawskich turystów. Na sam szczyt maksymalnie może wejść około 6 dorosłych. Niestety niektórzy nie zwracają uwagi na innych i czasami dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.

Zamek w Teplickich Skałach

Możesz mi wierzyć lub nie, ale znam się na wypadkach (z racji wykonywania zawodu) i zalecam w tym miejscu szczególną ostrożność. Szczególnie rodzinom z dziećmi, czy osobom, które niezbyt dobrze reagują na wysokość. O upadek z wysokości, jest tutaj wyjątkowo łatwo!

Ciekawostki i informacje praktyczne o Teplickich Skałach


  • Teplickie Skały można zwiedzać cały rok!  W okresie lęgowym niektórych ptaków (np. sokoła wędrownego) część szlaków może być zamknięta.
  • Trasa ma ok. 6 km, samo przejście to około 2 do 3 godzin, szlak oznaczony jest kolorem niebieskim.
  • Szlakiem żółtym można dojść do Skalnego Miasta w Adrspach.
  • Wejście na teren rezerwatu jest płatne (cenna biletów została podana wcześniej).
  • Bilet zakupiony w jednym z dwóch skalnych miast obowiązuje w obu miejscach, ale pod warunkiem, że przejdziemy Wilczym Wąwozem.
  • Informacje o imprezach i wydarzeniach w pobliżu Teplic oraz o wielu innych atrakcjach znajdziesz na podanej stronie.
  • Można wejść z psem, bilet dla psa kosztuje 50 CZK. Pies musi być na smyczy.
  • Wchodząc na teren kompleksu, dostajemy mapkę opisującą najważniejsze atrakcje.
  • Można porozumiewać się w języku polskim.
  • Na tej stronie możemy wirtualnie pozwiedzać całą trasę.
  • Kiedy dokładnie powstał Zamek Strzemień tego nie wiadomo. Pierwszym właścicielem tak niesamowicie położonego zamczyska był Tas z Vízmburka. W 1348 roku o zamku wspomniano w Maiestas Carolina, projekcie czeskiego prawa ziemskiego, przygotowanego z inicjatywy Karola IV Luksemburskiego, jako warunkowo zbywalna własność królewska. Został on zniszczony najprawdopodobniej w roku 1447 i od tego momentu popadał w coraz większą ruinę.
  • 30 sierpnia 1780 roku Teplickie Skały odwiedził J. W. Goethe.
  • Powierzchnia Teplickich Skał to około 1800 hektara. Jest to największy tego typu kompleks w całych Czechach.

Inne skalne atrakcje w okolicy Skalnego Miasta w Teplicach

Teplickie Skały to nie jedyna taka atrakcja w okolicy. Warto podjechać (lub przejść żółtym szlakiem) do pobliskiego Skalnego Miasta w Adrspach, o którym pisaliśmy już w poprzednim artykule na Naszych Szlakach.

Oprócz tego warto odwiedzić równie piękny Szczeliniec Wielki, czy mniejsze, ale wyjątkowo urokliwe Błędne Skały w Parku Narodowym Gór Stołowych.