Weston-Super-Mare to nieduża miejscowość leżąca przy kanale bristolskim, na jego południowym brzegu. Jest ona dobrze znana wszystkim mieszkańcom tej części Anglii i przyciąga sporo turystów, w co cieplejsze dni roku. Weston-Super-Mare leży zaledwie kilka mil na zachód od Bristolu, dlatego też jego mieszkańcy, z nami włącznie, są tam częstymi gośćmi.

W zasadzie nie wiadomo dlaczego ludzie upatrzyli sobie WSM jako miejscowość wypoczynkową i to pomimo, że wody kanału nie należą do najładniejszych, a wręcz przeciwnie. To co wylewa się na plaże Weston-Super-Mare to w zasadzie szlam i błoto zmieszane przez fale.

Pomimo jednak, że Weston nie oferuje błękitnej wody, lazurowych plaż, fantastycznej pogody i niezliczonych atrakcji jak wiele innych kurortów na świecie, jest w tym mieście coś nieuchwytnego, co budzi sympatię i zachęca do kolejnych odwiedzin.

Weston-Super-Mare historia odległa


Najwcześniejsze ślady po dawnych mieszkańcach tych okolic pochodzą z epoki żelaza. Jedną z niewielu pozostałości po średniowieczu jest kościół św. Jana. Jednak i on, na początku XIX wieku, został częściowo zburzony i odbudowany w nowej formie.

W Anglo-Saksońskich pismach, nazwa miejscowości zapisana jest jako Weston-Juxta-Mare. Oznacza to mniej więcej – miejsce leżące nad morzem. Następne wzmianki o miejscowości zawierają tylko słowo Weston. Nazwa Weston-Super-Mare obowiązuje od wieku XVII.

Ruiny kościoła na jednym ze wzgórz otaczających Weston-Super-Mare

Z niezbyt bogatej historii miasta wynika, że aż do okresu zwanego wiktoriańskim, w Weston-Super-Mare niewiele się działo. Sytuacja zmieniła się radykalnie na początku wieku XIX, gdy mieszkańcy Anglii uznali, że plażowanie zaczęło być modne.

Weston-Super-Mare w erze wiktoriańskiej


We wczesnych latach XIX wieku w Weston-Super-Mare stało zaledwie kilkadziesiąt domów. Wszystkie należały do ubogich rolników i nielicznych rybaków. Od wieków osadnicy unikali miejsca takich jak WSM czy niedalekie Burnham-on-Sea. Wybrzeże kanału bristolskiego słynie z kapryśnych wód i nieprzewidywalnych pływów.

Te ostatnie potrafią podnieść poziom wody w kanale nawet o kilka metrów w ciągu zaledwie paru godzin. Okolice leżące przy plażach były więc regularnie zalewane, a dobytek i wysiłek ludzi bezpowrotnie niszczony i dosłownie mieszany z błotem. Każdy większy sztorm czy wiosenne deszcze mroziły mieszkańcom nabrzeża krew w żyłach.

Nic dziwnego więc, że zainteresowanych zamieszkaniem w tych okolicach nie było wielu. W końcu jednak zdecydowano się na budowę muru, mającego chronić okolicę przed powodziami. Dziś niemal całe nabrzeże, ciągnące się od Bristolu na zachód, posiada umocnione brzegi.

Weston-Super-Mare i początki turystyki w Anglii

Prawdziwy rozwój miasta rozpoczął się w roku 1806, gdy jeden z pomniejszych, lokalnych lordów zdecydował się zbudować dla siebie i rodziny dom letni nad morzem. W jego ślady poszli inni bogaci Anglicy, których w dobie rewolucji przemysłowej nie brakowało.

Wyżej wspomniany lord wpadł również na pomysł, by wykorzystać nową modę. Coraz więcej mieszkańców Anglii wybierało się na wybrzeże, by odpocząć i spędzić czas na plaży. Nasz bohater dostrzegł w tym niezły interes. Pod koniec roku 1808 rozpoczęła się budowa pierwszego hotelu i kurortu w tej części królestwa. Projekt był sporym wyzwaniem, gdyż brakowało wówczas przykładów i wzorów dla podobnych inwestycji. Jednak pomysł okazał się wielkim sukcesem.

Po otwarciu hotel przyciągnął on prawdziwe tłumy, a co ciekawe w niewiele zmienionej formie ów budynek służy jako hotel do dziś. Każdy kto odwiedził Weston-Super-Mare musiał widzieć Royal Hotel, który w momencie otwarcia nazywał się Reeves.

Potem już szybko posypały się nowe inwestycje. W roku 1820 powstał nawet pomysł budowy sztucznego portu, podobnego do tego w Bristolu. Niestety planów nigdy nie zrealizowano.  W roku 1867 oddano do użytku pierwsze, drewniane molo zwane Birnbeck Pier.

Można tam było znaleźć, popularne w owych czasach, angielskie arkady pełne herbaciarni, małych restauracyjek, a nawet pierwszy w okolicy park rozrywki. Oferował on wielką karuzelę napędzaną przez chodzące w kółko osły. To tutaj również otwarto pierwsze, komercyjne studio fotograficzne.

Rozwój okolicy przyspieszył jeszcze, gdy doprowadzono w te okolice linię kolei żelaznej – Bristol and Exeter Railway. Otworzyło to wygodną drogę dla wielu mieszkańców niedalekiego Bristolu i reszty centralnej Anglii. Jej mieszkańcy zjeżdżali tłumie w wolne dni, by pospacerować po plażach i bawić się w licznych barach i restauracjach.

Jeden z punktów widokowych na wzgórzach otaczających Weston-Super-Mare
Jeden z punktów widokowych na wzgórzach otaczających Weston-Super-Mare.

Powstawały kolejne hotele i kolejne atrakcje, które przyciągały jeszcze więcej ludzi. Można z dużą dozą pewności uznać, że to wówczas narodziło się w Anglii słowo turystyka. Wcześniej ludzi podróżowali jedynie gdy musieli i gdy sytuacja ich do tego zmusiła. Wielcy podróżnicy przemierzali świat by zdobyć nowe rynki, nowe towary czy też poszerzać ówczesną wiedzę.

Kingdom Brunel słynny konstruktor, wizjoner i mieszkaniec Weston-Super-Mare

Isambard Kingdom Brunel, to człowiek odpowiedzialny za budowę kolei żelaznej w tej części Anglii. Jednocześnie jest on jednym z najlepiej znanych mieszkańców Weston-Super-Mare. Pisaliśmy już wcześniej o jego projektach, którymi są między innymi statek SS Great Britain. Zaprojektował on i zbudował również słynny most wiszący Clifton Suspension Bridge, spinający brzegi rzeki Avon w Bristolu.

Był to człowiek nietuzinkowy, obdarzony ogromnym talentem. Jako syn znanego, francuskiego inżyniera od dziecka miał kontakt z projektami i technicznymi pomysłami swego ojca. Niektóre z nich były fascynujące i nawet dziś stanowiłby wyzwanie dla konstruktorów. Przykładem jest, nigdy nie powstały tunel pod Tamizą w Londynie.

Swego czasu, Kingdom Brunel uznany został drugim po Winstonie Churchillu najważniejszym Brytyjczykiem. Więcej o słynnym mieszkańcu Weston-Super-Mare przeczytacie w naszym artykule opowiadającym o jednym z jego odważniejszych projektów – pierwszym statku parowym napędzany śrubą, a nie jak wcześniej, kołem łopatkowym. Statek nazywa się SS Great Britain i stoi w suchym doku w Bristolu, dokładnie w tym samym, w którym został zbudowany.

Bristol-UK-Anglia-Avon-Wielka-Brytania-opowiadanie-blog-podróże-zwiedzanie-turystyka-co-zobaczyć-żaglowiec-SS-Great-Britain-parowiec-statek-port-muzeum
Żaglowiec muzeum SS Great Britain w Bristolu jest wielką atrakcją turystyczną miasta.

Postać pana Brunela jest niezwykle ciekawa, a jego dokonanie mogłyby przyćmić prace wielu inny sławnych ludzi. Jednak to nie on jest tematem naszego artykułu. Tematem są początki turystyki i jeden z przyjemniejszych wynalazków ludzkości, jakim jest plażowanie.

Któryś z dziewiętnastowiecznych poetów napisał o rosnącej popularności kurortów:

Ludzie cofnęli się w rozwoju do czasów, gdy głęboko ukryty, zwierzęcy instynkt każe im wstać z posłania i zaraz do niego wrócić, tyle że w innym miejscu.


Do innych, historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Weston-Super-Mare, należy z pewnością przesłanie pierwszej informacji przez podmorski kabel telegraficzny, czy wykonanie rozmowy radiowej pomiędzy Brean Down w pobliżu Weston-Super-Mare, a Cardiff w Walii.

Weston-Super-Mare obecnie

Większość zabudowy nadmorskiej w Weston-Super-Mare pochodzi z okresu wiktoriańskiego. Nadaje to nadbrzeżnej części miasta specyficznego charakteru i niezwykłego klimatu, który pozwala poczuć się dokładnie tak, jak czuli się spacerujący po plaży, pierwsi angielscy turyści.

Weston-Super-Mare
Weston-Super-Mare idealne miejsce na spacery.

Większość z domów to ogromne, zdobione zgodnie z ówczesną modą, przerobione na hotele i pensjonaty kamienice. Ceny w nich są raczej wysokie, polecam więc poszukać czegoś nieco bardziej oddalonego od wybrzeża.

Na początku XX wieku włodarzy miasta niepokoił fakt, że odwiedzający pobliskie plaże turyści, rzadko docierają do leżącego o ponad kilometr od Birnbeck Pier (pierwszego w Weston molo), centrum miasta. Zdecydowano się więc na budowę nowego molo. Tym razem konstrukcja stanęła niemal naprzeciwko centrum miasta. Aż do roku 1994 w Weston-Super-Mare działały dwa mola, stare Birnbeck Pier i nowe Grand Pier.

Po zamknięciu starszego molo, stało się ono pomnikiem historycznym i można na nie popatrzeć jedynie z daleka. Nowe natomiast rozbudowano i unowocześniono. Molo Grand Pier, w formie jaką widzimy dzisiaj, otwarto w roku 2010 po tym, gdy poprzednie w roku 2008 spłonęło.

Na samym jego końcu, oddalonym od brzegu o 366 metrów, stoi nowoczesny pawilon. W jego wnętrzu umieszczono park rozrywki z karuzelami, torem gokartowym, maszynami do gry i całą masę innych atrakcji. Bawią się tu dobrze zarówno najmłodsi jak i starsi goście.

Po lewej stronie pawilonu znajduje się knajpa, która jest jednym z miejsc na naszej liście atrakcje dla przyjaciół, gdy Ci odwiedzają nas w Bristolu. Można tu zjeść całkiem dobrą rybę z frytkami czyli słynne angielskie Fish&Chips. Danie nie jest wykwintne, a jego smakowi można by wiele wytknąć, lecz jest częścią tutejszej kultury i jedną z ciekawostek.

Poza restauracją z nie wyszukanym jedzeniem, również inne części Weston znajdują się na naszej trasie turystycznej dla gości. No i tu płynnie przechodzimy do atrakcji w Weston Super Mare.

Weston-Super-Mare i jego atrakcje

Jak zauważycie na zdjęciach z naszej galerii fotografii z Weston-Super-Mare, na przestrzeni lat odwiedziliśmy to nadmorskie miasto wielokrotnie z całą masą najbliższej nam rodziny i przyjaciół. Myślę, że wszyscy, którzy odwiedzali nas, znajdą siebie na tychże fotografiach.

Zaczynamy od miejsca już wspomnianego, a będącego jednym z lepiej rozpoznawalnych znaków miasta.

Grand Pier w Weston-Super-Mare

Marine Parade, Weston-super-Mare, North Somerset, BS23 1AL

Na pewno jedną z najważniejszych atrakcji, jest wspomniany wyżej Grand Pier. W okresie letnim, w piękną pogodę molo budzi się do życia. Szeroką na 13 metrów promenadę wypełniają sprzedawcy słodkości, przekąsek i pamiątek. Tu i ówdzie stoją muzycy, żonglerzy albo inni artyści. Dzieci mogą bawić się na przeróżnych atrakcjach typu piracki statek, szukanie skarbu czy przejazd niedużą lokomotywą ciągnącą wagoniki.

Wewnątrz budynku na końcu mola stoją automaty za grosze i sala strachu. Jest też ogromne ramię robota trzymającego fotel. Siadając w nim można przeżyć prawdziwe chwile grozy i zgubić trochę drobnych.

Wejście na molo kosztuje 1 funta od osoby.

Plaża w Weston-Super-Mare

Marine Parade, Weston-super-Mare, North Somerset, BS23 1AL

Jedną z atrakcji miasta jest oczywiście plaża. Jest to jedna z najszerszych piaskowych plaż w Anglii. Wygląda naprawdę świetnie i gdyby nie brązowe, muliste fale, które w nią uderzają, byłaby jednym z piękniejszych miejsc w tej części Anglii.

Plaża w Weston-Super-Mare

Na plaży w Weston-Super-Mare odbywa się wiele fantastycznych imprez. Są to wydarzenia sportowe, koncerty takie jak T4 On The Beach, gdzie pojawiają się największe gwiazd muzyki. Organizowane są tam nawet popisy pilotów odrzutowców. Dla nas jednak plaża w Weston to przede wszystkim idealne miejsce na spacery. Idąc na zachód od gwarnego Grand Pier mija się coraz mniej ludzi, aż w końcu zostajemy sami z ciszą i spokojem. Gorąco polecam!

The Winter Gardens Pavilon

Royal Parade, Weston-super-Mare, North Somerset, BS23 1AJ

Jest to sala koncertowa i miejsce wielu ciekawych przedstawień i wydarzeń. Miejsce to powstało w roku 1927, jako centrum kulturowe i rozrywkowe. Podczas II Wojny Światowej swoją siedzibę miała to stacja BBC. Niedawno The Winter Gardens zostało przebudowane, dzięki czemu zdobyło więcej przestrzeni i nowoczesnego wyposażenia.

Można tu posłuchać dobrej muzyki na żywo, zobaczyć znanych aktorów podczas spektakli i występów komediowych. Organizowane są również pokazy tańca, kuchni z różnych strona świata oraz imprezy obejmujące najróżniejsze okazje. Fajne miejsce, zwłaszcza gdy pogoda nie dopisuje.

Na oficjalnej stronie Weston Winter Gardens znajdziecie informacje o aktualnym repertuarze i planowanych wydarzeniach.

Brean Down nieopodal Weston-Super-Mare

Brean, Somerset, TA8 2RS

Brean Down to niezwykłe miejsce. Są tu naturalne klify, piękna i szeroka piaszczysta plaża, a także stary, pochodzący z czasów królowej Wiktorii fort na końcu półwyspu. O forcie i jego historii pisała już Magda w jednym z poprzednich artykułów, do którego z przyjemnością odsyłam.

The Blakehay Theatre

Wadham Street, Weston-super-Mare, North Somerset, BS23 1JZ

Dzisiejszy Blakehay Theatre mieści się w budynku byłego kościoła Baptystów, zbudowanego w roku 1850. Świątynia nie specjalnie przyjęła się w lokalnej społeczności i już po paru latach jeden z miejscowych architektów stworzył projekt przebudowy jej na scenę teatralną. Jednak kościół wytrwał aż do II Wojny Światowej. Wówczas, jedna z celnie wymierzonych niemieckich bomb niemal zupełnie go zniszczyła.

Dopiero w roku 1985 powrócono do pomysłu przebudowy ruin na teatr. Centralną część świątyni zmieniono w widownię na prawie 300 miejsc. Od tego czasu Blakehay Theatre jest domem dla lokalnych artystów, którzy wystawiają w nim swoje pomysły. Poza spektaklami organizowane są tu koncerty oraz spotkania z kulturą.

Działają tu również szkoły Jogi, Tai Chi oraz wiele innych. Większość z odbywających się tu wydarzeń jest darmowa co pozwala sprawdzić, czy nas temat nas zainteresuje. Wpadnijcie na ich oficjalną stronę, by się przekonać co mają w ofercie.

Pucton Park

Cowslip Lane, Hewish, Weston-super-Mare, North Somerset, BS24 6AH

Pucton Park to idealne miejsce dla najmłodszych. Znajdziecie tu takie atrakcje jak jazda konna, miejsca do wspinaczki i bieganie po specjalnych tarasach rozwieszonych między drzewami. Można popływać łodzią, przejechać się niedużą lokomotywą czy zobaczyć jak działają ogromne maszyny typu koparka, dźwig czy ciągnik.

Dzieciaki będą zachwycone, zwłaszcza że przewidziano dla nich rozrywkę na każdą niemal pogodę.

Helicopter Museum w Weston-Super-Mare

Locking Moor Road, Weston-Super-Mare, North Somerset, BS24 8PP

Tuż przy wjeździe do Weston działa muzeum helikopterów. Jest to pozostałość po dawnej śmigłowcowej bazie RAFu. Zebrano tu całkiem sporo ciekawych maszyn. Niektóre z nich niedawno jeszcze służyły w wojskowym lub cywilnym transporcie, inne od lat są tylko muzealnymi eksponatami.

Muzeum Śmigłowców w Weston-Super-Mare
Muzeum Śmigłowców w Weston-Super-Mare.

Ciekawostką jest kilka maszyn zbudowanych w Polsce, w czasach Układu Warszawskiego. Są to Mi-1 „Hare” zbudowany w roku 1959 w Mielcu. Inne to nowszy Mi-2 z 1985 oraz SM-2 z 1961. Jeden z nich służył jako transport VIP-ów w czasach gdy Polską rządził pierwszy sekretarz Gierek.

W muzeum znajdziecie również wiele wysłużonego sprzętu wojskowego, zarówno zachodnie konstrukcje jak i drapieżniki ze wschodu. Najokazalszym i budzącym największą grozę jest Mi-24D „Hind” z roku 1981. To ta maszyna wystąpiła w filmie Rambo III.

Fajne miejsce, które bardzo mi się podobało. Magdusi nieco mniej, ale też na plus.

Theatre Tropicana

Marine Parade, Weston-super-Mare, North Somerset, BS23 1BE

Teatr Tropicana to ikona nadbrzeżnej części Weston. Jest to miejsce pod gołym niebem, gdzie organizowane są różne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Można oglądać przedstawienia ze znanymi artystami lub posłuchać muzyki na żywo. Organizowane są tu również spotkania ze sławnymi ludźmi oraz wystawy dzieł sztuki.

Na stronie Theatre Tropikana znajdziecie najbliższe plany i wydarzenia.

Atrakcje nieco oddalone od Weston-Super-Mare

Również w okolicach miasta nie brakuje atrakcji. Są to miejsca historyczne jak i rozrywkowe.

The Bishop’s Palace and Gardens

Off Market Place, Wells, Somerset, BA5 2PD

Jest to siedziba dawnych biskupów z Bath i pobliskiego Wells. Ruiny liczą sobie ponad 800 lat i dosłownie słychać tu jak opowiadają niebywałe historie, których były świadkami. Miejsce fantastyczne dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią.

Wookey Hole Caves and Attractions

Wookey Hole, Wells, Somerset, BA5 1BB

Kolejną atrakcją w pobliżu Weston-Super-Mare jest park rozrywki Wookey Hole. Są to naturalne jaskinie i groty przerobione tak by stanowiły atrakcję dla młodszych turystów. Rolę tę spełniają bardzo dobrze, gdyż dzieciaki uwielbiają panującą tam atmosferę tajemnicy i przygody.

Wookey Hole niedaleko Weston-Super-Mare

Poza eksploracją podziemi można popływać po podziemnej rzece lub obejrzeć liczne przedstawienia, dla których otoczenie skał i jaskiń jest niezwykłą i naturalną sceną. Poza tym działa tu kino 4D, sale pełne luster, zamek czarnoksiężnika, muzeum grotołazów, a nawet piracka jaskinia. Bez względu na wiek, każdy znajdzie coś dla siebie.

Szczegóły znajdziecie na ich oficjalnej stronie.

Clarence Park

Clarence Road North, Weston Super Mare, North Somerset, BS23 4AT

Poza typowymi dla takich miejsc jak Weston-Super-Mare, są tu również miejsca zielone i parki. Jednym z nich, który najbardziej nam się podobał, jest Clarence Park. Leży on niedaleko plaży i można tu spacerować w cieniu drzew lub napić się całkiem dobrej kawy.  Poza tym jeżeli lubicie pograć w bowling, jest tu taka możliwość.

Na zakończenie wizyty w Weston-Super-Mare

To tyle jeżeli chodzi o atrakcje z Weston-Super-Mare. Oczywiście to tylko kropla w przysłowiowym morzu. Gdy rozejrzycie się dokładnie, znajdziecie całą masę mniej lub bardziej spektakularnych miejsc, o których nie wspomniałem.

Dodać muszę, że dla nas największą atrakcją jest spacer po plaży i najbliższej jej okolicy. Warto wspiąć się na wzgórza w zachodniej części miasta i z wysoka popatrzeć na kanał bristolski, pobliskie wyspy i miasto leżące w dole.

Napiszcie proszę w komentarzach o własnych miejscach w okolicach Weston, miejsca które być może jest kolebką angielskiej turystyki.

Weston-Super-Mare fakty informacje i ciekawostki

  • Z Weston-Super-Mare silnie związany jest słynny artysta uliczny Banksy. W mieście pojawiają się co jakiś czas przygotowane przez niego wystawy i inscenizacje opisujące, bez owijania w bawełnę, duże wydarzenia na świecie. Banksy zyskał sławę dzięki temu, że jego Street Art zaczęło pojawiać się w najdziwniejszych miejscach. Dziś dzieła artysty wyceniane są na miliony funtów.
  • Miasto słynie przede wszystkim z turystyki.
  • Plaża w Weston jest jedną z najszerszych, piaszczystych plaż w Anglii.
  • Od 1937 roku w Weston-Super-Mare działało, znajdujące się pod gołym niebem kąpielisko. Zamknięto je dopiero w roku 2000, co czyni je najdłużej działającym basenem w Anglii.
  • Kanał bristolski na wysokości Weston-Super-Mare ma największy zakres wpływów na świecie. Kanadyjczycy twierdzą, że w ich zatoce Fundy woda opada jeszcze niżej i podnosi się wyżej, lecz nigdy tego nie udowodnili.
  • Gdy podczas przypływu fale docierają niemal do muru przeciwpowodziowego, tak przy odpływie woda cofa się o ponad kilometr.
  • Plaże Weston nazywane są prześmiewczo Weston-Super-Mud, gdyż fale kanału przynoszą z sobą ogromne ilości mułu i błota.
  • Słynna aktorka Diana Dors, nazywana angielską Marilyn Monroe, wygrała konkurs piękności organizowany w Weston-Super-Mare w roku 1944. Otworzyło jej to drogę do późniejszej kariery w Hollywood, gdzie grała z najsłynniejszymi aktorami tamtych czasów.
  • Pierwszy kabel telegraficzny pomiędzy Anglią, a Stanami Zjednoczonymi wchodził do morza z plaży w Weston-Super-Mare.
  • W roku 1860 na plaży w Weston zamontowano specjalne wanny i umieszczono je w morzu tak, by kąpiący mogli wejść do nich i zażywać morskich kąpieli będąc niewidocznymi dla innych.
  • Weston-Super-Mare w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat, w wieku XIX zmieniło się z niewielkiej, liczącej około 100 mieszkańców wioski w sprawnie działający, drogi kurort zamieszkały przez ponad 20 tysięcy ludzi.
  • W Weston dorastał Arthur Stanley Eddington, słynny angielski astrofizyk. W swoich późniejszych pracach dowiódł, prawdziwości teorii względności Einsteina. Swój pierwszy teleskop otrzymał w podarunku od nauczyciela w szkole w Weston-Super-Mare. Jak potem opowiadał, była to chwila, która skierowała jego zainteresowania na astronomię. Jego imieniem nazwana została jasność Eddingtona – graniczną wartość, przy której ciśnienie promieniowania jest w stanie nie dopuścić do spadania materii na zwarty obiekt… Nawet nie potrafię potrafię wyobrazić sobie kogoś, kto potrafiłby sobie to wyobrazić 🙂
  • Z Weston-Super-Mare pochodzi całkiem sporo sławnych ludzi. Są to między innymi:
  • Jeffrey Archer – Angielski pisarz i publicysta.
  • Ritchie Blackmore – Gitarzysta oraz jeden z założycieli grupy Deep Purple.
  • John Cleese – Angielski aktor, członek słynnej grupy Monty Pythona.
  • Arthur Stanley Eddington – Jeden z najsłynniejszych astronomów początku XX wieku.
  • Rupert Graves – Brytyjski aktor i producent filmowy.
  • Bob Hope – Aktor i doskonały komik. Poza tym piosenkarz, tancerz, świetny lekkoatleta oraz pisarz. Ktoś powiedział, że nie było takiej rzeczy, którą Bob się zainteresował i nie były w niej doskonały.

Inne opisane przez nas miasta w Anglii