Pomorskie atrakcje to szeregu przekrój najróżniejszych miejsc historycznych, nowoczesnych muzeów, bezcennych zabytków, dziewiczej przyrody i wielu innych ciekawych miejsc.

Zastanawiasz się co zobaczyć w województwie pomorskim? Nie wiesz, jakie czekają na Ciebie tutaj atrakcje, zabytki i muzea? Pomorskie kojarzy Ci się tylko z wakacjami i nadbałtyckimi plażami? A może lubisz wypoczynek na łonie natury i uwielbiasz atrakcje przyrodnicze? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, to ten przewodnik po pomorskich atrakcjach na pewno Cię zainspiruje! Zaczynajmy!

Pomorskie atrakcje przyrodnicze, czyli gdzie odetchnąć na łonie natury

Po pierwsze warto przyjechać na Pomorze, bo zachwyca atrakcjami przyrodniczymi. Wiedzą o tym doskonale polscy turyści, którzy masowa zjawiają się tutaj w wakacje. Głównym kierunkiem i nie ma się czemu dziwić, są nadbałtyckie plaże. Jednak pamiętajcie, że morze to nie wszystko, co pomorskie ma do zaoferowania na temat przyrody.

Spragnieni urlopu na łonie natury znajdą tu wiele więcej. Zresztą spójrz sam na naszą listę przyrodniczych atrakcji Pomorza, którą przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

Słowiński Park Narodowy piękne wydmy i niesamowite dzikie plaże

Słowiński Park Narodowy - Piękne wydmy i piaszczyste plaże. Pomorskie atrakcje
Słowiński Park Narodowy – Piękne wydmy i piaszczyste plaże.

Jeżeli pragniesz zobaczyć atrakcję przyrodniczą, która jest jednym z najbardziej unikatowych miejsc w Europie, to musisz koniecznie przyjechać do Słowińskiego Parku Narodowego. Ogromne piaskowe wydmy, powoli wchłaniające okoliczny las, zapierają dech w piersiach.

Nie ma nic lepszego, jak sturlać się z wierzchołka piaskowej góry lub zbiec pełnym tempem. Gorzej co prawda z hamowaniem i wiele takich prób kończy się spektakularną wywrotką, ale co powariujemy to nasze!

Jak by tego było mało, to oprócz potężnych piaszczystych hałd, czeka tu na Ciebie cudownej urody plaża. Żadnych parawanów, żadnych sprzedawców hot-dogów, tylko Ty i szum morza! Jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce!

Wydma Czołpińska świetny przepis na jednodniową wycieczkę

Wydma Czołpińska w Słowińskim Parku Narodowym
Wydma Czołpińska w Słowińskim Parku Narodowym.

Co prawda wydma Czołpińska znajduje się w Słowińskim Parku Narodowym, jednak warto przyjrzeć się jej z osobna. Dlaczego? Dlatego, że jest tutaj zupełnie inaczej niż na wydmie Łąckiej. Jest ciszej, spokojniej i trochę bardziej kameralnie.

Spacer wytyczonymi szlakami w stronę morza, a później spacer opustoszałym brzegiem,  robi naprawdę spore wrażenie. 

Oprócz atrakcji typowo przyrodniczych można tutaj jeszcze zwiedzić latarnię morską w Czołpinie i zobaczyć ekspozycje w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego! A jak jeszcze pójdziesz troszkę dalej plażą, to zobaczysz pozostałości lasu sprzed 40 tysięcy lat.

Szwajcaria Kaszubska, Wieżyca i wieża widokowa piękne widoki i stok narciarski

Jaki jest najwyższy szczyt na Pomorzu? Oczywiście góra Wieżyca, która wznosi się na oszałamiające 329 m n.p.m. Jak by tego było mało, na jej szczycie wzniesiono wieżę, która pozwoli Ci spojrzeć na niesamowite Pojezierze Kaszubskie, zwane też Kaszubską Szwajcarią, prawie że z lotu ptaka.

Wieża widokowa na Wieżycy. Pomorskie atrakcje
Wieża widokowa na Wieżycy.

Gdy już nasycisz się krajobrazami, które od wieków były inspiracją dla wielu artystów, możesz skorzystać z okolicznych atrakcji. Zimą możesz poszusować po świetnie przygotowanym stoku narciarskim, a latem skorzystać z oferty pobliskiego Szymbarku, i stanąć na głowie w domu do góry nogami.

Park Narodowy Bory Tucholskie zielone płuca Pomorza

Zwierzęta z rezerwatu Jeziorka Kozie w Borach Tucholskich
Park Narodowy Bory Tucholskie.

Uwielbiamy Park Narodowy Bory Tucholskie! Gdy tylko mamy odrobinę czasu, wsiadamy na rowery lub ubieramy trampki i ruszamy w leśne ostępy. Ta niezmącona cisza, sosnowe bory i piękne wrzosowiska dają naprawdę odpocząć na łonie natury.

Nie ważne czy akurat wędrujemy przez bory wiosną, gdy natura budzi się do życia, czy zimą, gdy las przykrywa biała kołderka puchowego śniegu. Tu jest zawsze pięknie!

W eksploracji parkowych szlaków pomaga dobrze wykonana infrastruktura i przygotowane ścieżki. Polecamy to miejsce z pełną świadomością, wierząc, że gdy tu przyjedziesz, pokochasz to miejsce tak samo, jak my!

Rzeka Brda najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce

Spływ kajakowy rzeką Brdą na Kaszubach. Pomorskie atrakcje

Może to lokalny patriotyzm, a może to, że po prostu uwielbiam spływy kajakowe Brdą, ale jestem zdania, że rzeka Brda oferuje jedne z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce!  Wiem, że nie jestem odosobniony w tym twierdzeniu i pewnie poparłoby mnie tysiące turystów, którzy co roku wodują swoje czółna, kanu i kajaki i ruszają przed siebie napędzani powolnym nurtem rzeki.

Jak w kilku zdaniach napisać o Brdzie, by przekazać wszystko to co najlepsze? Może być ciężko! Dlatego oprócz powiedzenia, że jest tu niesamowicie, zachęcam do kliknięcia i przejścia do szerszego opisu jednej z najfajniejszej atrakcji województwa pomorskiego.

Rezerwat Dolina Rzeki Kulawy cisza i spokój jak makiem zasiał

Dolina Kulawy w województwie pomorskim

Pomorze, oprócz wielkich parków narodowych, to także małe rezerwaty przyrody, których jest tutaj bez liku. Jednym z tych, które chce Ci polecić, to rezerwat Dolina Rzeki Kulawy w Borach Tucholskich. Dlaczego akurat ten?

Jest to tak rzadko odwiedzany rezerwat, że gdy my przybyliśmy tu po raz pierwszy, to czuliśmy się jak pionierzy odkrywcy. Niewydeptane ścieżki, pełne latających wokół kolorowych ważek, wyraźnie wskazywały, że dawno nikt tędy nie chodził.

Godzinka spaceru po rezerwacie w otoczeniu zupełnie dzikiej przyrody wystarczyła, by odetchnąć i naładować akumulatory do dalszych wypraw w nieznane.

ZOO w Człuchowie Lwy, tygrysy i inne zwierzaki całkowicie za darmo

Canpol ZOO w Człuchowie

ZOO w Człuchowie to całkiem ciekawe miejsce na naszej liście.  Zgromadzono tu  pokaźną ilość zwierzaków, które spacerują po wygodnych wybiegach. Spotkasz tutaj majestatyczne lwy, zebry, kangury, żubry i wiele innych gatunków zwierząt.

Jednak najbardziej znanymi mieszkańcami zoo są dwa tygrysy, które zostały ocalone z transportu jadącego z Rzymu do Dagestanu w roku 2019. Dzisiaj kociaki wyglądają zupełnie inaczej niż w tamtym okresie. Ryczą, skaczą i figlują.

Warto przyjechać tutaj by zobaczyć, jak zbawienny wpływ na zwierzęta ma fachowa opieka. Aha i co ważne. Zwiedzanie zoo w Człuchowie jest zupełnie darmowe.

Fokarium na Helu stacja badawcza i azyl dla fok potrzebujących pomocy

Kolejna turystyczna atrakcja na naszej pomorskiej liście, której głównym zadaniem jest niesienie pomocy zwierzakom. Fokarium na Helu to punkt obowiązkowy każdej wycieczki odwiedzającej nasz niesamowity półwysep.

Tutaj możesz zobaczyć podopiecznych placówki, którzy nie mieli szczęścia na wolności i doznali jakiejś kontuzji. Rehabilitanci zamieszkują solidnych rozmiarów baseny, przy których w czasie karmienia gromadzą się tłumy ciekawskich, pragnących zobaczyć co też takie foki potrafią.

Zdecydowanie rewelacyjne miejsce dla dzieci, które mogą bliżej przyjrzeć się niesamowitym stworzeniom, jakimi bez wątpienia są foki i zrozumieć, że im więcej śmiecimy, tym bardziej szkodzimy innym mieszkańcom naszej planety.

Pomorskie atrakcje dla miłośników zabytków techniki, hydrotechniki i nauki

Po drugie w pomorskim znajdziecie sporo zabytków techniki i miejsc poświęconych edukacji. Są to jednakowo dawne zakłady przemysłowe, służące dzisiaj za muzea. Jak i wiekowe manufaktury w dalszym ciągu wykonujące swoją pracę. Oprócz tego można zwiedzić atrakcje poświęcone nauce, których głównym celem jest edukacja poprzez zabawę.

Tak, więc jeżeli planujesz weekend, lub dłuższy urlop wakacyjny z nauką w tle, to pomorskie przyjmie Cię z otwartymi ramionami!

Akwedukt w Fojutowie zabytek architektury hydrotechnicznej

Akwedukt w Fojutowie. Pomorskie atrakcje

W połowie XIX wieku Prusowie postanowili wybudować Wielki Kanał Brdy, który miał nawadniać okoliczne tereny i być drogą transportową dla pozyskiwanego w borach drewna. Ta potężna inwestycja, która kosztowała gigantyczne pieniądze (około 1,5 miliona marek), niosła ze sobą wiele wyzwań.

Oprócz ręcznego wykopania kanału należało też obmyślić jak skrzyżować ze sobą przecinające się rzeki. Inżynierowie stwierdzili, że najlepiej korzystać ze sprawdzonych wzorców i tak powstał akwedukt wzorowany na antycznych, rzymskich budowlach.

Dzisiaj oprócz akweduktu można wejść na wieżę widokową, skorzystać z okolicznych basenów, czy zimą pozjeżdżać na stoku narciarskim.

Zapora w Mylofie miejsce, gdzie pospacerujesz i gdzie zjesz pyszną rybkę

Ewa i Michał Baranowscy z Piotr Kiżewski w Mylofie pod Chojnicami

Kolejna zabytkowa budowla hydrotechniczna stworzona przez Prusów. Dzieło to, tak jak wspomniany wcześniej Wielki Kanał Brdy miał zasilić w wodę okoliczne łąki, z których pozyskiwano siano dla pruskiej kawalerii.

Zapora w Mylofie powstała w roku 1849 i jest jedną z najstarszych zapór w Polsce. Co ciekawe, to także jedyna zapora schodkowa w całym naszym kraju.

A co z tymi smacznymi rybkami? W Mylofie od lat istnieje hodowla pstrąga, który przygotowywany jest w okolicznych smażalniach. A jak dobrze poszukacie, to znajdziecie wędzarnie w samym środku lasu, tak jak nam się kiedyś udało. Palce lizać!

Wyłuszczarnia nasion w Klosnowie ponad sto lat doświadczenia w łuskaniu szyszek

Wyłuszczarnia nasion w Klosnowie. Silnik diesla. Pomorskie atrakcje

Jedno z ciekawszych miejsc do zobaczenia w pomorskim, jeżeli chodzi o wciąż działające zakłady. Wyłuszczarnia nasion w Klosnowie powstała w 1913 roku jako zakład pozyskujący nasiona okolicznych drzew.

Co ciekawe, w momencie powstania, był to jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie. Dzisiaj wciąż pozyskuje się tutaj nasiona z wcześniej zebranych szyszek i o dziwo, wciąż większość prac wykonuje się na tych samych maszynach co przed stu laty.

Jeżeli zastanawiasz się, co warto zobaczyć, spędzając weekend w pomorskim, to wyłuszczarnia w Klosnowie powinna znaleźć się na Twojej liście.

Hevelianum w Gdańsku atrakcja dla spragnionych wiedzy

Gdańskie Centrum Nauki Hevelianum
Gdańsk – Nowoczesne Centrum Nauki Hevelianum.

Hevelianum to gdańska atrakcja dla tych, którzy lubią uczyć się przez zabawę. To miejsce zdecydowanie sprzyja zarówno dorosłym, jak i dzieciom, które poznają fascynujące ciekawostki z różnych dziedzin nauki.

Nowoczesne centrum promocji nauki znajduje się na Górze Gradowej w XIX wiecznych budynkach dawnej wozowni artyleryjskiej. Dlatego oprócz wystaw naukowych dotyczących pozyskiwania energii, matematyki i przyrody, można tutaj spróbować naładować wirtualne armaty!

Świetne miejsce, by razem z dziećmi troszeczkę się dokształcić!

Eksperymentarium w Gdyni tu rodzi się fascynacja nauką

Eksperymentarium w Gdyni

Kolejne miejsce, które zachęca do nauki poprzez zabawę. Eksperymentarium w Gdyni to nowoczesna placówka, gdzie można poznać i zrozumieć otaczające nas na co dzień zjawiska fizyczne zachodzące w przyrodzie.

Co fajne, to to, że w tym miejscu nie liczy się wiek. Możesz mieć 5,55 czy nawet 105 lat i na pewno nie będziesz się nudzić. Odpowiedzialne za to są świetnie przygotowane interaktywne stanowiska, gdzie możesz wszystko dotykać, przestawiać wajchy i obserwować co się wydarzy.

Oprócz wspomnianych stanowisk można tutaj się umówić na specjalne naukowe pokazy i eksperymenty, gdzie poznasz tajniki nauk ścisłych!

Dom do Góry Nogami, bunkry, Dom Sybiraka i inne atrakcje Szymbarku

Pomorskie atrakcje. Szymbark na Kaszubach. Dom do góry nogami w Szymbarku

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku znalazło się w atrakcjach zabytków techniki z dwóch powodów. Po pierwsze można tutaj zwiedzić Dom do Góry Nogami, w którym wszystko postawiono na głowie. A po drugie to na terenie centrum możecie zobaczyć najdłuższą deskę świata.

Nie jest to jednak koniec tutejszych atrakcji. Co to, to nie! Oprócz wspomnianych czeka tutaj na Ciebie Dom Sybiraka, wagon, którym zsyłano Polaków na Sybir, czy bunkier TOW Gryf Pomorski i Kaszubski Świat Bajek.

Jak widzisz, zebrano tutaj tyle ciekawostek, że ani dorośli, ani dzieci nie będą tutaj się nudzić. Aha – no i w pobliżu jest Wieżyca, więc możesz zwiedzić dwa ciekawe miejsca jednego dnia.

Fabryka Porcelany Liubiana słonie  niemile widziane!

Filiżanka z Fabryki Porcelany Lubiana

Największa w Polsce fabryka porcelany znajduje się w małej pomorskiej miejscowości Łubianie. Zatrudnionych jest tutaj, bagatela, 1400 pracowników i to właśnie ich możesz podejrzeć w czasie zwiedzania zakładu.

Pod czujnym okiem przewodnika zobaczysz wszystkie etapy produkcji, począwszy od projektu i przygotowania formy, do wypalania i finalnego ozdabiania.

Sam, z racji wykonywania swojego zawodu, uwielbiam odwiedzać wciąż działające zakłady z tradycjami. Można na żywo zobaczyć, jak rzeczy użytku dnia codziennego powstają praktycznie z niczego.

Tylko uwaga! Zachowywanie się jak słoń w składzie porcelany surowo wzbronione!

Eksperymentarium w Chojnicach okoliczna przyroda i historia miasta w pigułce

Eksperymentatorium w Chojnicach

Eksperymentarium w Chojnicach nie należy może do największych i raczej nie ma co konkurować z tym z Gdyni, czy z Gdańskim Hevelianum, jednak i tak jest warte odwiedzenia. Dlaczego? Dlatego, że zostało poświęcone całkowicie regionowi chojnickiemu i wszystkim jego walorom, które zachwycają przyjeżdżających tutaj turystów.

I tak masz możliwość poznania historii miasta i okolica oraz usłyszenia legend i dawnych opowieści. Możesz poznać okoliczną przyrodę bez konieczności zagłębiania się w okoliczne lasy i dowiedzieć się jak wielki pozytywny wpływ ma ona na życie mieszkańców Chojnic.

No i możesz spróbować swoich sił w starciu z turem, czy wziąć udział w wyścigu bojerów na Jeziorze Charzykowskim.

Centrum Promocji Rybołówstwa we Władysławowie, czyli wszystko o morskich połowach

Pomorskie atrakcje. Władysławowo Centrum Promocji i Edukacji Szlaku Rybackiego

Spędzasz wakacje we Władysławowie i masz już dość leżenia na plaży? Czy może zastanawiasz się jaką drogę przebyła ryba, która akurat leży na Twoim talerzu? Jeżeli tak, to warto zwiedzić Centrum Promocji Rybołówstwa we Władysławowie, które w całości zostało poświęcone połowom morskim.

Placówka jest świetnie wyposażona i w dużej mierze opiera swoją wystawę na urządzeniach multimedialnych. Dlatego nawet dzieciaki, które spędzają większość czasu przyklejone do monitorów komputera, tutaj będą czuły się jak ryby w wodzie.

Pomorskie atrakcje dla miłośników gotyckich zamków i nie tylko

Województwo pomorskie gotyckimi zamkami stoi. Jest tutaj kilka perełek, które zachwycą każdego wielbiciela historii. Oczywiście największy i najbardziej znany to zamek w Malborku, który zachwyca swoją monumentalnością i pięknym położeniem nad Nogatem.

Jednak i pozostałe warownie są na tyle ciekawe, że warto je zwiedzić. Kilka z nich, które darzymy szczególną sympatią, znajdziesz poniżej. Jeżeli kochasz historię tak jak Naszoszlakowcy, to wakacje spędzone na szlaku zamków gotyckich zapewnią Ci wielu niesamowitych wrażeń.

Zamek w Malborku największy średniowieczny zamek w Europie

Pomorskie atrakcje. Zamek w Malborku zachód słońca

Największy w Europie i najprawdopodobniej największy na świecie zamek znajduje się w Malborku. Potężna warownia, zbudowana przez Krzyżaków, zachwyca swoją monumentalnością. Wyobrażam sobie, jakie musiała robić wrażenie na rycerzach, którzy podjeżdżali pod zamkowe mury.  Dzisiaj warownia nie jest już  oblegana przez zaciężne wojska, a przez tysiące turystów.

Chce ją odwiedzić praktycznie każdy, kto choć trochę interesuje się historią. Ja sam nie ukrywam, że uwielbiam to zamczysko. Co więcej, jednym z moich jak na razie niespełnionych marzeń jest niczym nieskrępowane baraszkowanie po komnatach wyłączonych ze zwiedzania. Może w tym roku przyjedziemy tu po raz kolejny? Mam taką nadzieję!

Zdecydowanie miejsce warte polecenia!

Zamek w Człuchowie najważniejszy zamek krzyżacki po Malborku

Rycerze zakonni - Krzyżacy

Czy wiesz, gdzie znajduje się drugi najważniejszy zamek Zakonu Krzyżackiego? Pewnie już tak, bo przeczytałeś nagłówek, ale jeszcze raz powtórzę, bo naprawdę warto to powtarzać. Zamek w Człuchowie to była druga co do wielkości warownia, którą zbudowali braciszkowie z czarnym krzyżem na białych sukmanach.

Co więcej! Podobno była to najtrudniejsza, biorąc pod uwagę położenie, warownia na Pomorzu do zdobycia! Jednym z jej mieszkańców był Konrad von Wallenrode, którego kojarzymy głównie  z poematu Mickiewicza. Oprócz niego tutejsze zamkowe mury pamiętają innego znanego Mistrza Ullricha von Jungingena, tego samego, który dostał łupnia pod Grunwaldem.

Dzisiaj zamek nie prezentuje się zbyt okazale, bo wiele zostało zniszczone przez stulecia, ale i tak jest to na tyle ciekawe miejsce, by je zobaczyć na własne oczy.

Zamek w Gniewie pokazy rycerskie, klimatyczne miasteczko i  weekendowy wypoczynek

Zamek Gniew w pomorskim
W zamku Gniew często odbywają się turnieje rycerskie i inne imprezy. Świetna zabawa.

Kolejnym krzyżackim miastem, które znalazło się na naszej liście,  jest Gniew. To tutaj możesz zwiedzić jedną z najlepiej zachowanych gotyckich warowni na Pomorzu.

Ciekawostką jest to, że w murach Gniewskiego Zamku w dalszym ciągu rozbrzmiewa dźwięk oręża i okrzyki walczących rycerzy. Wszystko za sprawą lokalnej grupy rycerskiej, która organizuje cykliczne turnieje, na których nie oszczędza się poległych.

Świetne miejsce dla całej rodziny, która chce spędzić ciekawy weekend.  Widoki na Wisłę, stare miasto i historię tętniąca na każdym kroku spowodują, że kilka dni spędzone w Gniewie zamienią się w prawdziwą przygodę.

Zamek w Kwidzynie najpiękniejszy i największy gotycki kibelek w Europie

Zamek Kwidzyn w województwie pomorskim

Kojarzysz tolkienowskie Minas Tirith? Tę potężną górską twierdzę wkomponowaną w skaliste wzgórze?   To zamczysko, gdzie ze sali tronowej można było wyjść na taras umiejscowiony na skalnej ostrodze?  Jeżeli tak to super! Jeżeli nie, to polecam książkową trylogię Władcy Pierścieni.

Dlaczego w ogóle piszę o literackiej fikcji przy okazji wspominania o zamku w Kwidzynie? Dlatego, że kwidzyńskie gdańsko właśnie kojarzy mi się z tym wypustem. Jednak tutaj pełni one zupełni inną rolę niż jej książkowy odpowiednik.

Jaką? Może to Cię zdziwi, ale ta fenomenalna budowla, która jest ozdobą wielu zdjęć, to toaleta. Co prawda nie taka zupełnie zwykła, ale największa latryna w Europie!

A jak już skończysz oglądać ten mega sanitariat, to idź do pobliskiej katedry, gdzie możesz zwiedzić miejsce pochówku trzech Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego.

Zamek w Bytowie najważniejsza bytowska atrakcja

Szkielety odkryte podczas prac remontowych lekko niepokoją.
Mury zamku w Bytowie kryją wiele tajemnic.

Zamek w Bytowie i mieszczące się w nim Muzeum Zachodniokaszubskie to najważniejsze atrakcje Bytowa. I nie ma tu krztyny przesady. Tak jest, koniec i kropka. Krzyżacka warownia góruje nad miastem i zachęca, by odwiedzić jej komnaty.

Czy warto? Gdyby było słabo, to bym o niej nie wspominał. My bawiliśmy się tutaj świetnie. Zarówno ja z Ewą, jak i nasze dzieci. Naszym pociechom, oprócz lodów na bytowskim rynku, szczególnie spodobała się wystawa w wieży pierwszego kościoła św. Katarzyny, gdzie zorganizowano wystawy archeologiczne. Te oczy pełne przerażenia, które zobaczyły po raz pierwszy ludzki szkielet, zapamiętam na długo ?

Zamek w Łapalicach najsłynniejsza samowola budowlana Pomorza

Zamek w Łapalicach Kartuzy na Kaszubach. Łapalice na Kaszubach.
Brama wjazdowa do zamku w Łapalicach.

Kolejnym zamkiem, który znalazł się na naszej liście, jest zamek Gargamela w Łapalicach. Cóż to takiego? To największa samowola budowlana na Pomorzu, która nigdy nie została dokończona. Pokazuje to zarówno sposób działania wczesnych lat po obaleniu komunizmu, gdzie pieniądze zaczynały odgrywać coraz większą rolę, jak i nieudolność urzędników, którzy nie potrafili sobie poradzić z tak wielką inwestycją.

To straszydło po wielu latach stało się niechcianą, ale wielką atrakcją Łapalic, do której co miesiąc zjeżdżają setki turystów.

Co ciekawe, przed wybuchem pandemii podobno zapaliło się światełko w tunelu i zamek być może doczeka się ukończenia. Jak to faktycznie się potoczy, tego na razie chyba nikt nie wie.

Pomorskie atrakcje dla miłośników muzeów, historii i niesamowitych zabytków

Pomorskie to także niesamowite zabytki i muzea! Jest ich tu tyle, że gdybym chciał opisać wszystkie, to pewnie artykuł przeciągnął się na cały cykl, dlatego krótko postaram się przedstawić Ci te, które darzę szczególną sympatią.

Oczywiście większość z nich znajduje się  stolicy województwa pomorskiego Gdańsku, które jest jednym wielkim zabytkiem, ale i inne miasta mają się czym pochwalić. Dlatego Gdańsk i okolice opisaliśmy już w innym artykule, a dzisiaj poświęcimy więcej miejsca pozostałym kierunkom.

Dwór Artusa w Gdańsku

Dwór Artusa muzeum w Gdańsku. Latające okręty.
Dwór Artusa w Gdańsku.

Gdańsk i zabytki to temat rzeka. Stolica Pomorza zachwyca architekturą, muzeami na światowym poziomie i atmosferą towarzyszącą zwiedzaniu. Warto tu przyjechać co najmniej na weekend, by zobaczyć wszystko, co miasto nad Motławą ma do zaoferowania.

My z racji zamieszkiwania blisko Gdańska, byliśmy tutaj już nie raz i mimo to ciągle odkrywamy coś nowego. Co nam podoba się najbardziej w tym niesamowitym mieście? Mnie osobiście przypasowało Muzeum II Wojny Światowej i Dwór Artusa, Ewie muzeum bursztynu, a dzieciakom Hevelianum.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Gdańskich atrakcji? Jeżeli tak, to zapraszamy do poczytania naszego przewodnika po tym mieście i innych artykułów opisujących szerzej poszczególne miejsca. Warto!

Pałac w Będominie muzeum Hymnu Narodowego

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie koło Gdańska.

Pałac w Będominie to malutkie muzeum umiejscowione w dworze rodziny Wybickich. Na pewno kojarzycie to nazwisko. W końcu Józef Wybicki to autor Hymnu Narodowego i to właśnie temu utworowi muzycznemu poświecono tę placówkę.

Jeżeli chcesz pospacerować w całkiem miłym, dworskim otoczeniu i przy okazji dowiedzieć się więcej na temat naszej pieśni narodowej, to nie zwlekaj i przyjeżdżaj do Będomina. Wystawy są całkiem fajnie przygotowane, a eksponaty wyjątkowo ciekawe. Oprócz tego jest tu całkiem sporo stanowisk multimedialnych.

Zamiast się nudzić, będziesz nucić pod nosem Hymn Polski ?

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich cudowne, kaszubskie klimaty

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich na Kaszubach

Zawsze szczególnym sentymentem darzymy muzea pod chmurką  i gdy tylko mamy okazję, to idziemy pospacerować w otoczeniu wyciągniętym z innych epok. Tak właśnie jest w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie przenosimy się w czasy, gdy domy budowano z drewna, mąkę mielono w potężnych młynach wiatrowych, a polegać to można było jedynie na mięśniach swoich i konia.

Jak dla mnie to jeden z fajniejszych skansenów, który miałem okazję odwiedzać i z chęcią wrócę tu po raz kolejny. Szczególnie gdy w końcu minie ta przebrzydła pandemia i powrócą cykliczne kaszubskie imprezy.

Dar Pomorza i Muzeum Marynarki Wojennej morskie atrakcje Gdyni

Hełm nurka głębinowego w Muzeum Morskim w Gdyni.
Hełm nurka głębinowego w Muzeum Morskim w Gdyni.

Gdynia to jedno z najmłodszych polskich miast jednak nie oznacza to, że nie ma tu nic ciekawego do zobaczenia. Oprócz modernistycznych budynków, którymi jest usiana, można też zobaczyć tutaj zabytki typowo z morzem związane.

Warto przyjść do portu i zobaczyć kilka pływających muzeów jak ORP Błyskawica, czy Dar Pomorza. Szczególnie polecam ten drugi, gdzie morskie opowieści rozbrzmiewają z kajut załóg, a cały drewniany pokład przesiąknięty jest potem wielu pokoleń marynarzy.

Zwiedzanie Daru Pomorza warto połączyć z odwiedzeniem pobliskiego Muzeum Marynarki Wojennej, które opowiada historię naszych dzielnych marynarzy, którzy walczyli na wielu światowych arenach.

Zabytki i muzea w Chojnicach moje ukochane, rodzinne miasto!

Miasto Chojnice na pomorzu i jego atrakcje

Nie mogę pominąć w tym zestawieniu Chojnic, mojego miasta rodzinnego, które uważane jest za Bramę Pomorza. I nawet nie ukrywam, że w tym przypadku będę nieobiektywny. Kocham moje miasto i wiem, że ma ono wiele do zaoferowania turystom je odwiedzającym.

Z zabytków na uwagę zasługują miejskie fortyfikacje z majestatyczną Bramą Człuchowską na czele. Oprócz tego warto zwiedzić Bazylikę Mniejszą, która istnieje już od XIV wieku, a także dawny kościół ewangelicki.

Jeżeli jeszcze Tobie mało to po prostu przejdź się chojnickim starym miastem, które uważane jest za jedno z najpiękniejszych w województwie pomorskim. Warto tu być! Polecam!

Odry Kręgi Kamienne kalendarz astronomiczny, czy lądowisko dla kosmitów?

Kamienne kręgi w Odrach na Kaszubach

W zasadzie rezerwat archeologiczny Kamienne Kręgi w Odrach to zarówno atrakcja przyrodnicza, jak i historyczna. Wszystko dlatego, że stanowiska archeologiczne położone są w urokliwym lesie z nieopodal płynącą rzeką.

Tutaj spacerujesz przez nikogo niepopędzany w otoczeniu pradawnych megalitów, które najprawdopodobniej służyły jako swego rodzaju kalendarze. Choć pojawiają się też bardziej abstrakcyjne teorie mówiące o lądowiskach dla kosmitów, czy o zaklętych w kamień tańczących Stolemach.

Jednak nie wnikam i powód przyjazdu, czy to kosmiczny, czy przyziemny, pozostawiam Tobie. Miejsce zdecydowanie godne polecenia, w którym można nabrać kosmicznej energii do kolejnych etapów zwiedzania pomorskich atrakcji!

Pomorskie atrakcje mapa

Jak zwykle, przy okazji artykułów opisujących więcej atrakcji, oddaję do Twojej dyspozycji mapę. Na niej znajdziesz wszystkie opisane miejsca, co pomoże Ci zaplanować Twój wyjazd.

Pomorskie atrakcje krótkiego podsumowania słów kilka

Myślę, że ilość opisanych przez nas atrakcji województwa pomorskiego wystarczy, by spędzić tu cały urlop, lub kilka wakacyjnych weekendów. Od Ciebie, drogi czytelniku, zależy czy skorzystasz z naszych porad i zainspirujesz się nimi, czy też wybierzesz własną drogę po pomorskich szlakach.

Jednak ważne jest to, że pokazaliśmy Ci, że Pomorze to nie tylko Bałtyk i nadmorskie kurorty. To także miejsca pełne historii, atrakcji przyrodniczych i ciekawych miejsc, których nie zobaczysz nigdzie indziej.

Zresztą co tu dużo pisać. My sami, mimo upływu lat, ciągle odkrywamy w województwie pomorskim coś nowego  i interesującego. Dlatego myślę, że lista z roku na rok będzie rozszerzać się coraz bardziej i kto wie, czy nie wyewoluuje w pełnoprawny przewodnik po tym niesamowitym zakątku naszego kraju.

Miłego zwiedzania z Naszymi Szlakami!